Wystawy fotograficzne - gdzie wybrać się w lipcu?

Podczas wakacji każdy z nas ma nieco więcej wolnego czasu. Warto byłoby wykorzystać go jak najlepiej. Dobrym pomysłem jest wyprawa do galerii fotograficznej. Gdzie zatem znajdziemy najbardziej interesujące wystawy w tym miesiącu?

fot. K. Basel
fot. K. Basel
Jacek Siwko

Podczas wakacji każdy z nas ma nieco więcej wolnego czasu. Warto byłoby wykorzystać go jak najlepiej. Dobrym pomysłem jest wyprawa do galerii fotograficznej. Gdzie zatem znajdziemy najbardziej interesujące wystawy w tym miesiącu? 

Wystawa, przygotowana przez varsavianistów Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza, prezentuje historie związaną z odbudową i przebudową powojennej Warszawy. Jest to unikalny w swojej klasie dokument wielkiego czynu społecznego. Zdjęcia prezentowane w Domu Spotkań z Historia pokazują w piękny sposób fenomen jakim jest życie. Wśród szkieletów ocalałych budynków polskiej stolicy pojawia się życie. Mimo przygnębienia związanego z ogromem zniszczeń widać potencjał, jaki niesie ludzki entuzjazm.

Ekspozycja ukazuje skalę zniszczeń i prezentuje zabytki odtworzone po II wojnie światowej a także te, które zniknęły z pejzażu miasta już w trakcie jego odbudowy. Przygotowane w Biurze Odbudowy Stolicy plany do dziś określają w decydującym stopniu kształt urbanistyczny centrum stolicy. Wystawa przypomina decyzje polityczne, które zadecydowały o kształcie odbudowy i przebudowie Warszawy oraz sylwetki ludzi zatrudnionych w Biurze Odbudowy Stolicy (BOS), gdzie skupiły się prace planistyczne i projektowe.

Wernisaż: 7.07.2011, godz. 18:00

Wystawa czynna od  8.07 do 15.11.2011 r.

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20, Warszawa

Galeria Obok ZPAF zaprasza na wystawę zdjęć dokumentalnych Grzegorza Wełnickiego "Angel Dream's". Na ekspozycję składają się w większej części portrety ludzi chorych psychicznie, będących podopiecznymi ośrodków L’Arche. Zdjęcia powstały w w Polsce, Japonii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, we Francji i Anglii. Wśród zbioru prezentowanych fotografii nie zabraknie również ujęć reporterskich, które oprócz funkcji typowo informacyjnej niosą w sobie wielki ładunek emocji.

Byłem wśród nich i otrzymałem tak wiele, że nie mam wątpliwości, że to ja ich bardziej potrzebowałem, niż oni mnie (…) Dla mnie czas z Aniołami zaczął się w Święta Bożego Narodzenia 2009 roku, kiedy odwiedziłem swoją pierwszą L’Arche – w Śledziejowicach i spędziłem tam najpiękniejsze Święta w moim życiu. Od pierwszego momentu zakochałem się w tych ludziach. Mają niewiarygodnie czyste i proste serca.

Wystawa czynna 21.06 – 15.07.2011 r.

Galeria Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa

Prezentowana w Galerii Asymetria w Warszawie wystawa Gra w archiwum to międzypokoleniowy dialog artystyczny. Gromadzone przez lata fotografie z prywatnego archiwum Jerzego Lewczyńskiego zostały na nowo odczytane przez Krzysztofa Pijarskiego. Ekspozycja jest próbą zmierzenia się zarówno z twórczością autora "Antologii fotografii polskiej" jak i jego osobą. Na wystawę składają się znane kadry oraz prywatne zdjęcia autora.

Pijarski - fotograf i historyk sztuki, na zaproszenie Rafała Lewandowskiego, podjął artystyczny dialog z Jerzym Lewczyńskim wydobywając na pierwszy plan element żartu i zabawy, niezwykle charakterystyczny dla tej twórczości choć często pomijany. Wykonał także pracę badawczą, ukazując w nieortodoksyjny sposób rozmaite wątki ikonograficzne i symboliczne stale obecne w twórczości gliwickiego klasyka. Na tablicach, przypominających Atlas Mnemosyne Warburga, zobaczymy około 150 przefotografowanych zdjęć wydobytych przez obu artystów z archiwum Lewczyńskiego. Część z nich to bardzo znane kadry, inne to fotografie pamiątkowe i znalezione, jest też wiele fotografii wcześniej nie pokazywanych i nie publikowanych. Zestawione w grupy, generują ruch znaczeń i skojarzeń, zacierający utarte ścieżki interpretacji twórczości Lewczyńskiego. Pracom obydwu autorów towarzyszy materiał filmowy będący zapisem ich rozmów o fotografii.

Wystawa czynna od 20.06 do 31.07.2011 r.

Galeria Asymetria, ul. Nowogrodzka 18a m8a (4p), Warszawa

[=4030&tx_ttnews[backPid]=147&cHash=f4e978d73c467289ffd8e7b5ab7e4ab3]Wojciech Plewiński - Szkice z kultury / Szkice z natury](http://www.muzeum.krakow.pl/NewsItem.107.0.html?&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news)

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę zdjęć znanego portrecisty Wojciecha Plewińskiego. Artysta zasłynął przede wszystkim ze znakomitej serii okładek "Przekroju", na których swe wdzięki prezentowały piękne kobiety (te znane i mniej znane). Wystawa składająca się z ponad 300 fotografii stanowi retrospektywę pracy zawodowej mistrza. Zobaczymy na nich wiele osobistości z życia kulturalnego Polski II połowy XX wieku. Nie zabraknie zaskakujących zdjęć jak na przykład fotografia prezentująca Romana Polańskiego tańczącego na stole podczas Pijamas Party w schronisku na Kalatówkach w 1959 roku. Równie ciekawa jest sylwetka twórcy, który początki swojej przygody z fotografią opisuje następująco:

Decydujący moment to było to,  jak zrobiłem pierwsze filmy z wakacji, które powstały na spływie kajakowym. Wtedy bardzo modne były spływy, na które wszyscy jeździli, włącznie z przyszłym papieżem. Pływaliśmy z Jerzym Turowiczem i z Janem Józefem Szczepańskim, i tam zrobiłem te zdjęcia. Pożyczyłem Leicę z Elmarem od znajomego, strasznie dumny byłem, ale ledwo potrafiłem włożyć film. I zrobiłem dwa filmy, i z tych dwóch filmów wybrałem kilka zdjęć, posłałem na fotograficzny konkurs PTTK-owski i wygrałem tam wszystkie nagrody. Jakąś menażkę i plecak.

Wystawa czynna od 22.06. do 28.07. 2011 r.

Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Prawdziwy rarytas dla miłośników aktu! Dolnośląskie Centrum fotografii "Domek Romański" zaprasza na wystawę heliograwiur Walerego - Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga.  Na ekspozycji można będzie zobaczyć akty z lat 20-tych XX wieku pochodzące ze zbiorów kolekcjonera fotografii – Zygmunta Wielowiejskiego. Podczas wernisażu, który odbędzie się 8 lipca o godz. 17.00 będzie obecny właściciel kolekcji, który podzieli się swoją wiedza dotyczącą twórczości  Walerego.

Stanisław Julian Ignacy Ostroróg (1863-1935) to artysta niezwykle barwny i ciekawy. Pochodził z polskiej rodziny, jednak swoje życie spędził w przede wszystkim w Anglii i Francji. Jego ojciec – hrabia Stanisław Julian Ostroróg był fotografem, tak więc Walery miał dostęp do tej dziedziny sztuki od najmłodszych lat. W wieku dojrzałym pracował razem z ojcem w jego atelier w Londynie, a po śmierci ojca przejął prowadzenie zakładu. W latach 1890-1908, Walery wspólnie z Albertem Ellisem prowadzi zakład fotograficzny przy Baker Street w Londynie. Fotografowali słynne osobistości, a przede wszystkim aktorów londyńskich teatrów. Później Walery przeprowadza się do Paryża, gdzie również otwiera zakład fotograficzny i kontynuuje portretowanie bohemy artystycznej. Fotografował aktorki teatrzyków Folies Bergère, Moulin Rouge, L'Européen czy Casino de Paris i stworzył tysiące egzemplarzy pocztówek z ich podobiznami. Tego typu twórczość stała się jego wizytówką. W latach 20. XX wieku następuje emancypacja kobiet. Zmienia się moda, kanony zachowań, a dla Walerego jest to sprzyjający moment by realizować bardziej śmiałe projekty fotograficzne...

Wystawa czynna od 8.07 do 30.07.2011 r.

Dolnośląskie Centrum fotografii "Domek Romański", pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Kuba Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Wojciech Nowicki i Łukasz Trzciński podjęli próbę interpretacji twórczości Czesława Miłosza poprzez fotografię. Podążając literackimi tropami, stworzyli opowieść o świecie kreowanym przez twórczość wybitnego poety, którego dwa bieguny - wyobcowanie i zakorzenienie - doskonale wpisują się w opis człowieka współczesnego. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnili pytaniami: o bliskich i obcych, o język własny i ten nabyty, o pamięć i zapominanie.

Wystawa "Zaczynając od moich ulic" to cztery cykle fotograficzne wykonane na Litwie (Wojciech Nowicki, Łukasz Trzciński), w Stanach Zjednoczonych (Andrzej Kramarz) oraz w Polsce i we Włoszech (Kuba Dąbrowski). Fotografie tworzą mapę miejsc ważnych w życiu Miłosza - swoistą geografię doświadczeń, przemyśleń i wrażeń. Nie są to jednak zwykłe ilustracje do jego tekstów, ale spojrzenie na świat przez ich pryzmat.

O inspiracji i doświadczeniu wyniesionym z projektu pisze Kuba Dąbrowski:

Dla mnie punktem wyjścia była "Rodzinna Europa". Bałem się, że to będzie jak odrabianie pracy domowej i wywiązywanie się z krępującej umowy, ale książka celnie trafiła w mentalny moment transferu z kraju do kraju i faktycznie była inspiracją. Czuję, że zrobiłem przy okazji Miłosza jakiś fotograficzny krok do przodu. Nie spodziewałem się tego. Zdjęcia są takie jak zwykle, ale trochę inne - prostsze i bardziej 'na zewnątrz'.

Wystawa czynna od 1.07-31.08.2011 r.

Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi

ul. św. Tomasza 17, Kraków

Obecna wystawa w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie to próba przybliżenia polskiej publiczności osoby nieznanego szerzej twórcy Władysława Marynowicza. Na ekspozycję składa się wiele różnych tematycznie i stylistycznie fotografii, które łącza dwa epitety wymienione w tytule wystawy: Perfekcja i Artyzm. Szczególnie odczuwalny w przypadku twórczości Marynowicza jest także aspekt uczuciowy (doskonale widoczny w realizowanych przez niego portretach).

Władysław Marynowicz (1920-1977) - Polak-Patriota, żołnierz II Korpusu Wojsk Polskich Władysława Andersa, uczestnik kampanii włoskiej, angielski emigrant z przymusu, wieloletni prezes Stowarzyszenia Fotografików Polskich. Jako fotograf, do perfekcji doszedł dzięki talentowi, wielkiej pasji, ogromnej pracowitości oraz wrażliwości twórczej.

Wystawa czynna od 8.07 do 02.10.2011 r.

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII, Ul. Józefitów 16, Kraków

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu gości obecnie wystawę prac Agaty Wrońskiej i Magdaleny Kmiecik. „Hill”– to tytuł ich wspólnego projektu, który pochodzi od imienia modelki, pojawiającej się na pierwszej pracy cyklu.

„Hill”  z ang. „wzgórze” – przywodzi na myśl na myśl naturę, zieleń oraz cielesność – kluczowe dla cyklu pojęcia. Wykonywane w różnych konwencjach i formatach zdjęcia budują spójną strukturę, ukazującą rozmaite wariacje na temat relacji człowieka z przyrodą. Kolejne fotografie ukazują nagość mężczyzn i kobiet, przedstawionych w niebanalnych pozach i niecodziennym otoczeniu. W pracach Kmiecik i Wrońskiej przyjemność obcowania z naturą zestawiona została z budzącymi lęk sytuacjami; przyroda zdaje się dostarczać kojących i zarazem przerażających emocji.

Magdalena Kmiecik (1985) jest absolwentką Katedry Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP; Agata Wrońska (1983) ukończyła Fotografię w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Ich prace były prezentowane m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi, Miesiącu Fotografii w Krakowie, a także Miesiącu Fotografii w Bratysławie. Obecnie kontynuują naukę w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii.

Wystawa czynna od 02.06. do 17.07.2011 r.

Galeria Fotografii PF, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Inny Afganistan to zbiór fotografii podróżniczych wykonanych przez Bartka Tofla. Etnolog i psycholog z wykształcenia, działający jako fotoreporter, dziennikarz i podróżnik. Afganistan odwiedził w latach 2009 i 2010. Wtedy właśnie wykonał fotografie, które do 20 lipca można oglądać w Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rzecz warto uwagi dla wszystkich miłośników poznawania odrębności innych kultur oraz fanów fotografii rodem z miesięczników typu National Geographic czy Poznaj Świat.

Nie pamiętam już, kiedy i jak po raz pierwszy dowiedziałem się o istnieniu Korytarza Wachańskiego. Wydaje mi się jednak, że wszystkiemu winna była mapa oraz przeczytane gdzieś opowieści. Szczególnie mocno podziałała na mnie geografia rejonu - wąska na kilka kilometrów dolina wciśnięta między wznoszące się na wysokość 7500 metrów szczyty. W Internecie co prawda mogłem zobaczyć sporo zdjęć z Korytarza, ale nie zdołały one zaspokoić mojej ciekawości. Magiczne przyciągnie, które wytworzyło się podczas wielokrotnej kontemplacji poziomic nie zanikło. Musiałem pojechać do Wachanu i zobaczyć ten kawałek świata na własne oczy.

Wystawa czynna od 17.06 do 2007.2011 r.

Galeria Fotografii Miejskiego Centrum Kultury,

Al. 3 Maja 6, Ostrowiec Świętokrzyski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)