YouTube zablokował materiał o ”Napalm girl” - symbolu wojny w Wietnamie

Chyba każdy z nas zna zdjęcie, które stało się symbolem wojny w Wietnamie. Ten kadr powstał w 1972 roku, a jego autorem jest Nick Ut. Algorytmy YouTube jednak nie są aż tak dobrze nadzorowane, jak nam się wydaje i ocenzurowały historyczny obraz.

YouTube zablokował materiał o ”Napalm girl” - symbolu wojny w Wietnamie
Marcin Watemborski

12.01.2020 | aktual.: 26.07.2022 15:03

”Napalm girl”, czyli symbol wojny w Wietnamie

Autorem zdjęcia jest Nick Ut (właściwie Huynh Cong Ut). Wykonał je 8 czerwca 1972 roku w Wietnamie. Na zdjęciu widać 9-letnią Phan Thi Kim Phuc, która została poparzona podczas omyłkowego bombardowania wioski Tramg Bang przez wojska Wietnamu Południowego.

Rok 1972 był kluczowy dla wojny w Wietnamie. Wietcong i wojska Wietnamu Północnego mordowały cywili, a Amerykanie nie przebierali w środkach – przeprowadzali naloty dywanowe na osady ludności cywilnej, jak również w grę wszedł napalm, którego nijak nie dało się ugasić.

Obraz
© © Nick Ut

Bitwa o wioskę Tramg Bang była naprawdę brutalna. Miejscowi uciekinierzy zostali zaatakowani omyłkowo przez wojska Wietnamu – wzięli ich za wrogów. Napalm zabił 4 osoby, w tym 2 kuzynów Kim Phuc. Wszystko widział praktykant agencji Associated Press – Nick Ut. Gdy w jego kierunku biegła grupka dzieci wyciągnął aparat i robił zdjęcia. Kim Phuc krzyczała w popłochu: ”Nong qua! Nong qua!” (wiet. ”Za gorąco!”).

Dziecko było całe w strzępach. Nie było to jednak jej ubranie – była to jej skóra. Nick nie pozostał bezczynny – zabrał Kim i inne dzieci do kliniki w pobliskim Sajgonie. Dziewczynka przeszła 17 operacji w ciągu niespełna 1,5 roku i przeżyła, mimo tego, że lekarze po stwierdzeniu poparzeń 60 proc. powierzchni jej ciała nie dawali jej wielkich szans. Fotograf odwiedzał ją do czasu przymusowej ewakuacji z Wietnamu w 1975 roku.

Co ciekawe – Associated Press odrzuciło to zdjęcie w pierwszej selekcji, ponieważ był zakaz publikowania zdjęć nagich postaci. Fotografia trafiła do centrali agencji w Nowym Jorku, po czym kilka dni później obiegło cały świat i stało się jednoznacznym symbolem okrucieństwa wojny w Wietnamie. Kadr zapewnił Nickowi ogromną sławę, nagrodę Pulitzera oraz wygraną w konkursie World Press Photo.

Kim Phuc żyje i mieszka obecnie w Kanadzie, w której udzielono jej i jej mężowi azylu politycznego w 1992 roku. Pełni ona rolę ambasadorki dobrej woli UNESCO.

YouTube usuwa zdjęcie, powołując się na regulamin

YouTube ma ściśle określone zasady, dotyczące publikowanych treści. Wiele z nich dotyczy wizerunku najmłodszych i zaawansowane algorytmy przetwarzają każdy z filmów pod kątem naruszania regulaminu.

Martin Kaninsky, prowadzący kanał All About Street Photography, opublikował odcinek swojego programu, w którym opowiadał historię zdjęcia ”Napalm girl”. Bardzo szybko został on określony przez YouTube, jako naruszający politykę publikowania wizerunków dzieci – i nie ma się tu czemu dziwić. Przecież masowy algorytm nie będzie rozpoznawał historycznych zdjęć w każdej publikacji. Podejrzewam, że wiele treści oznaczonych przez sztuczną inteligencję i tak jest weryfikowanych przez ludzkich pracowników, ale trudno wymagać od nich, by znali wszystkie zdjęcia, filmy czy nagrania dźwiękowe z różnych okresów historycznych.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku, kiedy algorytmy Facebooka zablokowały ten sam kadr, ale po interwencji tysięcy użytkowników gigant ściągnął cenzurę. Władze portalu obiecały, że będą zwracały uwagę na dzieła sztuki oraz historyczne zdjęcia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)