Wystawa INSIDE/OUTSIDE laureata World Press Photo - Filipa Ćwika

Wystawa INSIDE/OUTSIDE laureata World Press Photo - Filipa Ćwika

Fot. Filip Ćwik
Fot. Filip Ćwik
Krzysztof Basel
01.06.2011 10:17, aktualizacja: 01.08.2022 14:39

Wystawa INSIDE/OUTSIDE obejmuje zdjęcia ukazujące w nietypowy sposób wielką powódź w 2010 roku w okolicach Sandomierza. A raczej to, co woda po sobie pozostawiła, tworząc bajkowe, kolorowe, a zarazem dramatyczne widoki. Wernisaż wystawy już jutro.

Fot. Filip Ćwik
Fot. Filip Ćwik

"Fotografia nie mówi o tym, czego już nie ma, lecz o tym, co na pewno było" – napisał Roland Barthes w eseju "La chambre claire. Note sur la photographie". Do tych słów odnosi się najnowszy esej fotograficzny laureata nagrody World Press Photo - Filipa Ćwika.

Tematem jego fotografii  jest powódź - odwieczny żywioł, który obecnie poprzez niewłaściwe działania człowieka kojarzy się już tylko z atakiem, chaosem, lękiem oraz wielkimi stratami. Wbrew pozorom autor nie ukazuje na swoich fotografiach płaczących twarzy, smutnych dzieci, starszych ludzi w kaloszach odgarniających muł ze swoich domów. Pokazuje coś zupełnie innego. Oddaję głos organizatorom wystwy:

Ćwik nie stara się kokietować widza dramatem skrajnych emocji. Nie pokazuje ludzi. Przeciwnie. Buduje obraz wszechogarniającej ciszy, dziwnie nieokreślonego spokoju w świecie abstrakcyjnych, groteskowo-rzeźbiarskich form, pozostałości ludzkiej egzystencji. Esej podzielony jest na dwie części. Tytułowy INSIDE przedstawia puste, zdewastowane wnętrza. OUTSIDE to czarno-białe, popowodziowe pejzaże.

Prace Filipa Ćwika zwracają uwagę wyjątkową kolorystyką, estetyką:

Kiedy pod koniec lat 40. Chargesheimer planował publikację albumu poświęconego zniszczeniom Kolonii, nie znalazł wydawcy z powodu estetyzującego charakteru zdjęć. U Ćwika wysokie walory estetyczne stanowią swoisty fenomen. Wnętrza tworzą specyficzną scenografię, której estetyka przywołuje w pamięci Judith Turner. Uwiedzeni wysmakowanym obrazem skłonni jesteśmy omalże wyprzeć tragedię. Jest tu coś, co dotyka granic naszej wrażliwości, wprowadzając w wymiar estetyczny i mistyczny zarazem. Nieuchwytna barokowa vanitas w teatrze świata.
Fot. Filip Ćwik
Fot. Filip Ćwik

Kuratorem wystawy jest Katarzyna Haber-Pułtorak. Na wernisaż zapraszamy do Apteki Sztuki, Aleja Wyzwolenia 3/5, Warszawa. Początek  2 czerwca 2011 r. o godzinie 18:00. Serdecznie polecamy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)