Wystawy fotograficzne - gdzie wybrać się w czerwcu?
Czerwiec to ciekawy miesiąc dla fotografów - do 12 czerwca potrwa Miesiąc Fotografii w Krakowie, zapowiada się tez dużo ciekawych wystaw. Przejrzeliśmy najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca i wybraliśmy kilka interesujących propozycji. Oto one.
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę odbywającą się od 9 czerwca w mieszkaniu na ul. Mokotowskiej 65 m30. Ekspozycja składa się ze zdjęć amatorów i profesjonalistów, przedstawiających życie prywatne toczące się w berlińskich i warszawskich mieszkaniach w przeciągu ostatnich 20 lat. Kuratorami wystawy jest Inga Schneider i Jakub Śwircz. Wystawa odbywa się w ramach festiwalu Sąsiedzi 2.0. Uwaga - wystawa będzie czynna tylko przez 10 dni!
Wśród uczestników znaleźli się: Kuba Dąbrowski, Maciej Diduszko, Tomasz Dubiel, Jan Ebert/Xenia Uranova, Pawej Ejbel, Franciska Hauser,. Amelie Losier, Paweł Marcin Luszkiewicz, Irena Makowiecka, Bartosz Mateńko, Darwin Meckel, Agata Michalak, Jan Michalko, Rafał Milach, Michał Najberg, Frank Rothe, Ewa Szatybełko, Aleksandra Sztajerwald, Zofia Śliwińska, Kamil Wilczak, Artur Wojtczak, Horst Peter Zeinert.
ul. Mokotowska 65 m30, Warszawa
Wystawa czynna: od 9 czerwca do 19 czerwca 2011 r.
Godziny otwarcia: pn-pt: 16-19, sb-nd: 14-19
Galeria Obok ZPAF zaprasza na wystwę zdjęć Justyny Gentile Łady o enigmatycznie brzmiącym tytule "Purgatorium". Ekspozycja jest zbiorem inscenizowanych zdjęć kobiet w różnych pozach i gestach w kontekście przestrzeni i światła. Motywem przewodnim fotografii jest Czyściec. Warto dodać, że zdjęcia prezentowane na wystawie są inspirowane ikonografią średniowieczną i renesansową.
Autorka w swoim cyklu podejmuje rozważanie nad nurtującą ją problematyką duszy, znaczeniem śmierci, podróży po zaświatach oraz życia wiecznego. Czerpiąc inspirację z wizji zawartej w nieśmiertelnej i odciskającej nieustające piętno na kulturę europejską „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri, prezentuje własny wizerunek Czyśćca. Ten cykl to swoisty opis wędrówki grzesznych dusz, oczekujących na zbawienie, ,,zawieszonych" pomiędzy rajem, a piekłem.
Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wystawa czynna od 26 maja do 17 czerwca 2011 r.
[url=http://staragaleria.zpaf.pl/]Wystawa zdjęć Włodzimierza Krzemińskiego
[/url] [/h3]
Stara Galeria ZPAF gości obecnie wystawę zdjęć Wlodzimierza Krzemińskiego. Na ekspozycję składają się dwa cykle fotografii, pierwszy z nich - „Spektakle” należy do nurtu fotografii miejskiej (ulicznej). Inny charakter ma drugi prezentowany na wystawie cykl pt „Dialog” będący refleksją autora na temat fotografii zamieszczanych i komentowanych w galeriach internetowych. Całość składa się z 60 fotografii i jest największą do tej pory prezentacją zdjęć tego autora.
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wystawa czynna od 30 maja do 23 czerwca 2011 r.
Wystawa „Indywidualności polskie” to portrety celebrytów (używając języka współczesnego) z lat 1968-1995. Jak przystalo na mistrza fotografii portretowej, Gierałtowski prezentuje fotografie z najwyższej półki. Na szczególną uwagę zasługują również autorskie komentarze artysty dotyczące historii wystawianych przez niego fotografii.
Ekspozycja zawiera także film dokumentalny o autorze pt. „Polacy Polacy“ w reżyserii Borysa Lankosza (2002). Wystawie towarzyszy wydawnictwo Krzysztof Gierałtowski, „Indywidualności polskie” zawierające cztery wersje językowe ( polska , angielska, niemiecka i francuska) z tekstem Profesora Andrzeja Rottermunda oraz fotografiami i komentarzami odautorskimi artysty.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 8/11, Gdańsk
Wystawa czynna: od 15 maja do 30 lipca 2011 r.
"Hades?" to wielokrotnie nagradzany projekt fotograficzny, którym Tomasz Tomaszewski chciał oddać hołd ciężkiej, fizycznej pracy robotników. "
Wybrałem Górny Śląsk, gdzie etos pracy, tradycje oraz rytuały z nim związane, wydawały mi się najbardziej żywe, widoczne i barwne. Polska zmienia się szybko i na wielu moich fotografiach widać czynności, miejsca i przedmioty odchodzące już do historii. Jest to więc również w jakimś fragmencie opowieść o samym Śląsku. Dzisiaj."
Wernisaż wystawy odbędzie 7 czerwca br. (wtorek) o godz. 18.30. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z Autorem i pokaz slajdów.
Galeria Fotografii ŁTF
ul. Piotrkowska 102, Łódź
Wystawa czynna: od 7 czerwca do 4 lipca 2011 r.
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprasza na wystawę zdjęć Leona Barszczewskiego, polaka służącego w carskiej armii. Zdjęcia składające się na wystawę stanowią unikalną kolekcję ilustrującą świat XIX wieku. Udostępnione przez prawnuka twórcy zbiory fotografii to doskonała okazja dla wszystkich miłośników fotografii i antropologii by zobaczyć wycinek świata, którego już nie ma.
Leon Barszczewski - polski fotograf dziewiętnastowiecznej Azji Środkowej był z zamiłowania archeologiem, podróżnikiem, etnografem, przyrodnikiem. W latach 1876-1896 stacjonował w Samarkandzie. Jako oficer topograficzny wykonywał mapy, badał szlaki komunikacyjne, gospodarkę, zasoby naturalne i społeczności podbitego przez Rosję Turkiestanu.W misji wojskowej i badaniach własnych wykorzystywał fotografię. Sztuki fotografowania nauczył się od fotografa Mikołaja Osipowa w Odessie w 1874 roku. Nauczyciel, który był też malarzem akwarelistą, zapoznał go z warsztatem, zasadami kompozycji i wskazał drogi rozwoju wrażliwości. Nic dziwnego, że podejmowane podróże, nowy świat, nieznane kultury, tajemnicza starożytna cywilizacja i dzika przyroda stały się tematami jego zdjęć. Kiedy Leon Barszczewski poznawał warsztat techniczny fotografii prawdopodobnie zdążył jeszcze nauczyć się metody mokrego kolodionu.
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
ul. Józefitów 16,
Kraków
Wystawa czynna: od 3 czerwca do 3 lipca 2011 r.