Zaginone dzieło Vermeera odtworzone w Photoshopie przy pomocy zdjęć stockowych

Zaginone dzieło Vermeera odtworzone w Photoshopie przy pomocy zdjęć stockowych

Zaginone dzieło Vermeera odtworzone w Photoshopie przy pomocy zdjęć stockowych
Źródło zdjęć: © © [Erik Almas](http://blog.erikalmas.com/)
Mikołaj Rożek
12.12.2016 07:27, aktualizacja: 12.12.2016 12:16

Erik Almas podjął się, na prośbę Adobe, zadania cyfrowego odtworzenia jednego z XVII - wiecznych arcydzieł pędzla Jana Vermeera. Obraz został skradziony w 1990 roku i do tej pory nie został odnaleziony.

Erik Almas to znany fotograf, który specjalizuje się także w zaawansowanych manipulacjach obrazem w Photoshopie. Jego umiejętności stoją na bardzo wysokim poziomie, a połączenia, które robi, do złudzenia wyglądają, jakby istniały naprawdę. Erik nakłoniony przez Adobe zgodził się odtworzyć cyfrowo obraz "Koncert", który namalowany został ponad 300 lat temu przez holenderskiego malarza Jana Vermeera. Dzieło zostało skradzione 18 marca 1990 z muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie i do dnia dzisiejszego nie zostało odnalezione.

Oryginał Vermeera (z lewej) i reprodukcja Erika Almasa (z prawej)
Oryginał Vermeera (z lewej) i reprodukcja Erika Almasa (z prawej)© © [Erik Almas](http://www.erikalmas.com/social)

Wyzwanie, przed którym stanął Erik, nie można zaliczyć do łatwych, nawet z tak dużym doświadczeniem w fotografii i posługiwaniu się Photoshopem. Wystarczy spojrzeć na dzieła stworzone przez Jana Vermeera. Wszystkie obrazy zostały namalowane w niezwykle umiejętny sposób, z doskonałym zrozumieniem oddziaływania światła, jego intensywności, kształtu czy kierunku. W procesie tworzenia zupełnie nowego obrazu od zera Erik wykorzystał zdjęcia stockowe, udostępnione poprzez usługę Adobe Stock.

Każdy element, który znajduje się na oryginalnym obrazie, Erik musiał zastąpić obiektem znalezionym w gąszczu dostępnych zdjęć. Jak możemy się domyślić, czasem nie da się znaleźć idealnie dobranego elementu. W takim wypadku Erik budował potrzebny mu obiekt z kilku zdjęć zrobionych z różnych perspektyw.

Obraz
© © [Erik Almas / Complex.com](http://www.complex.com/style/2016/10/promoerikalmasuseadobestocktorecreatealostmasterpiece)

Po trzech tygodniach wytężonej pracy i użyciu 898 warstw w Photoshopie, Erik w końcu mógł pokazać efekty. Mimo że sam autor uważa końcowy obraz za "pracę w toku", osobiście na pierwszy rzut oka nie byłbym w stanie rozpoznać, że to reprodukcja. Erik odwalił kawał dobrej roboty, światło dobrane jest idealnie. Dopiero, gdy zaczniemy przyglądać się szczegółom przedmiotów lub twarzy, dojrzymy różnicę.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)