Wystawy fotograficzne – gdzie się wybrać w kwietniu?

Wystawy fotograficzne – gdzie się wybrać w kwietniu?

Fot. K.Basel
Fot. K.Basel
Jacek Siwko
07.04.2011 15:33, aktualizacja: 01.08.2022 14:43

O tym, że warto chodzić na wystawy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nic przecież nie rozwija tak, jak prace bardziej doświadczonych fotografów. W natłoku propozycji trudno wybrać te najwartościowsze. Oto kilka wystaw fotograficznych w kwietniu, na których nie może Was zabraknąć.

Naszą podróż po wystawach warto byłoby zacząć w Bielsku-Białej, a konkretnie w Galerii Fotografii B&B, która od 8 kwietnia będzie gościć wystawę IS(not) kolektywu Sputnik Photos. Autorzy wystawy zabierają odwiedzających w metafizyczną podróż po Islandii. Oglądając fotografie, trudno oprzeć się wrażeniu, że wychodzą one daleko poza tradycyjnie pojmowany dokument.

Wystawa "Is(not)" jest wynikiem zrealizowanego przez kolektyw fotograficzny Sputnik Photos projektu "Islandzkie opowieści". Jest to opowiedziana językiem współczesnej fotografii historia o dotkniętym kryzysem społeczeństwie na tle niezwykłego krajobrazu i tradycyjnych zajęć. Pięcioro wybitnych polskich fotografów dokumentalistów oraz islandzcy pisarze i poeci, przedstawiając indywidualne losy Islandczyków, tworzą historie charakterystyczne dla współczesności wyspy-kraju.

Fotografia dokumentalna zbliżyła się ostatnio do literatury - ta wystawa, w której tekst pełni istotną rolę, zdaje się to potwierdzać.

Galeria Fotografii B&B

ul. 1 maja 12

Bielsko-Biała

Wystawa czynna od 8 kwietnia 2011 r.

Klasycy Fotografii: Marín. Fotografía 1908-1940

Obraz

Kolejną propozycją wartą uwagi jest odbywająca się w krakowskiej galerii Pauza wystawa zapomnianego hiszpańskiego fotografa Marina. Wystawę przygotowaną przez Instytut Cervantesa i Fundację Pablo Iglesiasa można było zobaczyć niedawno w Warszawie.

Urodzony w 1885 roku w Madrycie Luis Ramón Marín zaczął publikować swoje zdjęcia w prasie w 1908 roku. Miał wszystkie cechy dopiero co powstałego zawodu fotoreportera, który miał zrewolucjonizować dziennikarstwo prasowe. W ciągu trzydziestu lat intensywnej pracy, tylko w gazecie "Informaciones" ukazywało się ponad 1000 zdjęć jego autorstwa rocznie, a do tego trzeba dodać współpracę artysty ze wszystkimi magazynami ukazującymi się w tamtych czasach. Pod koniec życia zajął się fotografowaniem oblężonego Madrytu w trakcie hiszpańskiej wojny domowej.

*O twórczości Marina zapomniano, ponieważ po wojnie jego zdjęcia zniknęły z gazet z powodów politycznych. Na szczęście artysta uporządkował i opisał swoje zbiory. *Prezentowana w Pauzie wystawa to zbiór 67 fotografii z lat 1908-1940.

*Galeria Pauza *

  • ul. Floriańska 18/5*

Kraków

  • *Wystawa jest czynna od 17 marca od 30 kwietnia 2011 r.*Polskie sumo

*[/h3]

Nasi czytelnicy z Poznania mają niepowtarzalną okazję zmierzyć się z tematem polskiego sumo. Wszystko za sprawą trwającej tylko do 13 kwietnia wystawy Katarzyny Sagatowskiej organizowanej przez galerię 2nR w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Przyznacie sami, że sumo w naszym rodzimym wykonaniu brzmi nieco dziwnie, dlatego serdecznie polecam tę wystawę jako ciekawostkę - nie tylko fotograficzną, ale i kulturoznawczą.

Sumo zaintrygowało mnie od chwili, kiedy po raz pierwszy usłyszałam od znajomego dziennikarza sportowego, że ta tradycyjna japońska dyscyplina staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, a polscy sumici zdobywają wiele medali na mistrzostwach świata i Europy. W serii fotografii "Polskie sumo" przedstawiam portrety wybitnych polskich sumitów oraz subiektywną wizję natury i istoty sumo, jego fascynującą dynamikę, która wymaga szczególnego podejścia do czasu, koncentracji i szybkości, gdyż jedna walka może trwać tylko kilka czy kilkanaście sekund.

*Galeria 2piR

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

ul. T. Kutrzeby 10, Poznań*

Wystawa czynna od 3 marca do 13 kwietnia 2011 r.

"]Wystawa Leica Oskar Barnack Award 2010 w Warszawie[/blo-link-inner]

Piotr Słowiński "Niepewność"

Tym razem czas na Warszawę. Galeria Obok ZPAF zaprasza na wystawę Piotra Słowińskiego pod tytułem "Niepewność". Jest to kombinacja fotografii ulicznej, dokumentu oraz impresji fotograficznej. Co ciekawe, Piort Słowiński jest debiutantem.

Niepewność to stan emocjonalny związany z nieprzewidywalnością wydarzeń czy następstw naszych decyzji. Niepewność jawi się więc jako zamglona przyszłość, niewyraźny, niedookreślony plan lub zamysł. Niepewności towarzyszą często inne, skrajne emocje związane z lękiem, strachem, rozdarciem, żalem, ale i radością... Niepewność, podobnie jak oczekiwanie, jest więc pewnego rodzaju próżnią, stanem zawieszenia pomiędzy...

Galeria Obok ZPAF

Plac Zamkowy 8, Warszawa

Wystawa czynna od 14 marca do 16 kwietnia 2011 r.

Mały człowiek/Oczekiwanie

fot. Zofia Rydet (c) Zofia Augustyńska
fot. Zofia Rydet (c) Zofia Augustyńska

Do 22 kwietnia w warszawskiej galerii Asymetria można oglądać wystawę "Mały człowiek/Oczekiwanie". Jest to zestawienie prac Zofii Rydet oraz Julii Staniszewskiej. Klasyk vs ceniona fotografka młodego pokolenia. Takie połączenie to fantastyczna okazja, by przekonać się, w jaki sposób tradycje polskiej fotografii dokumentalnej wpływają na współczesnych twórców.

Wystawa inauguruje wieloletni projekt Fundacji Archeologia Fotografii "Żywe Archiwa", którego celem jest wpisywanie historycznej fotografii w szerszy kontekst sztuki i kultury, poprzez reinterpretacje i nowe odczytania dokonywane przez artystów współczesnych.

Galeria Asymetria

Nowogrodzka 18a m. 8a

Warszawa

Wystawa czynna: 11 marca - 22 kwietnia 2011 r.

Fotografia jak kromka chleba - last minute!!!

fot. Mariusz Stachowiak
fot. Mariusz Stachowiak

Jeszcze tylko przez 4 dni będzie można zobaczyć wystawę "Fotografia jak kromka chleba" autorstwa Mariusza Stachowiaka w galerii Wysokich Napięć w Warszawie. Jest to zbiór fotografii dokumentalnych z lat 80., które zyskały nowe życie dzięki cyfrowej reprodukcji dawnych negatywów. Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć wystawy, zachęcamy do tego. Jest to okazja, by przyjrzeć się rzeczywistości, której już nie ma. Mariusz Stachowiak należy do grona najciekawszych dokumentalistów lat 80.

Fotografia dokumentalna była dla niego dokładnie tym, czym jest według definicji: zapisem rzeczywistości - twierdzi Monika Piotrowska z Instytutu Fotografii proFotografia, kurator wystawy. Zapis rzeczywistości jest w tych zdjęciach mocny i wyrazisty, jak codzienność, jak kromka chleba, którą każdy zjada na śniadanie. Stachowiak uważał, że tak naprawdę stale robi to samo zdjęcie - nigdy niedokończone.

Galeria Wysokich Napięć

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

ul. Chodakowska 19/31, II p., Warszawa

Wystawa czynna od 13 marca do 10 kwietnia 2011 r.

Flickr Artists

* *

fot. Łukasz Wierzbowski
fot. Łukasz Wierzbowski

Na koniec wystawa rozpoczynająca cykl nieregularnych prezentacji autorów młodego pokolenia, prezentujących swoje prace w serwisie Flickr. Warszawska galeria Nizio zaprasza na wystawę Łukasza Wierzbowskiego aka a.k.a. neon.tambourine. Zbiór kilkudziesięciu prac wrocławskiego fotografa będzie można zobaczyć do 7 maja. Polecamy tym bardziej, że jest to pierwsza publiczna prezentacja prac tego artysty w naszym kraju.

Modelki ze zdjęć Łukasza Wierzbowskiego uchwycone w "nienaturalnych" pozach, często z twarzami schowanymi we włosach, klęczące lub poskręcane - choć piękne, wyglądają niepokojąco. W pierwszym momencie ogarnia nas uczucie, że coś jest nie w porządku, nie wydają się swobodne. Sprawiają wrażenie kobiet, które nie czują się dobrze. Po tej automatycznej reakcji przychodzi kolejna refleksja. To nasz aparat poznawczy został nieoczekiwanie wytrącony z mechanicznej percepcji obrazu atrakcyjnej modelki w interesującej lokalizacji.

Galeria Nizio

ul. Inżynierska 3/4

Warszawa

Wystawa czynna od 26 marca do 7 maja 2011 r.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)