Wystarczyło 30 lat, by pustynia zmieniła się w potężne miasto

Wystarczyło 30 lat, by pustynia zmieniła się w potężne miasto

Wystarczyło 30 lat, by pustynia zmieniła się w potężne miasto
Marcin Watemborski
26.07.2022 08:02, aktualizacja: 26.07.2022 17:42

Położny nad Zatoką Perska, na wybrzeżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubaj jest przepiękny i fascynujący. To miasto, które jest pełne bogatych mieszkańców, którzy dorobili się na pobliskich złożach. Szejkowie, złote samochody i wysokie budynki – to wszystko pojawiło się w tym miejscu w przeciągu jedynie 30 lat.

Jeśli jesteście ciekawi, jak powstawał i zmieniał się Dubaj, koniecznie musicie zobaczyć film poklatkowy, który został zrealizowany przez Benjamina Granta z Daily Oerview. Pokazuje on jak to potężne miasto zmieniło swój kształt od roku 1984 do 2020, czyli przez dokładnie 26 lat. Od tamtego czasu przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 powstało niezbyt wiele nowych budynków.

Benjamin Grant zajmuje się tworzeniem satelitarnych filmów poklatkowych, by pokazać jak wielki wpływ ma człowiek na Ziemię. Co za tym idzie – jego produkcje ukazują dosadnie zmiany klimatyczne. Timelapse wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich ze zbliżeniem na Dubaj powstał w oparciu o obrazy z Google Earth, które bazują na zdjęciach satelitarnych programu obserwacyjnego Copernicus, nadzorowanego przez Unię Europejską.

Zmieniający się Dubaj.
Zmieniający się Dubaj.

Dubaj jednak nie jest jedynym projektem Granta. Na Twitterze Daily Overview znajdziemy mnóstwo filmów poklatkowych, które powstały na bazie zdjęć satelitarnych. Wszystkie z nich pokazują zmiany środowiska naturalnego wskutek działalności człowieka. Widać, jak dzikie tereny zmieniły się w zurbanizowane dżungle. To wyraźny dowód na to, że sami sobie szkodzimy, zapominając o dobru naszej planety, a warto pamiętać, że tę mamy jedną.

Wiele ciekawych filmików znajdziecie na Instagramie Daily Overview.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)