Zaawansowana kamera HiRISE pozwala zobaczyć, jak naprawdę wygląda Mars

Zaawansowana kamera HiRISE pozwala zobaczyć, jak naprawdę wygląda Mars
Źródło zdjęć: © © NASA / Kevin Gill
Marcin Watemborski

10.01.2019 10:08, aktual.: 26.07.2022 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mars jest obecnie poddawany seriom obserwacji za pomocą różnych sond, zarówno Amerykańskich jak i Europejskich. Współpraca trwa, a efekty są fascynujące. Dzięki jednej z takich misji możemy zobaczyć przepiękne krajobrazy Czerwonej Planery.

Sonda MRO (Mars Reconaissance Orbiter) jest wyposażona w zaawansowaną kamerę HiRISE, która rejestruje powierzchnię Marsa w wysokiej rozdzielczości. Jest ona tak dokładna, że naukowcy mogą analizować obszar o wielkości 1-2 metrów i łączyć zdjęcia z danymi na temat górzystości terenu. W ten sposób powstają trójwymiarowe obrazy pokazujące, jak naprawdę wygląda Mars.

Over the Central Peak of Hale Crater, Mars

Animacja, którą możecie zobaczyć powyżej, to dzieło Kevina Gilla, który specjalizuje się w przetwarzaniu danych z HiRISE. Można powiedzieć, że kolonizacja Marsa przestaje być tylko fikcją naukową, a realnie zbliżającym się wydarzeniem. Dzięki animacji możemy zobaczyć obrazy, które kiedyś będą oglądali ludzie, zmierzający w tamte rejony.

Film przedstawia południową część Marsa, na której jest krater Hale, znajdujący się na południe od Valles Marineris. To jest po prostu... piękne.

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)