Wystawy fotograficzne - gdzie się wybrać w listopadzie?

Fot. Krzysztof Basel
Fot. Krzysztof Basel
Kamila Dworniczak

04.11.2010 18:12, aktual.: 01.08.2022 15:03

Czas na wybiórczy przegląd najciekawszych listopadowych wystaw fotograficznych w Polsce. Inspiracji warto szukać nie tylko w zamglonej melancholii jesiennej natury, ale także na salach galeryjnych i muzealnych.

Warszawa - Ludzie we mgle

Swim & Steam, fot. Damien Peyret / yoursgallery.pl
Swim & Steam, fot. Damien Peyret / yoursgallery.pl

W warszawskiej Yours Gallery do końca listopada można oglądać projekt fotograficzny ?Swim&Steam? Damiena Peyreta, mający związek ze zrealizowanym przez niego filmem ?Un taxi pour Reykjavik?. Zdjęcia wykonano Polaroidem SX70, co wprowadza specyficzną, ostrą kolorystykę oraz nastrój surrealistycznego niepokoju. Modele Peyreta ? kąpiący się w gorących źródłach ludzie ? uchwyceni są w bezruchu i oczekiwaniu. Na pewno warto przyjrzeć się z bliska tym intrygującym, skupionym twarzom i niezwykłym, nierealnym fotografiom.

Warszawa - Księżna fotografka

"Leikarka", fot. Zofia Chomętowska
"Leikarka", fot. Zofia Chomętowska

W małej, ale niezwykłej Galerii Asymetria wystawa zdjęć Zofii Chomętowskiej ?Leikarka?. Chomętowska, jedna z najlepszych dokumentalistek polskich XX wieku, wcześnie porzuciła ?malarskie? techniki dla małoobrazkowej Leiki i czystej, reportażowej fotografii. Jej zdjęcia odznaczają się nieprzeciętną ostrością spojrzenia. Tym razem możemy podziwiać nieznane dotąd fotografie odkryte dzięki projektowi FotoRejestr prowadzonemu przez Fundację Archeologia Fotografii.

Kraków - Nowe strony reportażu

Pietro Masturzo, Italy from the rooftops of Teheran, 2010
Pietro Masturzo, Italy from the rooftops of Teheran, 2010

W krakowskim Bunkrze Sztuki po raz 13. zostanie pokazana wystawa fotografii prasowej World Press Photo. Wśród wielu interesujących zdjęć znajdzie się oczywiście to zwycięskie ? fotografia roku autorstwa Włocha Pietro Masturzo. Na ekspozycję składa się łącznie 167 zdjęć nagrodzonych w poszczególnych kategoriach. Czy fotografia prasowa ma się dobrze, będzie można przekonać się do 24 listopada.

KUŹNIA / THE FORGE

Jeszcze do 14 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu oglądać można wystawę Grupy Zero-61: ?Kuźnia?. Pokazano na niej prace fotografów eksperymentatorów polskiej sceny artystycznej lat 60., m.in. Wojciecha Bruszewskiego, Józefa Robakowskiego oraz Andrzeja Różyckiego. To właśnie oni mieli ogromny wpływ na fotografię i sztukę wideo lat 70. i 80. Więcej prac tu.

Paryż - Fotoawangarda po polsku

Fot. Marek Piasecki, Bez tytułu
Fot. Marek Piasecki, Bez tytułu

To wprawdzie nie jest wystawa w Polsce, ale polski fotograf, którego wystawy nie można przegapić. Jeśli ktoś ma okazję, warto wybrać się do paryskiej Galerii Baudoin Lebon na wystawę ?Fotografia w komunistycznej Polsce: duch surrealizmu??, która prezentuje najważniejsze dokonania polskiej fotografii awangardowej przed 1989 rokiem. Tutaj zobaczymy prace najważniejszych polskich fotografów: Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego, Marka Piaseckiego, Andrzeja Strumiłły, Zofii Rydet czy Wojciecha Zamecznika. Wystawa czynna jest do 4 grudnia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)