Za kulisami sesji portretowej E.Snowdena, najbardziej poszukiwanego człowieka na świecie

Za kulisami sesji portretowej E.Snowdena, najbardziej poszukiwanego człowieka na świecie

Za kulisami sesji portretowej E.Snowdena, najbardziej poszukiwanego człowieka na świecie
Źródło zdjęć: © © Platon Antoniou/Wired
Piotr Kała
03.09.2014 09:37, aktualizacja: 03.09.2014 11:37

Od kiedy Edward Snowden, pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa, ujawnił tajne dokumenty dotyczące inwigilowania społeczeństwa i polityków na świecie, stał się celem służb z USA. Otrzymał azyl w Rosji. Magazynowi „Wired“ udało się przeprowadzić z nim wywiad, a fotograf Platon Antoniou opowiedział, jak wyglądało spotkanie i zdjęcia w hotelu w Rosji.

Dla Platona Antoniou, który do tej pory sportretował między innymi prezydenta Kadafi’ego, Putina, czy wszystkich żyjących prezydentów USA, „ten projekt jest w pewien sposób podsumowaniem wszystkiego, co do tej pory zrobił w życiu“ - jak mówi fotograf na początku filmie opublikowanego na Youtube.

Snowden nawet w przychylnej mu Rosji nie może czuć się bezpieczny. Nikt nie wie, gdzie dokładnie przebywa, więc samo dostanie się do niego było już bardzo trudne i zajęło kilka miesięcy:

Platon Antoniou:

„Nikt nie ma dostępu do tego człowieka, jest on prawdopodobnie najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie i nigdy nie mogliśmy być pewni, że to wszystko się uda“

The Most Wanted Man in the World: Behind the Scenes with Edward Snowden - WIRED

Zdjęcia zostały zaaranżowane w hotelu. Redaktorzy z „Wired", dziennikarz, który miał przeprowadzić wywiad oraz fotograf z asystą czekali w napięciu na Snowdena. Nagle, pocichu otworzyły się drzwi, w nich stanął ten, za którego „głowę“ rząd amerykański wiele by dał.

Platon Antoniou:

„Uścisnął moją dłoń i powiedział: Cześć, jestem Ed. Podczas rozmowy obserwowałem go. Jest w nim łagodność, jest w nim spokój, a jednocześnie jest w nim siła“

Od sierpnia 2013 roku Snowden przebywa na terenie Federacji Rosyjskiej, która udzieliła mu azylu. Decyzja ta ma oczywiście podłoże polityczne, jest to mała złośliwość Moskwy pod adresem Amerykanów, którzy oskarżają Snowdena o szpiegostwo i ujawnienie tajemnic państwowych. Postawa Snowdena wywołała kontrowersje, nie tylko w USA. Z jednej strony niewątpliwie ujawnił ściśle tajne dane, ale, jak sam mówi, zrobił to w dobrej wierze, aby zwrócić uwagę świata na to, że każdy z nas może być inwigilowany przez służby specjalne. Za swoją postawę na rzecz walki o prawa człowieka i wolność został nominowany do Nagrody Sacharowa.

Fotograf miał przygotowany „rekwizyt“, z którym chciał sfotografować Snowdena, jednak musiał wyczekać na odpowiednią chwilę, ponieważ nie wiedział, jaka będzie jego reakcja. Platon wiedział jednak, że zdjęcie z amerykańską flagą będzie miało największą moc i najlepiej opowie to, co chcą przekazać za pomocą artykułu w „Wired“.

Platon Antoniou:

„Snowden spojrzał na flagę i powiedział: Sam nie wiem, jest to ryzykowne, ale to dopiero będzie mocne!“

Zdjęcie z flagą ma z jednej strony pokazywać tęsknotę za krajem, w którym się wychował i który kocha, a do którego być może nigdy nie wróci, a z drugiej wiarę w przekonania, które są od tego silniejsze.

Platon Antoniou:

„Kiedy skończyliśmy, Snowden pożegnał się, drzwi zamknęły się, my spojrzeliśmy na siebie, a mnie opadła szczęka“

Więcej zdjęć Edwarda Snowdena wykonanych przez Platona podczas sesji w Rosji do obejrzenia tutaj.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)