Wypasione kompakty Sony - Cyber-Shot TX1 i WX1

Wypasione kompakty Sony - Cyber-Shot TX1 i WX1

TX1 i WX1 - flagowe modele komaktów od Sony
TX1 i WX1 - flagowe modele komaktów od Sony
Mateusz Gołąb
06.08.2009 16:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:21

Te dwa nowe aparaty Sony mają podobno w sobie pełen przekrój najnowszych rozwiązań technologicznych jakimi dysponowała firma. Bardzo ciekawie przedstawia się Party-Shot - podstawka, która sama robi zdjęcia. Zobaczmy więc, co takiego w nich siedzi - oto Sony Cyber-Shot TX1 oraz WX1.

Na pokładzie znajdziecie matrycę Exmor R CMOS o rozdzielczości 10,2 megapiksela wspomaganą procesorem obrazu BOINZ. Mają one możliwość robienia niezłych zdjęć, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, nagrywania filmów w rozdzielczości HD (720p, 30kl./s) oraz tryb panoramy. Nowością jest opcjonalna stacja Party-Shot zamieniająca aparat w osobistego fotografa.

Bardzo prosty w obsłudze tryb panoramy
Bardzo prosty w obsłudze tryb panoramy

W modelu TX1 zamontowano obiektyw Carl Zeiss z 4-krotnym zoomem optycznym i duży, bo 3-calowy panoramiczny ekran dotykowy. W modelu WX1 siedzi sobie szerokokątny (od 24 mm) obiektyw Sony G ze światłem f/2.4 i zoomem optycznym 5x.

Ciekawą konstrukcję ma migawka zastosowana w obydwu modelach - umożliwia ona robienie zdjęć seryjnych z prędkością 10 kl./s. Wspomniany tryb panoramy uproszczono do granic możliwości - wystarczy wcisnąć spust migawki i przesuwać aparat w pionie lub poziomie, reszta zrobi się "automagicznie". W ten sposób można robić panoramy o kącie widzenia 256 stopni w WX1 lub 185 stopni w TX1.

W trybie zdjęć z ręki o zmierzchu aparat wykonuje serię sześciu zdjęć, po czym nakłada je, tworząc jeden zoptymalizowany obraz z radykalnie osłabionymi szumami. Można też wybrać tryb wyraźnego ruchu, ułatwiający rejestrację ruchomych obiektów przy słabym oświetleniu i zmniejszający poziom szumów.

Podstawia Party-Shot
Podstawia Party-Shot

Do tego oba mają optyczny stabilizator obrazu SteadyShot oraz oczywiście funkcje wykrywania twarzy i uśmiechu. Z tego co zrozumiałem, to podstawka Party-Shot (IPT-DS1) służy to ustawienia aparatu tak, aby sam robił zdjęcia uśmiechniętych ludzi - zgodnie z nazwą, ciekaw jestem efektów takiej automatyki po całonocnej imprezie. Dobry temat na serię zdjęć... Najlepsze jest to, że po włożeniu aparatu w odstawkę, automat nie tylko robi zdjęcia reagując na uśmiech, ale też samoczynnie obraca, pochyla aparat i reguluje ustawienia zooma. Na prawdę niezła ciekawostka.[block position="inside"]1836[/block]

Źródło: Sony

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)