Wystawa Krystiana Bielatowicza "Dzieci Ulicy: Lima" w Warszawie

Krystian Bielatowicz rozpoczyna wystawę swojej najnowszego cyklu "Dzieci Ulicy: Lima". Jego fotoreportaż ukazuje dzieciaki, które żyją na ulicy i zarabiają tam na swoje wydatki lub pomagają rodzicom. Wernisaż wystawy już jutro w Galerii Korytarz w Warszawie.

Wystawa Krystiana Bielatowicza "Dzieci Ulicy" w Warszawie
Wystawa Krystiana Bielatowicza "Dzieci Ulicy" w Warszawie
Krzysztof Basel

28.10.2009 | aktual.: 02.08.2022 09:38

Krystian Bielatowicz rozpoczyna wystawę swojej najnowszego cyklu "Dzieci Ulicy: Lima". Jego fotoreportaż ukazuje dzieciaki, które żyją na ulicy i zarabiają tam na swoje wydatki lub pomagają rodzicom. Wernisaż wystawy już jutro w Galerii Korytarz w Warszawie.

Fot. Krystian Bielatowicz
Fot. Krystian Bielatowicz

Wystawa "Dzieci Ulicy: Lima" Krystiana Bielatowicza rozpocznie się w czwartek 29 października 2009 r. wernisażem w warszawskiej Galerii Korytarz w Instytucie Archeologii UW i potrwa do 16 listopada. Więcej o temacie zdjęć opowiada sam autor:

Lima rozrasta się w niewyobrażalnym tempie. Miasto wkracza w ostatnie doliny i dociera na północ i południe do zboczy Andów, które topią się w Oceanie Spokojnym. Prawie jedna trzecia mieszkańców Peru stara się tu ułożyć jakoś życie. Nie wszystkim się to jednak udaje. Powstają ubogie dzielnice, gdzie bezrobocie i bieda osiągają największe rozmiary. Ulice Limy stały się domem dla tych, którym się nie poszczęściło. Niektórzy mówią, że dzieci ulicy jest w Limie tysiąc - inni, że dwa tysiące. Dziećmi ulicy nazywa się te, które żyją bezpośrednio na ulicy, jak również te, które większość dnia spędzają poza domem oraz tzw. ninos trabajadores, które pracują na ulicach, aby zarobić na swoje wydatki lub po prostu pomagają rodzicom. Dzieci te stają się ofiarami gangów i przestępców. Wiele z nich bierze narkotyki. Dziewczęta trafiają do prostytucji. Ulica jest źródłem strachu, depresji, zbyt wczesnych śmierci. Władze i społeczeństwo nie rozwiązują problemu. Znalazło się jednak kilka osób, które postanowiły pomóc dzieciom ulicy na własną rękę. Stowarzyszenie Ayllu Situwa (Wspólnota światła wiosennego słońca), w prowadzonym przez siebie ośrodku, daje dzieciakom nową szansę na życie. Dzieci odnajdują tu dom, szkołę, rodzinę. Współtwórcą organizacji jest Jacek Klisowski, polski misjonarz świecki, którego ścieżki zaprowadziły właśnie do dzieci ulicy w Limie. Mieszka tam od 8 lat.

Krystian Bielatowicz to archeolog, podróżnik, fotograf urodzony w Czechosłowacji, który ocenie żyje w Warszawie. W latach 2004-2006 współpracował z Agencją Fotograficzną FORUM. Od 2006 roku jest członkiem Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Współpracuje z Nikon Polska i prowadzi warsztaty. Należy do grona nIKON FOTOGRAFII.

Publikował m.in. w Polityce, National Geographic Polska, Dużym Formacie, Newsweek Polska, Przekroju, Tygodniku Powszechnym, PRIVATE Magazine (Włochy), El Comercio, Cosas and Caretas (Peru), The Virginia Quarterly Review (USA) czy międzynarodowym Nikon PRO Magazine.

Fotograf zdobył w 2007 roku II nagrodę BZWBK Press Foto w kategorii Społeczeństwo za zdjęcie procesji do Qoyllur Riti w Peru. W tym samym roku zdobył również wyróżnienie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska (kategoria Extreme wśród profesjonalistów), za Walki Kogutów, natomiast w konkursie Newsreportaż w kategorii kultra zdobył drugie miejsce za fotoreportaż ?Znaki imperium?.

*_____

Wystawa *Dzieci Ulicy *Krystiana Bielatowicza

Wernisaż: 29 października, godz. 19:00

Wystawa otwarta: 29.10 ? 16.11. 2009

Galeria Korytarz, Instytut Archeologii UW Szkoła Główna

Krakowskie Przedmieście 26/28

Warszawa

Źródło: Fotopolis

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)