YouTube zablokował materiał o ”Napalm girl” - symbolu wojny w Wietnamie
12.01.2020 18:29, aktual.: 26.07.2022 15:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chyba każdy z nas zna zdjęcie, które stało się symbolem wojny w Wietnamie. Ten kadr powstał w 1972 roku, a jego autorem jest Nick Ut. Algorytmy YouTube jednak nie są aż tak dobrze nadzorowane, jak nam się wydaje i ocenzurowały historyczny obraz.
”Napalm girl”, czyli symbol wojny w Wietnamie
Autorem zdjęcia jest Nick Ut (właściwie Huynh Cong Ut). Wykonał je 8 czerwca 1972 roku w Wietnamie. Na zdjęciu widać 9-letnią Phan Thi Kim Phuc, która została poparzona podczas omyłkowego bombardowania wioski Tramg Bang przez wojska Wietnamu Południowego.
Rok 1972 był kluczowy dla wojny w Wietnamie. Wietcong i wojska Wietnamu Północnego mordowały cywili, a Amerykanie nie przebierali w środkach – przeprowadzali naloty dywanowe na osady ludności cywilnej, jak również w grę wszedł napalm, którego nijak nie dało się ugasić.
Bitwa o wioskę Tramg Bang była naprawdę brutalna. Miejscowi uciekinierzy zostali zaatakowani omyłkowo przez wojska Wietnamu – wzięli ich za wrogów. Napalm zabił 4 osoby, w tym 2 kuzynów Kim Phuc. Wszystko widział praktykant agencji Associated Press – Nick Ut. Gdy w jego kierunku biegła grupka dzieci wyciągnął aparat i robił zdjęcia. Kim Phuc krzyczała w popłochu: ”Nong qua! Nong qua!” (wiet. ”Za gorąco!”).
Dziecko było całe w strzępach. Nie było to jednak jej ubranie – była to jej skóra. Nick nie pozostał bezczynny – zabrał Kim i inne dzieci do kliniki w pobliskim Sajgonie. Dziewczynka przeszła 17 operacji w ciągu niespełna 1,5 roku i przeżyła, mimo tego, że lekarze po stwierdzeniu poparzeń 60 proc. powierzchni jej ciała nie dawali jej wielkich szans. Fotograf odwiedzał ją do czasu przymusowej ewakuacji z Wietnamu w 1975 roku.
Co ciekawe – Associated Press odrzuciło to zdjęcie w pierwszej selekcji, ponieważ był zakaz publikowania zdjęć nagich postaci. Fotografia trafiła do centrali agencji w Nowym Jorku, po czym kilka dni później obiegło cały świat i stało się jednoznacznym symbolem okrucieństwa wojny w Wietnamie. Kadr zapewnił Nickowi ogromną sławę, nagrodę Pulitzera oraz wygraną w konkursie World Press Photo.
Kim Phuc żyje i mieszka obecnie w Kanadzie, w której udzielono jej i jej mężowi azylu politycznego w 1992 roku. Pełni ona rolę ambasadorki dobrej woli UNESCO.
YouTube usuwa zdjęcie, powołując się na regulamin
YouTube ma ściśle określone zasady, dotyczące publikowanych treści. Wiele z nich dotyczy wizerunku najmłodszych i zaawansowane algorytmy przetwarzają każdy z filmów pod kątem naruszania regulaminu.
Martin Kaninsky, prowadzący kanał All About Street Photography, opublikował odcinek swojego programu, w którym opowiadał historię zdjęcia ”Napalm girl”. Bardzo szybko został on określony przez YouTube, jako naruszający politykę publikowania wizerunków dzieci – i nie ma się tu czemu dziwić. Przecież masowy algorytm nie będzie rozpoznawał historycznych zdjęć w każdej publikacji. Podejrzewam, że wiele treści oznaczonych przez sztuczną inteligencję i tak jest weryfikowanych przez ludzkich pracowników, ale trudno wymagać od nich, by znali wszystkie zdjęcia, filmy czy nagrania dźwiękowe z różnych okresów historycznych.
Podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku, kiedy algorytmy Facebooka zablokowały ten sam kadr, ale po interwencji tysięcy użytkowników gigant ściągnął cenzurę. Władze portalu obiecały, że będą zwracały uwagę na dzieła sztuki oraz historyczne zdjęcia.