Fascynujące portrety księcia Dżajpuru. Tak wyglądał jego dwór
Maharadża Ram Singh II rządził „różowym miastem” Dżajpur w latach 1835-1880. Był wielkim miłośnikiem fotografii. Na dodatek był w tym całkiem niezły, a jego portrety dają pogląd na to, jak wyglądało życie na indyjskim dworze w XIX wieku. Zobaczcie to niesamowite świadectwo.
Ram Singh II wstąpił na tron jako dziecko. Za jego rządów Dżajpur stał się jednym z najbardziej charakterystycznych miast w całych Indiach, nie tylko w Radżastanie. Podczas jego panowania rozpoczęto prace nad doprowadzaniem wody oraz dystrybucją benzyny. Powstały liczne szkoły oraz muzea, a sam książę stworzył dokument swoich czasów. Często przebierał się i wychodził podglądać mieszkańców podczas ich codziennego życia.
Portrety autorstwa maharadży Ramy Singha II dokumentują jego dwór. Na zdjęciach znajdziecie nie tylko jego cztery żony oraz zarządczynię dworu, ale również licznych dygnitarzy, a nawet fakira. Wszystkie te osoby towarzyszyły monarsze podczas jego codziennego życia.
Fotografie datuje się na przedział lat 1857-1865. Kolekcja zdjęć jest bogata w szklane płyty negatywowe. Zostały one niesamowicie dobrze zachowane – nie widać po nich, by zostały jakkolwiek ruszone przez mijający czas. Jest to dla nas świetna okazja, by dowiedzieć się tego, jak wyglądało ówczesne życie w Indiach.
Maharadża był znany jako Książę Fotograf. Jakość zdjęć nie pozostawia cienia wątpliwości – Ram Singh II był profesjonalistą. Warsztatu nauczył go znany brytyjski fotograf – T. Murray. Pod jego bacznym okiem książę rozwijał swoją pasję każdego dnia. Zdjęcia, które oglądacie, zostały odnalezione kilka lat temu w pałacu w Dżajpurze, w północnych Indiach.