Zakwitło dziwidło olbrzymie. Ten rzadki kwiat ma prawie 4,5 metra

Dziwidło olbrzymie to kwiat, którego sama nazwa trafia w punkt. Jeden z okazów tej charakterystycznej rośliny zakwitł w indonezyjskim lesie. Po zmierzeniu wyszło, że ma blisko 4,5 metra wysokości. Przyjrzyjcie mu się bliżej.

W Indonezji zakwitło dziwidło olbrzymie.
W Indonezji zakwitło dziwidło olbrzymie.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum
Marcin Watemborski

06.12.2022 | aktual.: 07.12.2022 08:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwiat, który widzicie na zdjęciach, to dziwidło olbrzymie (łac. Amorphophallus titanum). Jest to roślina występująca w naturze jedynie w wilgotnych latach równikowych zachodniej części Sumatry i jest gatunkiem zagrożonym. Ze względu na swoją budowę i wielkość, dziwidło olbrzymie jest hodowane jako roślina ozdobna oraz ciekawostka.

Kwiat ma 4,39 m wysokości.
Kwiat ma 4,39 m wysokości.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Kwitnięcie dziwidła olbrzymiego jest bardzo specyficznym i długotrwałym procesem. Zaczyna się od wieloletniej bulwy o wadze do ok. 120 kg, z której wyrastają pojedyncze liście mające nawet do 7 metrów, Później następuje okres spoczynku trwający do roku. Po tym czasie roślina może zakwitnąć (najszybciej po 6 latach) lub wypuścić kolejny liść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przepiękny okaz widoczny na zdjęciu zakwitł 4 grudnia 2022 r., mając 4,39 m w lesie Palupuah w prowincji Agam na zachodniej Sumatrze (Indonezja). Jako gatunek endemiczny, podlega ścisłej ochronie. Eksperci byli gotowi na rozkwit tego okazu i stale go doglądali. Wiadomo było, że zakwitnie, ponieważ nie wypuścił już kolejnego liścia.

Pierwsze kwitnienie następuje dopiero po ok. 10 latach od ukorzenienia bulwy. Kolejne co ok. 6 lat.
Pierwsze kwitnienie następuje dopiero po ok. 10 latach od ukorzenienia bulwy. Kolejne co ok. 6 lat.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Ciekawostką jest to, że dziwidło olbrzymie jest hodowane na całym świecie, również w Polsce. Pierwsze kwitnące dziwidło odnotowano 13 czerwca 2021 r. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Dziwidło olbrzymie w naturze występuje jedynie w wilgotnych lasach zachodniej Sumatry.
Dziwidło olbrzymie w naturze występuje jedynie w wilgotnych lasach zachodniej Sumatry.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Komentarze (9)