Xiaomi i Leica zaszalały. Zapakowały do smartfona 1-calową matrycę

Xiaomi i Leica zaszalały. Zapakowały do smartfona 1‑calową matrycę

Xiaomi i Leica zaszalały. Zapakowały do smartfona 1-calową matrycę
Źródło zdjęć: © Xiaomi
Konrad Siwik
05.07.2022 08:08, aktualizacja: 26.07.2022 13:44

Xiaomi oficjalnie zaprezentowało nową serię Xiaomi 12S napędzane technologią Leica. Smartfony wykorzystują obiektywy Leica Summicron i obsługują profile obrazowania firmy. Największe wrażenie robi oczywiście model 12S Ultra wyposażony w 1-calowy czujnik aparatu.

Xiaomi i Leica twierdzą, że wspólnie stworzyły nowy standard dla fotografii mobilnej oferującej wyjątkową jakość obrazu i kolorów. Główny aparat Xiaomi 12S Ultra ma asferyczny obiektyw 8P, który rozwiązuje typowe problemy, takie jak flara, "ghosting" i aberracja chromatyczna. Moduł aparatu Xiaomi 12S Ultra ma również powłoki przeciwodblaskową i barwioną na krawędziach soczewek, wykorzystuje kopolimer olefinowy i filtr światła podczerwonego z nową technologią powlekania.

Model 12S Ultra jest wyposażony w 1-calowy czujnik IMX989 firmy Sony, z matrycą Quad-Bayer z pikselami o rozmiarze do 1,6 μm. Dzięki grupowaniu piksel osiąga 3,2 μm, co redukuje szumy, rozszerza zakres dynamiczny, zwiększa ilość przechwytywanego światła, a także uzyskuje ogólnie lepszy obraz w warunkach słabego oświetlenia.

Obraz
© Xiaomi

Oprócz zaawansowanej konstrukcji optycznej Xiaomi 12S Series wykorzystuje profile obrazowania Leica, odtwarzając ton i estetykę marki z pomocą najnowocześniejszych algorytmów. Dla użytkownika końcowego oznacza to dostęp do dwóch stylów fotograficznych: "Leica Authentic Look" i "Leica Vibrant Look", oba oferują większą swobodę twórczą dla fotografa.

Dwa pozostałe modele Xiaomi 12S i Xiaomi 12S Pro wykorzystują sensor IMX707 od firmy Sony (1/1,28 cala, piksele 2,44 μm po grupowaniu). Dzięki technologiom Xiaomi AI Image Solution i Xiaomi ProFocus matryca ta szybko się uruchamia i sprawnie rejestruje obraz w trybie ciągłym. W obu tych smartfonach zaimplementowano funkcję "All-Scene Snapshot", ułatwiającą uchwycenie w kadrze optymalnego momentu.

Obraz
© Xiaomi

Xiaomi 12S Ultra jest także pierwszym urządzeniem z systemem Android, które obsługuje nagrywanie i odtwarzanie wideo Dolby Vision HDR. Oznacza to żywe kolory, wysoki współczynnik kontrastu i bogatsze szczegóły.

Smartfon charakteryzuje się stabilizacją optyczną HyperOIS, co ma szczególne znaczenie dla nagrywania wideo. Rozwiązanie wykorzystuje przerwę między dwiema klatkami, aby uruchomić stabilizację i skorygować położenie optyki. Dzięki temu obraz jest stabilny i ma naturalny charakter, bez artefaktów i nienaturalnego ruchu.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)