Wystawy fotograficzne - gdzie wybrać się w sierpniu?

fot. K. Basel
fot. K. Basel
Jacek Siwko

03.08.2011 08:48, aktual.: 01.08.2022 14:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z przykrością stwierdzam, że lato nas w tym roku nie rozpieszcza... Jak zatem zabić nudę w deszczowe dni? Najlepiej wybrać się na wystawę fotograficzną. Fotoblogia spieszy donieść o najciekawszych propozycjach w nadchodzącym miesiącu.

Fotoplastikon Warszawski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na wystawę zdjęć wykonanych w czasie Powstania Warszawskiego autorstwa por. Wiesława Chrzanowskiego, uczestnika Powstania (pseudonim "Wiesław", "Saper"). Autor udokumentował walki Kompani "Anna" na Starym Mieście i w Śródmieściu oraz utrwalił życie powstańców w obozach jenieckich. Jest to propozycja dla wielbicieli fotografii historycznej.

Z fotografii Chrzanowskiego możemy odczytać wiele wydarzeń z okresu Powstania, przede wszystkim tragiczny wybuch czołgu-pułapki 13 sierpnia przy ulicy Kilińskiego, ujęcia z ulicy Długiej w okolicy włazu do kanału, którym ewakuowały się oddziały powstańcze oraz przekop w Alejach Jerozolimskich, jedyne połączenie między Śródmieściem Południowym a Północnym.

Wystawa czynna od 2.08 do 10.09.2011 r.

Al. Jerozolimskie 51

(w oficynie kamienicy)

Warszawa

Dokument społeczny w fotografii - wystawa w Centrum Łowicka w Warszawie

fot. Mariusz Forecki
fot. Mariusz Forecki

Fotografie ze znakiem jakości ITF (Instytut Twórczej Fotografii w Opavie) nie wymagają specjalnej reklamy. Zawsze obronią się same. Jednak pominąć taką wystawę w naszym zbiorze byłoby sporym nietaktem. Zatem zachęcamy do odwiedzenia Centrum Łowicka w Warszawie.

Prezentacja obejmie dwanaście tematów zaproponowanych przez autorów z Czech, Słowacji i Polski, drukowanych wcześniej w "Listach" (pismo społeczno kulturalne). Znajdziemy wśród nich prace takich fotografów, jak: Andrej Balco, Petr Drábek, Mariusz Forecki, Lena Jakubčáková, Andrzej Kramarz, Pavel Rozsival, Rafał Siderski, Jindřich Štreit, Adam Tuchliński, Václav Vašků, Imrich Veber, Martin Wágner.

Wernisaż: 5.08.2011 r, godz. 18:00

ul. Łowicka 21

Warszawa

Maciej Kuszela w Starej Galerii ZPAF

fot. Maciej Kuszela
fot. Maciej Kuszela

Od 1 sierpnia w Starej Galerii w Warszawie można podziwiać wystawę Macieja Kuszeli "Miasta i Ogrody". Fotografie opowiadają o życiu w mieście pełnym zgiełku, od którego ucieczką są tytułowe ogrody.

W swoich fotografiach Maciej Kuszela posługuje się powiększeniami o niezwykłej jakości, wykonanymi z negatywu w formacie minimum 8 x 10 cm i przy użyciu technologii polaroid. Dodając do tego bardzo świadome korzystanie z obiektywów szerokokątnych i funkcji kamery wielkoformatowej, otrzymujemy w efekcie bardzo wysublimowane przestrzennie obrazy.

Wystawa czynna od 1.08 do 26.08.2011 r.

Plac Zamkowy 8

Warszawa

Wiosna - Michał Łuczak i Michał Dąbrowski w Galerii Nizio

fot. Michał Łuczak
fot. Michał Łuczak

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza na wystawę z serii "Fotoprezentacje" (oparte na relacji uczeń-mistrz) w Galerii Nizio. Jest to już piąta odsłona spotkań twórczych pod patronatem TIT "ę". Obecna wystawa koncentruje się wokół tematu związanego z młodością.

Chcemy pokazać młodość i piękno, które jest w nią w pisane. Bardzo proste założenie. Nie szukamy momentu przejścia w dorosłość ani dojrzewania. W pewnym sensie interesuje nas powierzchowność, bo robimy portrety, ale - jak wiadomo - w fotografii udaje się zarejestrować coś więcej niż tylko to, jak wyglądamy. Wybraliśmy najtrudniejsze narzędzie - wielkoformatową, czarno-białą fotografię.

Projekt realizowany jest w ramach programu "Animatornia" dzięki dofinansowaniu M.St.Warszawy i środkom ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Organizator: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Więcej o projekcie "Fotoprezentacje" można dowiedzieć się ze strony internetowej Towarzystwa.

Wystawa czynna od 28.07 do 15.09.2011 r.

[url=http://www.nizio.com.pl/pl/nizio_galeria/obecnie]Galeria Nizio

[/url]ul. Inżynierska 3/4

Warszawa

Moment jest tylko jeden

Nie można również pominąć wystawy w Leica Gallery w Warszawie, prezentującej fotografie wyselekcjonowane w konkursie "Moment jest tylko jeden". Więcej na ten temat tutaj:

Schlabs poszukujący. Fotografia z lat 1952-1957 w Galerii Piekary

Poznaniacy mają obecnie okazję obejrzeć wystawę fotografii rodzimego twórczy Bronisława Schlabsa. Ekspozycja składa się głownie z abstrakcyjnych fotogramów, tworzonych przez artystę w latach 1958-1961. Aby zachęcić do odwiedzenia Galerii Piekary, dodam, że prezentowane fotogramy zyskały rozgłos międzynarodowy.

Prace te, pokazywane obok fotografii Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Lewczyńskiego na słynnej wystawie „Pokaz zamknięty” w 1959 roku (nazwanej przez Alfreda Ligockiego pokazem „Antyfotografii”), spotkały się również z zainteresowaniem na scenie międzynarodowej, m.in. przedstawiciela niemieckiej fotografii subiektywnej – Otto Steinerta; natomiast w 1960 roku zostały pokazane na słynnej wystawie „The Sense of Abstraction in Contemporary Photography” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Wystawa czynna do 16.09.2011 r.

ul. Piekary 5

Poznań

Gentleman on the beach w Sopocie

fot. Mateusz Nasternak
fot. Mateusz Nasternak

Z Poznania przenosimy się nad morze. Dokładnie do Sopotu, aby zobaczyć wystawę fotografii Mateusza Nasternaka. W MCKA Zatoka Sztuki mamy możliwość obejrzenia wystawy, której pomysłodawcą był Patryk Wolski, producentem - Olivier Janiak, a autorem zdjęć wymieniony wcześniej Mateusz Nasternak. Ekspozycja prezentowana w Sopocie składa się z portretów znanych polskich artystów, muzyków i aktorów (również płci pięknej).

Al. F. Mamuszki 14

Sopot

Zaczynając od moich ulic - Miłosz fotograficznie

O tej wystawie pisaliśmy w poprzednim miesiącu. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić krakowskiej Galerii Camelot, przypominamy, że można zrobić to jeszcze do końca sierpnia.

Kuba Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Wojciech Nowicki i Łukasz Trzciński podjęli próbę interpretacji twórczości Czesława Miłosza poprzez fotografię. Podążając literackimi tropami, stworzyli opowieść o świecie kreowanym przez twórczość wybitnego poety, którego dwa bieguny – wyobcowanie i zakorzenienie – doskonale wpisują się w opis człowieka współczesnego. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnili pytaniami o bliskich i obcych, o język własny i ten nabyty, o pamięć i zapominanie.

Wystawa „Zaczynając od moich ulic” to cztery cykle fotograficzne wykonane na Litwie (Wojciech Nowicki, Łukasz Trzciński), w Stanach Zjednoczonych (Andrzej Kramarz) oraz w Polsce i we Włoszech (Kuba Dąbrowski). Fotografie tworzą mapę miejsc ważnych w życiu Miłosza – swoistą geografię doświadczeń, przemyśleń i wrażeń. Nie są to jednak zwykłe ilustracje do jego tekstów, ale spojrzenie na świat przez ich pryzmat.

O inspiracji i doświadczeniu wyniesionym z projektu pisze Kuba Dąbrowski:

Dla mnie punktem wyjścia była „Rodzinna Europa”. Bałem się, że to będzie jak odrabianie pracy domowej i wywiązywanie się z krępującej umowy, ale książka celnie trafiła w mentalny moment transferu z kraju do kraju i faktycznie była inspiracją. Czuję, że zrobiłem przy okazji Miłosza jakiś fotograficzny krok do przodu. Nie spodziewałem się tego. Zdjęcia są takie jak zwykle, ale trochę inne – prostsze i bardziej ‘na zewnątrz’.

Wystawa czynna od 1.07-31.08.2011 r.

Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi

ul. św. Tomasza 17

Kraków

Fotografie Wadima Jurkiewicza we Wrocławiu

fot. Wadim Jurkiewicz
fot. Wadim Jurkiewicz

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" zaprasza na monograficzną wystawę zdjęć Wadima Jurkiewicza organizowaną z okazji 100 rocznicy urodzin artysty. Jak przystało na wystawę przekrojową, wrocławska ekspozycja składa się z serii fotografii różnych stylistycznie, począwszy od zdjęć dokumentalnych, przez krajobrazy, a kończąc na fotografiach abstrakcyjnych.

Krótka nota biograficzna artysty:

Przed II wojną światową zajmował się malarstwem, później zainteresowała go fotografia. Był samoukiem. W 1952 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 rozpoczął działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik, Zbigniewem Staniewskim i Edmundem Witeckim w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy "Podwórko". Jego prace pokazywane były na wystawach na całym świecie. Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.

Wystawa czynna od 6.08 do 1.10.2011

[url=http://pik.wroclaw.pl/Wadim-Jurkiewicz-wystawa-monograficzna-w23074.html]Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"

[/url]Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

pl. bpa Nankiera 8

Wrocław

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)