Zachwycający świat baniek mydlanych. Doskonały pomysł na zimowe zdjęcia makro

Jens Heidler specjalizuje się w zdjęciach makro. Jego ostatnie próby pokazują wspaniały proces zamarzania na ekstremalnych zbliżeniach.
Jens Heidler specjalizuje się w zdjęciach makro. Jego ostatnie próby pokazują wspaniały proces zamarzania na ekstremalnych zbliżeniach.
Źródło zdjęć: © YouTube | Jens Heidler
Marcin Watemborski

27.01.2023 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kto powiedział, że zimowe zdjęcia koniecznie muszą pokazywać szerokie krajobrazy. Warto zwrócić uwagę na to, co jest mniej dostrzegalne gołym okiem. Tu z pomocą przyjdą obiektywy makro oraz trochę kreatywności. O ile fotografowanie płatków śniegu wydaje się oczywiste, tak nagrywanie zamarzania baniek mydlanych już nie. Popatrzcie na to z bliska.

Fotograf Jens Heidler specjalizuje się w zdjęciach makro. Kiedyś pokazywaliśmy wam jego psychodeliczne kompozycje opierające się na rozpuszczających się kolorowych powłokach cukierków M&M’s. Dziś jednak pokażemy wam znany motyw od kompletnie innej strony.

Zamarzające bańki mydlane to bardzo popularny pomysł na zimowe zdjęcia. Ludzie przeważnie koncentrują się na ich pełnej formie, a rzadko na szczegółach. Jens Heidler postanowił pokazać bliski spojrzenie na detale zamarzających powłok i wyszło mu to wspaniale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsze eksperymenty z fotografią makro zamarzających baniek rozpoczął 2 lata temu, korzystając z obiektywu Sony oraz nakłady Raynox. Mógł w ten sposób otrzymać 2-krotne powiększenie, lecz to było dla niego za mało. Z czasem sięgnął po obiektyw Laowa 25 mm, który pozwala mu na 5-krotne powiększenie, a to już robi niemałe wrażenie.

Po to, by zrobić dobre zdjęcie zamarzających baniek mydlanych, temperatura otoczenia musi wynosić co najmniej -7 stopni Celsjusza. Mieszanka na bańki również musi być odpowiednia. Składa się ona z 8 części wody, 1 części płynu do mycia naczyń i 1 części gliceryny. Taka mikstura zapewnia popisowe bańki, które nie pękają tak łatwo.

Jens korzysta z obiektywów makro o powiększeniu co najmniej 2x oraz korpusu Sony A7R IV pozwalającego mu na realizację zdjęć o dużej rozdzielczości. Obiektyw Laowa 25 mm f/2.8 2,5-5x Macro ustawia na 5-krotne powiększenie i fotografuje z przysłonami f/5.6-f/8, by obraz był ostry. Konieczny jest również statyw, by dobrze złapać ostrość ręcznie. Podczas nagrywania materiału w 4K, Jens może uzyskać powiększenie nawet 8-krotne!

Oświetlenie też odgrywa ważną rolę. To ono podkreśla malujące się kształty. Heidler przeważnie ustawia jedną lampę Led bezpośrednio za bańką. Dzięki dużej mocy może robić zdjęcia i filmy z czułością ISO 100, a co za tym idzie, w najlepszej jakości. Wszystko wychodzi nieporuszone i odpowiednio ostre. Patrzenie na te zdjęcia to czysta przyjemność.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także