Zaklinaczka orłów z Mongolii, czyli nieugięta kobieta na zdjęciach Leo Thomasa

Zaklinaczka orłów z Mongolii, czyli nieugięta kobieta na zdjęciach Leo Thomasa

Zaklinaczka orłów z Mongolii, czyli nieugięta kobieta na zdjęciach Leo Thomasa
Źródło zdjęć: © © Leo Thomas / [Instagram](https://www.instagram.com/theolator/)
Marcin Watemborski
22.11.2019 12:59, aktualizacja: 22.11.2019 13:59

Uwielbiam projekty dokumentalne, opowiadające o różnych plemionach i historiach ludzi. Leo Thomas dotarł do ostatnich żyjących kobiet-myśliwych w Mongolii, które czynnie używają orłów na polowaniach. Abstrahując od genialnych kadrów – to niesamowite, że w XXI wieku wciąż są ludzie, żyjący w zgodzie z naturą i tradycją.

W głębi mongolskich stepów żyje niewielka grupka nomadów, która kultywuje dawne tradycje plemienne, w tym polowanie z orłami. Ich sztuka sokolnicza opiera się nie tylko na trenowaniu ptaków, ale również na modlitwach, które mają przynieść pomyślność. Orły i sokoły polują na lisy i mniejsze zwierzęta praktycznie same, przynosząc łów do swojego opiekuna. Leo Thomas odwiedził region Altai w zachodniej Mongolii by poznać tę fascynującą kulturę łowiecką.

Współcześnie zostało około 300 zaklinaczy orłów, ale większość z nich to mężczyźni. Leo postanowił skoncentrować się na kobietach. Jedną z nich jest Zamanbol. Kobieta powiedziała mu, że jest jedynie 10 kobiet-myśliwych, które używają orłów w całej Mongolii.

Zamanbol poluje w ręcznie szytym futrze u boku swojego brata Barzabaia (powyżej). Gdy kobieta jeździ na koniu w poszukiwaniu zwierzyny, jej wierny orzeł zawsze jej towarzyszy. Leo jest zachwycony stylem życia Zamanbol i jej brata Barzabaia. Wspomina, że gdy oni polują, czując wiatr we włosach i czystą wolność, on większość życia spędza przed komputerem.

Widać niesamowitą różnicę, jaka jest miedzy ludźmi w tym samym wieku, mieszkającymi w kompletnie innym otoczeniu. Oboje – Leo i Zamanbol – mają po 26 lat, lecz ich życia wyglądają zupełnie inaczej. Gdyby nie to, Thomas nie byłby w stanie zrobić tak pięknego materiału.

Więcej zdjęć Leo znajdziecie na jego Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)