Zablokowany Nikkor 85 mm f/1.8D - jak go naprawić? [zrób to sam]

Zablokowany Nikkor 85/1.8D - jak go naprawić? [zrób to sam]
Zablokowany Nikkor 85/1.8D - jak go naprawić? [zrób to sam]
Redakcja Fotoblogia.pl

16.05.2011 16:30, aktual.: 01.08.2022 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zablokowany pierścień ostrości w Nikkorze 85/1.8D. Co robić? Po pierwsze: nie panikować. Po drugie: Zakasać rękawy i samemu to naprawić. Pokażemy Wam, w jaki sposób.

Niedawno robiłem reportaż z maratonu krakowskiego. W pewnym momencie podpiąłem obiektyw Nikkor 85mm/1.8D i zauważyłem, że dziwnie pracuje autofokus. Nie było zbytnio czasu na weryfikację na miejscu, więc podpiąłem inny obiektyw i kontynuowałem pracę. Po powrocie do domu postanowiłem sprawdzić uszkodzoną „osiemdziesiątkępiątkę”.

Objawy

Ta część się odkręciła i zablokowała obiektyw:

Naprawa

Trzy główne śruby krzyżakowe (zaznaczone na czerwono) oraz małe śrubki krzyżakowe trzymające wewnętrzny pierścień i kostkę ze stykami (zaznaczone na niebiesko). Zdejmujemy też pierścień przysłon.

Obraz
  1. Następnie musimy zdjąć zewnętrzną obudowę.

Odkręcamy trzy śruby (1), które są na obwodzie w równych odległościach od siebie. Należy uważać na małą blokadę pierścienia przysłony (2), bo jest ze sprężynką i lubi „po swojemu” wyskoczyć 

Obraz
  1. Teraz koniecznie musimy odkręcić plastikowy element do którego przykręcone są „wąsy” (styki, które się ślizgają po bieżni). Wąsy są bardzo delikatne i uszkodzenie ich będzie skutkowało tym, że do procesora nie będą docierały informacje odnoście odległości obiektu od obiektywu (dystans) i będzie taki efekt, jakbyśmy mieli obiektyw w wersji bez „D”. Oczywiście w danych Exif też nie będzie tej informacji.
Obraz
Obraz
  1. Po odkręceniu „wąsów” możemy bezpiecznie odkręcić trzy śruby (zaznaczone na zdjęciu) trzymające obudowę wewnętrzną, na której zamocowany jest pierścień z bieżnią. Obudowa ta bezpośrednio zasłania nam wodziki (kołki). Odkręcamy też trzy śruby (od strony bagnetu), które są dość głęboko osadzone. Uwaga: śruby te oryginalnie są mocno dokręcone, więc odkręcają je musimy silnie docisnąć śrubokręt, aby ich nie uszkodzić (żeby nam się nie omsknął). Aby jedną z nich odkręcić musimy przesunąć lekko popychacz przysłony, który zasłania śrubę.
Obraz
Obraz
  1. Zdejmujemy obudowę i teraz mamy dostęp do wszystkich trzech wodzików, które przykręcone są  śrubą na płaski śrubokręt. Warto dać kropelkę kleju do gwintów na czubek śruby to więcej nam się przypadkowo nie odkręci.
Obraz

Oto wykaz głównych części, które demontowaliśmy.

  1. Bagnet
  1. Pierścień centrujący
  1. Pierścień przysłony
  1. Obudowa zewnętrzna
  1. Obudowa wewnętrzna z bieżnią AF
  1. Tubus główny z zespołem soczewek

6a. Odkręcony wodzik

Składając obiektyw postępujemy krok po kroku w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z dokręcaniem śrub, bo niektóre z nich są wkręcane w plastikowe gwinty i można je przypadkowo zerwać.

Życzę udanej naprawy.


Autor: Konrad „Skibek” Skiba, autor blogu fotograficznego Zrób to sam, poświęconego domowym sposobom pozyskiwania często drogich rozwiązań.

Źródło: ZTS Skibek

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także