Xavier Ortega fotografuje zwierzęta z całego świata. W Kutnie spotkał orły bieliki
05.12.2018 10:41, aktual.: 05.12.2018 11:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W poszukiwaniu dzikich zwierząt przemierzył wiele kilometrów. Był w Tanzanii, Namibii, Bostwanie, Zambii, Kenii i w… Polsce. Xavier Ortega jest hiszpańskim fotografem z ogromną miłością do zdjęć dzikich zwierząt.
Xavier Ortega urodził się w Barcelonie i mieszka tam do dziś. Z wykształcenia jest grafikiem i ekonomistą. Fotografia początkowo była dla niego formą odskoczni, ucieczki od codzienności, pracy i dużego miasta.
Swój pierwszy aparat kupił kiedy wybierał się w podróż do Kenii i Tanzanii. Już wtedy zakochał się w Afryce. Wrócił tam za rok z zapasem rolek filmu Velvia i używanym manualnym obiektywem Nikon 400 mm. Do domu wrócił z licznymi kadrami i pasją do fotografii dzikich zwierząt, która została mu do dziś.
Dzikie zwierzęta zwykle ignorują samochody jeżdżące po safari. Jednak bywa niebezpiecznie, zwłaszcza jeśli chodzi o hipopotamy. Dwa razy zdażyło się, że otoczyły samochód, w którym jechał Ortega. Dzięki szybkości i umiejętnością kierowcy udało mu się jednak uciec.
Dobra fotografia przyrodnicza jest według Ortegi czymś więcej niż dobry sprzęt i światło. Na udane zdjęcie składa się wiele elementów i bardzo przydatna jest znajomość okolicy, wiedza o dzikiej przyrodzie i spore pokłady cierpliwości. Dla początkujących fotografów ważne jest, żeby nauczyć się robienia zdjęć od strony technicznej. Jak mówi Xavier, tego można nauczyć się na kursach. Zapłatą za włożony trud i pracę jest ogromna satysfakcja, odczuwana kiedy wiemy, że właśnie zrobiliśmy świetne zdjęcie.
- Uwielbiam dzielić się nimi z innymi, ale od razu myślę już o następnym ujęciu - mówi Xavier zapytany o to, co czuje kiedy zrobi udane zdjęcie.
Ulubionym zdjęciem Xaviera jest "Śpiące niemowle". Zrobił je w 2011 roku, w Parku Narodowym Mahale w Tanzanii i ma do niego ogromny sentyment. Fotograf słyszał jak grupa szympansów porusza się między drzewami. Wyszedł na polanę i zobaczył stado. Zwierzęta nie czuły się zagrożone, bo były przyzwyczajone do badaczy, którzy je obserwowali. Xavier usiadł i starał się nie wykonywać niepotrzebnych ruchów. Resztę dnia spędził fotografując rodzinę szympansów.
- To fascynujące zobaczyć tak wiele gestów i mimikę twarzy, usłyszeć ich "mowę" - mówi Ortega.
Zapytany o najlepsze miejsce do fotografowania dzikiej przyrody odpowiada, że jest to Masai Mara w Kenii. Jest tam największa koncentracja zwierząt z najlepszym krajobrazem i scenerią. Xavier odwiedzał to miejsce już kilkukrotnie i za każdym razem chce tam wracać. Na 2019 rok zaplanowane ma dwie wyprawy do Masai Mara - w lutym i październiku. Na safari można spotkać jego ulubione wielkie koty, zwłaszcza lwy, które są symbolem Afryki.
Xaviera zawsze pasjonowały też orły bieliki. Kiedyś natknął się na zdjęcia Marcina Nawrockiego i tak trafił do Kutna. Przez trzy kolejne zimy podróżował do kryjówek orłów, żeby zebrać dobre portfolio. Liczba okazji na zdjęcia była ogromna.
- Pamiętam, że jednego ranka spotkałem 20 orłów. To było wyjątkowe. Mam nadzieję, że niedługo będę mógł tam wrócić. Naprawdę polubiłem Polskę i Polaków. Są bardzo mili i gościnni - mówi Ortega.
Fotografowanie dzikiej przyrody jest bardzo emocjonujące, każdy obraz jest niepowtarzalny i nigdy nie wiadomo, jaki będzie wynik.
Więcej zdjęć Xaviera Ortegi znajdziecie na jego stronie internetowej.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.