Wystawa prac Krzysztofa Millera „Wystarczająco blisko” zawita w Leica 6x7 Gallery Warszawa

Wystawa prac Krzysztofa Millera „Wystarczająco blisko” zawita w Leica 6x7 Gallery Warszawa
Źródło zdjęć: © © Krzysztof Miller
Marcin Watemborski

29.09.2016 07:32, aktual.: 26.07.2022 18:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krzysztof Miller był jednym z najwybitniejszych polskich fotografów wojennych. Przez 27 lat był związany z Gazetą Wyborczą. W trakcie tego czasu zgromadził niesamowity dobytek twórczy. W warszawskiej Leica Gallery 6x7 zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona temu fotografowi.

9 września odszedł od nas wybitny fotoreporter oraz fotograf wojenny – nasz kolega, Krzysztof Miller. Gazeta Wyborcza wraz z Leica 6x7 Gallery zaprezentuje wystawę upamiętniającą tego wybitnego twórcę oraz człowieka.

Obraz
© © Krzysztof Miller
Setki i tysiące zdjęć, które w życiu zrobiłem, nie zostały nigdy wykorzystane. Każde opowiada czyjąś historię, tragedię, dramat. Starczyłoby mi ich do publikacji do końca życia. Wiem, że zalegają głęboko w przepastnym archiwum gazety. Tam co prawda się nie kurzą, ale wraz z upływem czasu kurczą. Kurczą się wydarzenia, które na nim zarejestrowałem. Zwijają się, rolują, maleją, tracą na znaczeniu i coraz mniej jest powodów, by do nich wracać, pokazywać je i przypominać. Niby dlaczego, skoro od ich wykonania tyle się wydarzyło? Ale mnie w sercu kole, że nie można ich pokazać. Przecież po to je robiłem! By przekazać informację, pokazać tragedię, problem. A tu zaaresztowała je prozaiczna przyczyna. Brak miejsca w gazecie. Gdy fotografowani ludzie mieli nadzieję, że ich nieszczęście pokażę, wskażę, przybliżę. Może w ten sposób pomogę.

Wszyscy znają jego zdjęcia prasowe oraz byliśmy na licznych wystawach. Przypomnijmy sobie raz jeszcze – o co w tym wszystkim chodzi. Zobaczmy świat, widziany oczami niezwykle wrażliwego fotografa, jakim był Krzysiek. Na wystawie zostaną zaprezentowane w większości nieznane, lub mniej znane, zdjęcia tego autora.

Obraz
© © Krzysztof Miller
Wtargnąć fotografią w życie innych, z butami. A potem wyjść. Być tak blisko, że bliżej się już nie da i opowiedzieć o tym innym, światu. Ale tak, żeby też byli blisko. Żeby wstrzymali oddech, spocili się, podrapali, stracili apetyt. W krótkich, żołnierskich słowach, właściwie bez słów, jednym zdjęciem.Trudne. Nierealne.Krzyśkowi Millerowi, udawało się.Bo był mistrzem ignorancji i nie pytał o zgodę. Właził, wciskał się, czołgał, opierał plecami, kucał, wtapiał, biegł...Czapkę niewidkę zakładał.Robił wszystko, żebyśmy zobaczyli, poczuli, powąchali i nie przestawali myśleć.Żebyśmy wiedzieli, jak jest.Żebyśmy też byli na miejscu.Blisko.

Wystawa będzie czynna tylko 2 dni: 1 października 2016 roku w godzinach 10-20 oraz 2 października w godzinach 12-18. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)