Zachwycający świat baniek mydlanych. Doskonały pomysł na zimowe zdjęcia makro

Zachwycający świat baniek mydlanych. Doskonały pomysł na zimowe zdjęcia makro

Jens Heidler specjalizuje się w zdjęciach makro. Jego ostatnie próby pokazują wspaniały proces zamarzania na ekstremalnych zbliżeniach.
Jens Heidler specjalizuje się w zdjęciach makro. Jego ostatnie próby pokazują wspaniały proces zamarzania na ekstremalnych zbliżeniach.
Źródło zdjęć: © YouTube | Jens Heidler
Marcin Watemborski
27.01.2023 13:30

Kto powiedział, że zimowe zdjęcia koniecznie muszą pokazywać szerokie krajobrazy. Warto zwrócić uwagę na to, co jest mniej dostrzegalne gołym okiem. Tu z pomocą przyjdą obiektywy makro oraz trochę kreatywności. O ile fotografowanie płatków śniegu wydaje się oczywiste, tak nagrywanie zamarzania baniek mydlanych już nie. Popatrzcie na to z bliska.

Fotograf Jens Heidler specjalizuje się w zdjęciach makro. Kiedyś pokazywaliśmy wam jego psychodeliczne kompozycje opierające się na rozpuszczających się kolorowych powłokach cukierków M&M’s. Dziś jednak pokażemy wam znany motyw od kompletnie innej strony.

Zamarzające bańki mydlane to bardzo popularny pomysł na zimowe zdjęcia. Ludzie przeważnie koncentrują się na ich pełnej formie, a rzadko na szczegółach. Jens Heidler postanowił pokazać bliski spojrzenie na detale zamarzających powłok i wyszło mu to wspaniale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsze eksperymenty z fotografią makro zamarzających baniek rozpoczął 2 lata temu, korzystając z obiektywu Sony oraz nakłady Raynox. Mógł w ten sposób otrzymać 2-krotne powiększenie, lecz to było dla niego za mało. Z czasem sięgnął po obiektyw Laowa 25 mm, który pozwala mu na 5-krotne powiększenie, a to już robi niemałe wrażenie.

Po to, by zrobić dobre zdjęcie zamarzających baniek mydlanych, temperatura otoczenia musi wynosić co najmniej -7 stopni Celsjusza. Mieszanka na bańki również musi być odpowiednia. Składa się ona z 8 części wody, 1 części płynu do mycia naczyń i 1 części gliceryny. Taka mikstura zapewnia popisowe bańki, które nie pękają tak łatwo.

Jens korzysta z obiektywów makro o powiększeniu co najmniej 2x oraz korpusu Sony A7R IV pozwalającego mu na realizację zdjęć o dużej rozdzielczości. Obiektyw Laowa 25 mm f/2.8 2,5-5x Macro ustawia na 5-krotne powiększenie i fotografuje z przysłonami f/5.6-f/8, by obraz był ostry. Konieczny jest również statyw, by dobrze złapać ostrość ręcznie. Podczas nagrywania materiału w 4K, Jens może uzyskać powiększenie nawet 8-krotne!

Oświetlenie też odgrywa ważną rolę. To ono podkreśla malujące się kształty. Heidler przeważnie ustawia jedną lampę Led bezpośrednio za bańką. Dzięki dużej mocy może robić zdjęcia i filmy z czułością ISO 100, a co za tym idzie, w najlepszej jakości. Wszystko wychodzi nieporuszone i odpowiednio ostre. Patrzenie na te zdjęcia to czysta przyjemność.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)