Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony

Wynalazca matryc CMOS zapowiada nową rewolucję - sensory, które wykrywają pojedyncze fotony13.10.2015 15:08
Matryca CMOS zastosowana w bezlusterkowcu Sony A7 II
Matryca CMOS zastosowana w bezlusterkowcu Sony A7 II
Marcin Falana

Eric Fossum to wynalazca matrycy typu CMOS, którą znajdziemy w prawie każdym współczesnym aparacie cyfrowym. Eric pracuje nad stworzeniem nowej matrycy QIS - Quanta Image Sensor o rozdzielczości blisko miliarda pikseli, która ma być kolejnym krokiem milowym w cyfrowym rejestrowaniu obrazu.

Nowa matryca QIS ma oferować znacznie lepsze osiągi w słabym oświetleniu co ma znaleźć zastosowanie zarówno w nauce jak i elektronice użytkowej. Fossum podkreśla, że matryca QIS różni się zasadniczo od CMOS i CCD, sensorów, które zdominowały cyfrowy zapis obrazu. Właściwie matryce CMOS w dużej mierze wyparły CCD. Gdy tradycyjne matryce oferują dziesiątki milionów światłoczułych pikseli, matryca QIS będzie oferować miliard pikseli na matrycy o tej samej wielkości. Jednak najważniejszym elementem jest ich wyjątkowa czułość na światło.

Eric Fossum :

„Światło składające się z fotonów pada na półprzewodnik i tworzy ładunek elektryczny dzięki rozbiciu wiązań chemicznych. Prawie każdy foton, który pada na matrycę uwalnia jeden elektron na krystale krzemowym… Jesteśmy w stanie zbudować nowy rodzaj piksela o dużo większej czułości, który jest w stanie rozpoznać jeden elektron na tle całego szumu. Ten nowy piksel jest w stanie rozpoznać i policzyć pojedyncze elektrony po raz pierwszy w historii bez użycia nadzwyczajnych środków”.

Jednym słowem nowy sensor QIS będzie w stanie pracować na poziomie pojedynczych fotonów. Co więcej matryca QIS została zaprojektowana z myślą o przemysłowym zastosowaniu i kompatybilności z urządzeniami, które już korzystają z CMOS-ów, więc łatwo będzie je wdrożyć.

Slajd z prezentacji, którą autor przedstawił w 2011 r.
Źródło zdjęć: © [www.imagesensorsworld.blogspot.com](http://imagesensorsworld.blogspot.com/2011/03/quantaimagesensorpresentation.html)
Slajd z prezentacji, którą autor przedstawił w 2011 r.

Obecnie w słabym oświetleniu na jeden piksel pada tysiące fotonów, nowa matryca ma pozwolić na pracę na pojedynczych fotonach. To prawdopodobnie najmniejsza jednostka światła. Trzeba jednak pamiętać, że trzeba będzie uporać się z takimi kwestiami jak odczyt danych z miliarda pikseli, jednak mimo to jest to ciekawa perspektywa, która może mieć fotograficzne zastosowanie.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie projektu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)