Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji

Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji

Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji
Źródło zdjęć: © © Tim Walker
Marcin Watemborski
13.11.2017 12:34, aktualizacja: 13.11.2017 13:34

Kalendarz Pirelli wychodzi już od 45 lat. Tegoroczna edycja została zaprezentowana 10 listopada w Manhattan Center w Nowym Jorku. Za realizację zdjęć odpowiadał mistrz fotografii kreacyjnej Tim Walker, a motywem przewodnim była ”Alicja w Krainie Czarów”. Poznajcie współczesną interpretację klasycznej brytyjskiej literatury w obiektywie genialnego artysty.

Tim Walker zrealizował na potrzeby Kalendarza Pirelli 2018 aż 28 kreacyjnych ujęć, które zostały osadzone w świecie ”Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Była to jego interpretacja kreacji, za które odpowiadał w oryginalnej książce John Tanniel. Fotografowi zależało, by znaleźć ”inny i oryginalny punkt widzenia”. Zdecydowanie mu się to udało, bo te zdjęcia według mnie są bardzo dalekie klasycznej koncepcji powieści Brytyjczyka.

Pirelli Calendar | 2018

Artysta zaprosił do udziału w sesjach muzyków, aktorów, modelki oraz działaczy politycznych. Łącznie pojawiło się 18 postaci. Wśród nich była znana modelka Naomi Campbell, aktorka Whoopi Goldberg, raper Puff Daddy, Adut Akech – sudańsko-australijska modelka, Adwoa Aboas – działaczka feministyczna z Wielkiej Brytanii oraz wielu innych. Jest to druga w pełni czarnoskóra obsada Kalendarza. Za pierwszą odpowiadał fotograf Terenve Donovan w 1987 roku. Portretował on wtedy 5 czarnoskórych kobiet, wśród których były: Naomi Campbell oraz Waris Dirie.

Obraz
© © Tim Walker

Przy tworzeniu Kalendarza Pirelli 2018 brali udział również Shona Heath – jedna z czołowych brytyjskich reżyserek i scenografek oraz Edward Enninful – stylista, który odpowiadał za stroje. Niecodzienny przewrót świata ”Alicji w Krainie Czarów” dokonał się za sprawą Shony. To ona wymyśliła zastąpienie białego królika czarnym oraz czerwonych róż czarnymi.

Bardzo ważne jest, aby opowieść o Alicji została przekazana nowemu pokoleniu. Jej przygoda w Krainie Czarów rezonuje ze światem, w którym dziś żyjemy; przeszkodami, które musimy przezwyciężyć oraz pomysłem celebrowania tego co odmienne. Dorastając w Londynie, często żyłem w świecie fantazji, bajek i kryminałów. Alicja zawsze była jedną z moich ulubionych postaci. Zawsze czułem, że uczestniczę razem z nią w podróży przez Krainę Czarów, a wszystkie te niezwykłe postaci stały się moimi przyjaciółmi... wszystkie oprócz strasznej Królowej i jej katów... Możliwość ujrzenia czarnej Alicji oznacza dzisiaj, że dzieci wszystkich ras mogą zostać objęte ideą różnorodności już od najmłodszych lat, a także uznać, że piękno ma różne barwy. Żyjemy w zróżnicowanym kulturowo świecie. Projekty takie jak ten niezwykły Kalendarz Pirelli pokazują, że wciąż jest nadzieja w tym, co czasem odczuwamy jako coraz bardziej cyniczna rzeczywistość.

Robert Douglas-Fairhurt, profesor literatury angielskiej, napisał esej, w którym zauważa, że odrzucenie przez Tima Walkera koncepcji wiktoriańskiego kiczu w interpretacji ”Alicji w Krainie Czarów” jest ciekawe. Jakby nie patrzeć – ta powieść kojarzy się jednoznacznie z magiczną bajką, w której świat jest kolorowy, dziwny i dzieją się w nim niestworzone rzeczy.

Obraz
© © Tim Walker

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Kalendarza Pirelli.

Obraz
© © Tim Walker
Obraz
© © Tim Walker
Obraz
© © Tim Walker
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)