Xiaomi i Leica zaszalały. Zapakowały do smartfona 1‑calową matrycę

Xiaomi i Leica zaszalały. Zapakowały do smartfona 1-calową matrycę
Źródło zdjęć: © Xiaomi
Konrad Siwik

05.07.2022 08:08, aktual.: 26.07.2022 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Xiaomi oficjalnie zaprezentowało nową serię Xiaomi 12S napędzane technologią Leica. Smartfony wykorzystują obiektywy Leica Summicron i obsługują profile obrazowania firmy. Największe wrażenie robi oczywiście model 12S Ultra wyposażony w 1-calowy czujnik aparatu.

Xiaomi i Leica twierdzą, że wspólnie stworzyły nowy standard dla fotografii mobilnej oferującej wyjątkową jakość obrazu i kolorów. Główny aparat Xiaomi 12S Ultra ma asferyczny obiektyw 8P, który rozwiązuje typowe problemy, takie jak flara, "ghosting" i aberracja chromatyczna. Moduł aparatu Xiaomi 12S Ultra ma również powłoki przeciwodblaskową i barwioną na krawędziach soczewek, wykorzystuje kopolimer olefinowy i filtr światła podczerwonego z nową technologią powlekania.

Model 12S Ultra jest wyposażony w 1-calowy czujnik IMX989 firmy Sony, z matrycą Quad-Bayer z pikselami o rozmiarze do 1,6 μm. Dzięki grupowaniu piksel osiąga 3,2 μm, co redukuje szumy, rozszerza zakres dynamiczny, zwiększa ilość przechwytywanego światła, a także uzyskuje ogólnie lepszy obraz w warunkach słabego oświetlenia.

Obraz
© Xiaomi

Oprócz zaawansowanej konstrukcji optycznej Xiaomi 12S Series wykorzystuje profile obrazowania Leica, odtwarzając ton i estetykę marki z pomocą najnowocześniejszych algorytmów. Dla użytkownika końcowego oznacza to dostęp do dwóch stylów fotograficznych: "Leica Authentic Look" i "Leica Vibrant Look", oba oferują większą swobodę twórczą dla fotografa.

Dwa pozostałe modele Xiaomi 12S i Xiaomi 12S Pro wykorzystują sensor IMX707 od firmy Sony (1/1,28 cala, piksele 2,44 μm po grupowaniu). Dzięki technologiom Xiaomi AI Image Solution i Xiaomi ProFocus matryca ta szybko się uruchamia i sprawnie rejestruje obraz w trybie ciągłym. W obu tych smartfonach zaimplementowano funkcję "All-Scene Snapshot", ułatwiającą uchwycenie w kadrze optymalnego momentu.

Obraz
© Xiaomi

Xiaomi 12S Ultra jest także pierwszym urządzeniem z systemem Android, które obsługuje nagrywanie i odtwarzanie wideo Dolby Vision HDR. Oznacza to żywe kolory, wysoki współczynnik kontrastu i bogatsze szczegóły.

Smartfon charakteryzuje się stabilizacją optyczną HyperOIS, co ma szczególne znaczenie dla nagrywania wideo. Rozwiązanie wykorzystuje przerwę między dwiema klatkami, aby uruchomić stabilizację i skorygować położenie optyki. Dzięki temu obraz jest stabilny i ma naturalny charakter, bez artefaktów i nienaturalnego ruchu.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)