Zakwitło dziwidło olbrzymie. Ten rzadki kwiat ma prawie 4,5 metra

Zakwitło dziwidło olbrzymie. Ten rzadki kwiat ma prawie 4,5 metra

W Indonezji zakwitło dziwidło olbrzymie.
W Indonezji zakwitło dziwidło olbrzymie.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum
Marcin Watemborski
06.12.2022 09:15, aktualizacja: 07.12.2022 08:27

Dziwidło olbrzymie to kwiat, którego sama nazwa trafia w punkt. Jeden z okazów tej charakterystycznej rośliny zakwitł w indonezyjskim lesie. Po zmierzeniu wyszło, że ma blisko 4,5 metra wysokości. Przyjrzyjcie mu się bliżej.

Kwiat, który widzicie na zdjęciach, to dziwidło olbrzymie (łac. Amorphophallus titanum). Jest to roślina występująca w naturze jedynie w wilgotnych latach równikowych zachodniej części Sumatry i jest gatunkiem zagrożonym. Ze względu na swoją budowę i wielkość, dziwidło olbrzymie jest hodowane jako roślina ozdobna oraz ciekawostka.

Kwiat ma 4,39 m wysokości.
Kwiat ma 4,39 m wysokości.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Kwitnięcie dziwidła olbrzymiego jest bardzo specyficznym i długotrwałym procesem. Zaczyna się od wieloletniej bulwy o wadze do ok. 120 kg, z której wyrastają pojedyncze liście mające nawet do 7 metrów, Później następuje okres spoczynku trwający do roku. Po tym czasie roślina może zakwitnąć (najszybciej po 6 latach) lub wypuścić kolejny liść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przepiękny okaz widoczny na zdjęciu zakwitł 4 grudnia 2022 r., mając 4,39 m w lesie Palupuah w prowincji Agam na zachodniej Sumatrze (Indonezja). Jako gatunek endemiczny, podlega ścisłej ochronie. Eksperci byli gotowi na rozkwit tego okazu i stale go doglądali. Wiadomo było, że zakwitnie, ponieważ nie wypuścił już kolejnego liścia.

Pierwsze kwitnienie następuje dopiero po ok. 10 latach od ukorzenienia bulwy. Kolejne co ok. 6 lat.
Pierwsze kwitnienie następuje dopiero po ok. 10 latach od ukorzenienia bulwy. Kolejne co ok. 6 lat.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Ciekawostką jest to, że dziwidło olbrzymie jest hodowane na całym świecie, również w Polsce. Pierwsze kwitnące dziwidło odnotowano 13 czerwca 2021 r. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Dziwidło olbrzymie w naturze występuje jedynie w wilgotnych lasach zachodniej Sumatry.
Dziwidło olbrzymie w naturze występuje jedynie w wilgotnych lasach zachodniej Sumatry.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)