Wystawy fotograficzne - gdzie wybrać się w sierpniu?
Z przykrością stwierdzam, że lato nas w tym roku nie rozpieszcza... Jak zatem zabić nudę w deszczowe dni? Najlepiej wybrać się na wystawę fotograficzną. Fotoblogia spieszy donieść o najciekawszych propozycjach w nadchodzącym miesiącu.
Fotoplastikon Warszawski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na wystawę zdjęć wykonanych w czasie Powstania Warszawskiego autorstwa por. Wiesława Chrzanowskiego, uczestnika Powstania (pseudonim "Wiesław", "Saper"). Autor udokumentował walki Kompani "Anna" na Starym Mieście i w Śródmieściu oraz utrwalił życie powstańców w obozach jenieckich. Jest to propozycja dla wielbicieli fotografii historycznej.
Z fotografii Chrzanowskiego możemy odczytać wiele wydarzeń z okresu Powstania, przede wszystkim tragiczny wybuch czołgu-pułapki 13 sierpnia przy ulicy Kilińskiego, ujęcia z ulicy Długiej w okolicy włazu do kanału, którym ewakuowały się oddziały powstańcze oraz przekop w Alejach Jerozolimskich, jedyne połączenie między Śródmieściem Południowym a Północnym.
Wystawa czynna od 2.08 do 10.09.2011 r.
Al. Jerozolimskie 51
(w oficynie kamienicy)
Warszawa
Dokument społeczny w fotografii - wystawa w Centrum Łowicka w Warszawie
Fotografie ze znakiem jakości ITF (Instytut Twórczej Fotografii w Opavie) nie wymagają specjalnej reklamy. Zawsze obronią się same. Jednak pominąć taką wystawę w naszym zbiorze byłoby sporym nietaktem. Zatem zachęcamy do odwiedzenia Centrum Łowicka w Warszawie.
Prezentacja obejmie dwanaście tematów zaproponowanych przez autorów z Czech, Słowacji i Polski, drukowanych wcześniej w "Listach" (pismo społeczno kulturalne). Znajdziemy wśród nich prace takich fotografów, jak: Andrej Balco, Petr Drábek, Mariusz Forecki, Lena Jakubčáková, Andrzej Kramarz, Pavel Rozsival, Rafał Siderski, Jindřich Štreit, Adam Tuchliński, Václav Vašků, Imrich Veber, Martin Wágner.
Wernisaż: 5.08.2011 r, godz. 18:00
ul. Łowicka 21
Warszawa
Maciej Kuszela w Starej Galerii ZPAF
Od 1 sierpnia w Starej Galerii w Warszawie można podziwiać wystawę Macieja Kuszeli "Miasta i Ogrody". Fotografie opowiadają o życiu w mieście pełnym zgiełku, od którego ucieczką są tytułowe ogrody.
W swoich fotografiach Maciej Kuszela posługuje się powiększeniami o niezwykłej jakości, wykonanymi z negatywu w formacie minimum 8 x 10 cm i przy użyciu technologii polaroid. Dodając do tego bardzo świadome korzystanie z obiektywów szerokokątnych i funkcji kamery wielkoformatowej, otrzymujemy w efekcie bardzo wysublimowane przestrzennie obrazy.
Wystawa czynna od 1.08 do 26.08.2011 r.
Plac Zamkowy 8
Warszawa
Wiosna - Michał Łuczak i Michał Dąbrowski w Galerii Nizio
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza na wystawę z serii "Fotoprezentacje" (oparte na relacji uczeń-mistrz) w Galerii Nizio. Jest to już piąta odsłona spotkań twórczych pod patronatem TIT "ę". Obecna wystawa koncentruje się wokół tematu związanego z młodością.
Chcemy pokazać młodość i piękno, które jest w nią w pisane. Bardzo proste założenie. Nie szukamy momentu przejścia w dorosłość ani dojrzewania. W pewnym sensie interesuje nas powierzchowność, bo robimy portrety, ale - jak wiadomo - w fotografii udaje się zarejestrować coś więcej niż tylko to, jak wyglądamy. Wybraliśmy najtrudniejsze narzędzie - wielkoformatową, czarno-białą fotografię.
Projekt realizowany jest w ramach programu "Animatornia" dzięki dofinansowaniu M.St.Warszawy i środkom ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Organizator: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Więcej o projekcie "Fotoprezentacje" można dowiedzieć się ze strony internetowej Towarzystwa.
Wystawa czynna od 28.07 do 15.09.2011 r.
[url=http://www.nizio.com.pl/pl/nizio_galeria/obecnie]Galeria Nizio
[/url]ul. Inżynierska 3/4
Warszawa
Moment jest tylko jeden
Nie można również pominąć wystawy w Leica Gallery w Warszawie, prezentującej fotografie wyselekcjonowane w konkursie "Moment jest tylko jeden". Więcej na ten temat tutaj:
Schlabs poszukujący. Fotografia z lat 1952-1957 w Galerii Piekary
Poznaniacy mają obecnie okazję obejrzeć wystawę fotografii rodzimego twórczy Bronisława Schlabsa. Ekspozycja składa się głownie z abstrakcyjnych fotogramów, tworzonych przez artystę w latach 1958-1961. Aby zachęcić do odwiedzenia Galerii Piekary, dodam, że prezentowane fotogramy zyskały rozgłos międzynarodowy.
Prace te, pokazywane obok fotografii Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Lewczyńskiego na słynnej wystawie „Pokaz zamknięty” w 1959 roku (nazwanej przez Alfreda Ligockiego pokazem „Antyfotografii”), spotkały się również z zainteresowaniem na scenie międzynarodowej, m.in. przedstawiciela niemieckiej fotografii subiektywnej – Otto Steinerta; natomiast w 1960 roku zostały pokazane na słynnej wystawie „The Sense of Abstraction in Contemporary Photography” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Wystawa czynna do 16.09.2011 r.
ul. Piekary 5
Poznań
Gentleman on the beach w Sopocie
Z Poznania przenosimy się nad morze. Dokładnie do Sopotu, aby zobaczyć wystawę fotografii Mateusza Nasternaka. W MCKA Zatoka Sztuki mamy możliwość obejrzenia wystawy, której pomysłodawcą był Patryk Wolski, producentem - Olivier Janiak, a autorem zdjęć wymieniony wcześniej Mateusz Nasternak. Ekspozycja prezentowana w Sopocie składa się z portretów znanych polskich artystów, muzyków i aktorów (również płci pięknej).
Al. F. Mamuszki 14
Sopot
Zaczynając od moich ulic - Miłosz fotograficznie
O tej wystawie pisaliśmy w poprzednim miesiącu. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić krakowskiej Galerii Camelot, przypominamy, że można zrobić to jeszcze do końca sierpnia.
Kuba Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Wojciech Nowicki i Łukasz Trzciński podjęli próbę interpretacji twórczości Czesława Miłosza poprzez fotografię. Podążając literackimi tropami, stworzyli opowieść o świecie kreowanym przez twórczość wybitnego poety, którego dwa bieguny – wyobcowanie i zakorzenienie – doskonale wpisują się w opis człowieka współczesnego. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnili pytaniami o bliskich i obcych, o język własny i ten nabyty, o pamięć i zapominanie.
Wystawa „Zaczynając od moich ulic” to cztery cykle fotograficzne wykonane na Litwie (Wojciech Nowicki, Łukasz Trzciński), w Stanach Zjednoczonych (Andrzej Kramarz) oraz w Polsce i we Włoszech (Kuba Dąbrowski). Fotografie tworzą mapę miejsc ważnych w życiu Miłosza – swoistą geografię doświadczeń, przemyśleń i wrażeń. Nie są to jednak zwykłe ilustracje do jego tekstów, ale spojrzenie na świat przez ich pryzmat.
O inspiracji i doświadczeniu wyniesionym z projektu pisze Kuba Dąbrowski:
Dla mnie punktem wyjścia była „Rodzinna Europa”. Bałem się, że to będzie jak odrabianie pracy domowej i wywiązywanie się z krępującej umowy, ale książka celnie trafiła w mentalny moment transferu z kraju do kraju i faktycznie była inspiracją. Czuję, że zrobiłem przy okazji Miłosza jakiś fotograficzny krok do przodu. Nie spodziewałem się tego. Zdjęcia są takie jak zwykle, ale trochę inne – prostsze i bardziej ‘na zewnątrz’.
Wystawa czynna od 1.07-31.08.2011 r.
Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17
Kraków
Fotografie Wadima Jurkiewicza we Wrocławiu
Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" zaprasza na monograficzną wystawę zdjęć Wadima Jurkiewicza organizowaną z okazji 100 rocznicy urodzin artysty. Jak przystało na wystawę przekrojową, wrocławska ekspozycja składa się z serii fotografii różnych stylistycznie, począwszy od zdjęć dokumentalnych, przez krajobrazy, a kończąc na fotografiach abstrakcyjnych.
Krótka nota biograficzna artysty:
Przed II wojną światową zajmował się malarstwem, później zainteresowała go fotografia. Był samoukiem. W 1952 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 rozpoczął działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik, Zbigniewem Staniewskim i Edmundem Witeckim w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy "Podwórko". Jego prace pokazywane były na wystawach na całym świecie. Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.
Wystawa czynna od 6.08 do 1.10.2011
[url=http://pik.wroclaw.pl/Wadim-Jurkiewicz-wystawa-monograficzna-w23074.html]Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"
[/url]Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław