Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu

Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu
Marcin Falana

15.11.2017 12:26, aktual.: 26.07.2022 18:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

DxOMark ostatecznie opublikowało test średnioformatowego aparatu Pentax 645Z, którego jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności ominęła sława związana z najlepszym wynikiem w teście DxO.

DxOMark testuje aparaty cyfrowe od dłuższego czasu jednak niektóre posunięcia tej firmy nie są do końca jasne. DxOMark ostatecznie opublikowało test Pentaksa 645Z, którego jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności ominęła sława związana z najlepszym wynikiem w teście DxO. Z pewnością tak by było, gdyby test Pentaksa 645Z został opublikowany wcześniej, czyli w 2015 roku. Tak czy inaczej aparat osiągnął rewelacyjny wynik 101 punktów już dwa lata temu, dlaczego więc DxO nie opublikowało jego rezultatów?

Obraz

Wygląda na to, że DxO czekało aż pojawi się lepszy aparat od 645Z i dopiero opublikowało jego wyniki. Rzuca to trochę cień na obiektywizm DxOMark, które nie gra z nami fair. Samo DxO tłumaczy serwisowi Petapixel, że wynik Pentaksa 645Z pojawił się tylko w ogólnym zestawieniu przy okazji testu Sony RX1R II (poniżej), jednak ponieważ DxO nie skończyło testu nie został on opublikowany. Pytanie tylko skąd mieli ostateczny wynik? Następnie rezultat Pentaksa 645Z zniknął ze strony DxO ponieważ zrobili pauzę w testowaniu średniego formatu. Jak jednak widać po teście Hasselblada X1D 50c, który osiągną nieco lepszy rezultat 102 punkty, że DxO wróciło do testowania takich aparatów.

Obraz

Trzeba także pamiętać, że DxO skupia się tylko na osiągach matrycy. Z ich testów nie dowiemy się nic o ergonomii, szybkości działania, czy szybkości autofokusu, co także ma ogromny wpływ na wybór aparatu. Większość współczesnych aparatów cyfrowych oferuje już na tyle dobrą jakość zdjęć, że w zupełności wystarczy do amatroskich i profesjonalnych zastosowań, więc obecnie nie przywiązywałbym aż takiej wagi do testów DxO.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)