Wyniki konkursu Empiku ponownie dostępne - zmiany niewielkie [aktualizacja]

Wyniki konkursu Empiku ponownie dostępne - zmiany niewielkie [aktualizacja]

Jak odróżnić profesjonalistę od amatora? (Fot. na lic. CC BY-SA 2.0; Flickr / by mark sebastian)
Jak odróżnić profesjonalistę od amatora? (Fot. na lic. CC BY-SA 2.0; Flickr / by mark sebastian)
Piotr Dopart
19.07.2011 14:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:35

W poniedziałek na stronie Konkursu Fotograficznego Empiku 2011 pojawiły się nowe, poprawione wyniki. Poza laureatem 3. miejsca lista zwycięzców pozostała praktycznie taka sama. Przeczytajcie oficjalne oświadczenie Empiku w tej sprawie.

Jak wynika z informacji na stronie konkursu, na III lokacie miejsce Wiktora Franko zajął Patryk Morzonek z Miechowa, nagrodzony za fotografię "Antykwariusz" aparatem fotograficznym Kodak Easyshare Touch M577, Rocznym Warsztatem Fotografii Fotoreportażu w Akademii Fotografii oraz półroczną prenumeratą miesięcznika FOTO.

Przedstawiciel organizatora, pani Paulina Burzyńska, zapytana przez nas w rozmowie telefonicznej o sposób weryfikacji profesjonalizmu uczestników, odpowiedziała, że jedyną metodą rewizji wyników było skontaktowanie się bezpośrednio z laureatami i uzyskanie od nich oświadczenia pisemnego. Mieli oni zadeklarować, że fotografia nie stanowi dla nich źródła dochodów.

Wyniki powróciły na stronę empikfoto.pl - z lekkimi modyfikacjami
Wyniki powróciły na stronę empikfoto.pl - z lekkimi modyfikacjami

W sytuacji pojawienia się dowodów na to, że jeden z uczestników poświadczył nieprawdę, organizator ponownie skoryguje wyniki. Empik przyznaje, że tego rodzaju weryfikacja jest bardzo trudna i rozwiązanie sytuacji jest podyktowane przede wszystkim sformułowaniem regulaminu. Trudno jednak odpowiedzieć, czy w związku z zaistniałymi problemami regulamin przyszłych edycji zostanie zmodyfikowany i w jakim stopniu. Na razie organizator domyka formalności związane z edycją tegoroczną.

Jeszcze dziś ma się ukazać oficjalne, pisemne stanowisko Empiku - zostanie ono oczywiście zamieszczone na naszych łamach.

Aktualizacja

Oto oświadczenie organizatora w sprawie wyników Konkursu Fotograficznego Empiku 2011:

11 lipca b.r. Empik ogłosił wyniki tegorocznej edycji Konkursu Fotograficznego. Wkrótce po ich publikacji do Organizatora zaczęły spływać sygnały od Internautów (m.in. uczestników niniejszego konkursu), kwestionujące zgodność wyników z regulaminem konkursu, dostępnym m.in. na stronie internetowej empikfoto.pl.

Regulamin określa, że Konkurs Fotograficzny Empiku 2011 skierowany jest tylko i wyłącznie do amatorów. Definicję „amatora” precyzuje zapis: „Uczestnikiem Konkursu jest pełnoletnia osoba fizyczna, która (…) nie zajmuje się profesjonalnie fotografiką, w szczególności: nie prowadzi działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług fotograficznych i/lub nie świadczy ww. usług na dowolnej podstawie prawnej oraz nie posiada wyższego wykształcenia w zakresie fotografiki”.

Po otrzymaniu informacji od internautów, Empik podjął decyzję o wycofaniu wyników konkursu i ponownej weryfikacji zgodność nagrodzonych prac z regulaminem. W tym celu skontaktowaliśmy się osobiście z autorami wytypowanymi przez jury (autorami najlepszych prac), z prośbą o udzielenie pisemnych oświadczeń oraz dowodów potwierdzających, że wspomniani uczestnicy pozostają amatorami w świetle wszystkich zapisów regulaminowych – t.j. nie czerpią korzyści finansowych z tytułu świadczonych usług związanych z fotografiką, a także nie posiadają wyższego wykształcenia w tym zakresie.

Ponadto organizator konkursu sprawdził również dokonania każdego ze zwycięzców na polu fotografii w ogólnodostępnych źródłach internetowych. W wyniku ponownej weryfikacji okazało się, iż tylko jedna z wybranych prac nie spełnia wymogów stawianych przed uczestnikami przez regulamin (dotyczyło to III miejsca). W związku z tym jury ponownie wskazało laureata niniejszego miejsca, bez konieczności zmiany laureatów plasujących się na I i II miejscu oraz zdobywcy Nagrody Specjalnej.

Bardzo przepraszamy za wszystkie niedogodności związane z ogłoszeniem wyników konkursu. Dołożymy wszelkich starań, aby przy kolejnej edycji Konkursu Fotograficznego Empiku nie doszło do podobnej sytuacji; liczymy również na to, że sami Uczestnicy Konkursu z należytą uwagą będą studiować zapisy regulaminu i stosować się do ogłoszonych zasad konkursu.

Źródło: Empik

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)