Zaginione zdjęcia z upadku kultu ZSRR odnalezione. Tak wyglądał przewrót w Rosji

Zaginione zdjęcia z upadku kultu ZSRR odnalezione. Tak wyglądał przewrót w Rosji

Zaginione zdjęcia z upadku kultu ZSRR odnalezione. Tak wyglądał przewrót w Rosji
Źródło zdjęć: © © Dean Sewell / [Instagram](https://www.instagram.com/dean_sewell/)
Marcin Watemborski
20.07.2022 12:35, aktualizacja: 21.07.2022 12:38

Australijczyk Dean Sewell zawędrował bardzo daleko, bo aż do Rosji. Fotograf miał okazję być w tym kraju na krótko po rozpadzie ZSRR. Spędził tam 15 owocnych fotograficznie miesięcy. Na jego zdjęciach zobaczymy, jak sukcesywnie upadał komunizm, kult Lenina i Stalina. Te zdjęcia to ważne świadectwo historyczne.

Odnalezione po 26 latach rolki niewywołanych negatywów z lat 1996-1997 są niezwykle ważne z historycznego punktu widzenia. Australijski fotograf Dean Sewell spędził w Rosji prawie półtora roku, fotografując przemiany społeczne po upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ponad 24 rolki czarno-białych filmów to niezwykła skarbnica wiedzy, pokazująca nastroje społeczne.

Mimo tego, że ZSRR rozpadł się pod koniec 1991 r., transformacja zajęła dużo więcej czasu. Wiele dawnych krajów związkowych było (i wciąż jest) zależnych od Rosji, inne, jak na przykład Ukraina, nie chcą mieć z nią nic wspólnego.

Lost Negatives

W 1996 r. Dean Sewell miał 25 lat. Rzucił wówczas pracę w redakcji "Sydney Morning Herald" po to, by robić znaczące zdjęcia w Rosji. Marzył o tym, by zająć się realizacją długoterminowych fotoreportaży dotykających nie tylko dokumentu jako takiego, ale ukazujących przemiany społeczne i polityczne w Rosji po upadku ZSRR.

Na odnalezionych po 26 latach zdjęciach znajdziemy mnóstwo bardzo ważnych sytuacji. Są m.in. strajki na Placu Czerwonym w Moskwie czy rolkarze jeżdżący z flagami. Z każdą kolejna fotografią widać coraz lepiej, jak postrzegali wówczas świat ludzie żyjący dalej na wschód od żelaznej kurtyny.

Sewell był jednym z nielicznych fotografów, który na terenie dawnego ZSRR używał znanych na zachodzie aparatów. Nie były to Kiewy, Zorki, Zenity czy FED-y, a Nikony – głównie model FM2s jak też w pełni profesjonalny F4, a później F5s. Ulubionym obiektywem Deana był Nikkor 24 mm f/2 z 1977 r. oraz zmiennoogniskowy Nikkor 20-35 mm /2.8 D.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Deana.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)