Za to je kochamy. Zobacz zdjęcia najzabawniejszych psów świata

Za to je kochamy. Zobacz zdjęcia najzabawniejszych psów świata

Za to je kochamy. Zobacz zdjęcia najzabawniejszych psów świata
Marcin Watemborski
09.08.2021 10:36, aktualizacja: 26.07.2022 14:24

Czy pies może na łoże? Pies musi na podusi. Zwłaszcza jak jest cały w błocie. Chyba każdy psiarz chociaż raz w życiu z tym się spotkał. Podobnie jak z wieloma innymi wybrykami naszych czworonożnych najlepszych przyjaciół. Zapewne z tymi zdjęciami się utożsamisz, jeśli chociaż raz w twoim życiu był pies.

Pies to najstarsze udomowione przez człowieka zwierzę. Domestykacja potomków wilków nastąpiła ponad 15 000 lat temu na terenach Azji Wschodniej lub Afryki. Canis familiaris, jak z łaciny nazywa się psa domowego, ma wiele ras – zarówno pierwotnych powstałych pod presją środowiskową (uwarunkowania genetyczne do życia na danym terenie) oraz sztucznych stworzonych prze człowieka.

Wśród psów trudno jest wyróżnić jeden konkretny wygląd i budowę – te różnią się w zależności od rasy. Cechy fizyczne oraz cechy charakteru zwierzęca są uwarunkowane przez jego genotyp. Tym trudniej opisać jest naukowo psa, gdyż rasowe zwierzęta stanowią zaledwie 1/4 populacji wszystkich psów na świecie. Reszt to mieszańce, czyli kundelki, która i tak są kochane przez wielu ludzi.

Obraz

Rozmiary psów wachają się od ok. 25 cm do nawet 1 m w kłębie, podobnie jak waga – od 1 do ok. 100 kg. Nie tylko wygląd i zachowanie psów poszczególnych ras się różnią, ale też budowa ich mózgów. Patrząc anatomicznie – psi mózg jest zbliżony do ludzkiego, lecz jego część odpowiadająca za węch jest aż o ok. 40 proc. większa.

Badania naukowe udowodniły, że psy odbierają bodźcie na podobnej zasadzie jak ludzie oraz mają wykształcony system emocjonalny – odczuwają radość i smutek. Co więcej – potrafią rozpoznać, gdy są okłamywane, bo potrafią interpretować słowa wypowiadane przez ludzi oraz obserwują szczegółowo nasze zachowania.

Obraz

Nic dziwnego więc, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. To zwierzę towarzyszy nam najdłużej ze wszystkich udomowionych oraz nauczyło się nas rozumieć.

Więcej zdjęć niesfornych czworonogów znajdziecie na Reddicie.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)