Wychodzisz na spacer z psem? Wyprowadź też swój aparat

Wychodzisz na spacer z psem? Wyprowadź też swój aparat
Źródło zdjęć: © © Ksenia Raykova / [Instagram](https://www.instagram.com/ksuksa/?hl=pl)
Monika Homan

30.04.2018 11:22, aktual.: 30.04.2018 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosenna pogoda zachęca właścicieli psów do długich spacerów. Czas spędzony w parku z naszym pupilem można wykorzystać do stworzenia wspaniałej pamiątki w postaci fotografii. Jeśli zabierasz właśnie swojego czworonoga na spacer, weź ze sobą aparat.

Fotografowanie psów nie należy do łatwych czynności. Nasz czworonożny model nie będzie pozował tak, jak człowiek. Podstawą do idealnego portretu psa jest jego zrozumienie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie robić niczego na siłę. Bardzo często zdarza się, że pies wcale nie chce z nami współpracować. Można go przekupić smakołykami albo zainteresować ulubioną zabawką. Sami najlepiej znacie swojego pupila i wiecie, jak skupić na chwilę jego uwagę.

Jeśli mimo wszystko, wasz niesforny przyjaciel nie chce zostać modelem, pozwólcie mu po prostu się wybiegać i spróbujcie uchwycić go podczas zabawy. Przyda wam się do tego teleobiektyw, który pozwoli sfotografować psiaka z większej odległości. Istotny w przypadku tego typu fotografii, ze względu na dynamikę, jest szybki i celny autofokus. W przypadku statycznych zdjęć idealnie sprawdzą się jasne, portretowe obiektywy.

Jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, nie należy załamywać rąk. "Najlepszy aparat, to ten, który masz przy sobie", jak powiedział Chase Jarvis. Możemy z powodzeniem zrobić świetne zdjęcie, nawet aparatem w telefonie.

Pamiętajcie jednak, że takie aparaty zwykle oferują szeroki kąt widzenia, więc będziemy musieli podejść o wiele bliżej do naszego psiaka. Możemy przyłączyć się do zabawy i próbować uchwycić ciekawe, radosne kadry. Nabiegamy się przy tym zdecydowanie bardziej, niż fotografując obiektywem z długą ogniskową, ale satysfakcja będzie podwójna.

Bardzo istotne jest, aby fotografować zwierzaki z poziomu ich oczu. Nie jest to problem w przypadku doga niemieckiego, którego wzrost sięga do 90 cm, jednak kiedy naszym kochanym pupilem jest 20-centymetrowa chihuahua… No cóż. Leżeć!

Aby uniknąć tarzania się w trawie, warto wybrać aparat z odchylanym ekranem. Może nie jest to najwygodniejsza forma fotografowania, ale pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek ukrytych w trawach, w których ochoczo bawią się psiaki.

Zadbajcie też o kompozycję i tło. Zwróćcie uwagę, czy w kadrze nie znajdują się niepotrzebne elementy, które będą odwracać uwagę od głównego obiektu, jakim jest wasz najlepszy przyjaciel.

Krótki czas naświetlania pozwoli nam uzyskać nieporuszone zdjęcia naszego pupila, nawet kiedy właśnie aportuje rzuconą przez nas piłeczkę. Mniej zaawansowanym użytkownikom aparatów polecam wybrać tryb preselekcji czasu i ustawić czas rzędu 1/1000 sekundy.

Jeśli nie czujesz się pewnie z manualnymi ustawieniami, a twój aparat wyposażony jest w tryby tematyczne, najlepiej będzie jak wybierzesz tryb "sport".

Najlepsze efekty uzyskasz fotografując w godzinach porannych lub popołudniowych, tuż przed zachodem słońca.

Specjalistką w dziedzinie fotografii psów jest rosyjska fotografka, Ksenia Raykova. Jej piękne zdjęcia z pewnością zainspirują was do wykonania idealnego portretu waszego psa. Jeśli chcecie zobaczyć więcej pyszczków sfotografowanych przez Ksenię, odwiedźcie jej Instagrama.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także