Wyzwanie #10YearsChallange rzucone Ziemi. Zmiany klimatyczne to poważna sprawa

Wyzwanie #10YearsChallange rzucone Ziemi. Zmiany klimatyczne to poważna sprawa

Wyzwanie #10YearsChallange rzucone Ziemi. Zmiany klimatyczne to poważna sprawa
Monika Homan
20.01.2019 10:00, aktualizacja: 26.07.2022 15:59

Jeśli korzystacie z Facebooka lub innych mediów społecznościowych, na pewno zauważyliście nowy trend. Ludzie publikują zestawienia swoich obecnych zdjęć z tymi zrobionymi 10 lat temu. Niektórzy wpadli na pomysł, aby wykorzystać kolejną zabawę do poważniejszych celów.

Użytkownicy i celebryci publikują na Instagramie, Facebooku i Twitterze zdjęcia z hasztagiem #10YearsChallange. Potencjał nostalgicznego powrotu do przeszłości, pozytywnej, mało znaczącej inicjatywy, szybko został dostrzeżony i wykorzystany do poruszenia ważniejszych kwestii niż zabawne selfie. Niektórzy postanowili wykorzystać akcję do prostego, ale wymownego udokumentowania skutków zmian klimatycznych.

"10-cio letnie wyzwanie, które naprawdę ma znaczenie", "To wołanie o pomoc. Musimy popatrzeć w przeszłość i przejrzeć na oczy", "Wielka rzecz, o którą trzeba się martwić i prawda, do której trudno się przyznać" - to tylko niektóre z podpisów pojawiających się pod zdjęciami obok hasztagu #10YearsChallange.

Na zdjęciach widzimy topniejące lodowce, wycinane lasy, zanieczyszczone oceany, mapy zmieniających się temperatur. Niektóre społeczności dostrzegły szansę, żeby zwrócić uwagę na problemy, z którymi boryka się nasza planeta.

Niestety sposób komunikacji nie jest idealny. Zestawiane ze sobą obrazy czasem mijają się z prawdą, co jest silnym argumentem dla przeciwników akcji. Widoczny wyżej wychudzony niedźwiedź polarny to obraz z filmu BBC sprzed dziesięciu lat, a nie z 2019 roku. Nie zmienia to faktu, że zwierzę faktycznie było wówczas skrajnie wygłodzone.

Pojawiają się głosy, że tego typu zestawienia są wprowadzaniem w błąd, bo wcale nie przedstawiają zmian, które zaszły w przeciągu dekady. Jeśli jednak wziąć pod uwagę słuszność sprawy i faktyczny wpływ człowieka na zmiany, nie tylko klimatyczne, które zachodzą na ziemi, można wybaczyć ten brak dokładności.

Nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć naukowe materiały, które potwierdzają fakt topnienia lodowców na przestrzeni lat. Te, choć prawdziwe, nie są już tak efektownie i z pewnością nie rozniosłyby się w social mediach tak szybko, jak drastyczne zdjęcia wygłodzonego niedźwiedzia. A przecież chodzi właśnie o to, żeby jak najwięcej osób zwróciło uwagę na problem.

Obraz
Obraz;

W październiku ubiegłego roku Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu przy ONZ opublikował raport, pod którym podpisało się 91 naukowców, którzy przeanalizowali ponad 6 tysięcy badań dotyczących globalnego ocieplenia. Według nich mamy 12 lat, żeby zatrzymać wzrost temperatury.

Skutki globalnego ocieplenia można odczuć również w Polsce. Zagraża nam pustynnienie i coraz silniejsze susze, które już są sporym problemem dla rolników. Ulewne deszcze będą powodować powodzie. Silne wiatry i trąby powietrzne, zmuszą do zmiany w projektowaniu infrastruktury i zwiększą jej koszt. A to tylko niektóre ze skutków, które możemy odczuć.

Obraz
Obraz;

Zmiany na Ziemi najlepiej widać na zdjęciach satelitarnych, które dostarcza NASA. Dostrzec można na nich nie tylko efekty zmian na przestrzeni 10 lat, ale często nawet roku.

Obraz
Obraz;
Jezioro Eyre w Australii na przestrzeni kilku miesięcy
Jezioro Eyre w Australii na przestrzeni kilku miesięcy

World of Change: the Shrinking Aral Sea

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)