Wystarczyło mu pudełko po chipsach, by zrobić obiektyw. To się nazywa kreatywność!

Wystarczyło mu pudełko po chipsach, by zrobić obiektyw. To się nazywa kreatywność!

Wystarczyło mu pudełko po chipsach, by zrobić obiektyw. To się nazywa kreatywność!
Marcin Watemborski
22.12.2021 09:15, aktualizacja: 26.07.2022 14:14

Sean to miłośnik fotografii, który uwielbia eksperymentować. Do swojego najnowszego projektu postanowił wykorzystać pudełko po chipsach Pringles w postaci podłużnej tuby. Ten kształt od razu skojarzył mu się z obiektywem, więc nie tracąc czasu, przeszedł do działania. Efekt jest naprawdę ciekawy.

Sean z ekipy Fotodiox już niejednokrotnie brał na warsztat pudełko po Pringlesach. Wcześniej robił z niego dyfuzor do lampy błyskowej, pierścienie pośrednie czy malutkiego strip-boxa. Tym razem zdecydował się na coś odważniejszego – teleobiektyw typu pinhole, czyli otworkowy.

Jeśli obiektyw zostałby wykonany z samej zatyczki puszki, to dawałby bardzo szeroki kąt widzenia. Po to, by wydłużyć ogniskową, Sean musiał oddalić miejsce wpadania światła od matrycy – po to właśnie była tuba. Dzięki temu, fotograf otrzymał obiektyw otworkowy o ogniskowej między 75 a 100 mm.

Building a DIY Pringles Can Telephoto Pinhole Lens

Do wykonania konstrukcji potrzebne było kilka podstawowych narzędzi i zwykłych przedmiotów: puszka po chipsach, puszka po napoju, igły do szycia, taśma izolacyjna, nożyk techniczny, nożyczki oraz w przypadki Seana pierścień makro z przejściówką. Konstrukcja obiektywu przypomina typowe aparaty otworkowe, które ludzie robią od dziesiątek lat – w wieczku został wycięty otwór, który Sean podkleił kawałkiem aluminiowej puszki i zrobił na środku malutką dziurkę. Druga strona została przyklejona taśmą izolacyjną do mocowania makro i to właściwie wszystko. Fotograf zwraca uwagę na to, że lepsze efekty bez przypadkowych flar można osiągnąć przez wyciemnienie wnętrza puszki (oryginalnie jest srebrna) – wystarczy do tego marker lub kawałek czarnego kartonu.

Estetyka zdjęć, które dają obiektywy otworkowe, jest ciekawa. Obraz jest ostry w całym zakresie kadru, lecz w żadnym miejscu nie będzie idealny. Trzeba pamiętać o tym, że obiektywy do fotografii otworkowej są pozbawione soczewek oraz systemu ustawiania ostrości. Całość działa na takiej samej zasadzie jak dawna camera obscura.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)