Zalamo - narzędzie wspierające fotografów ślubnych [cz.1]

Zalamo - narzędzie wspierające fotografów ślubnych [cz.1]

Zalamo - narzędzie wspierające fotografów ślubnych [cz.1]
Źródło zdjęć: © © Marcin Biodrowski/alefoto.com.pl
Marcin Biodrowski
18.03.2015 10:45, aktualizacja: 26.07.2022 19:40

Na dobrze zrealizowane zlecenie fotografowania ślubu składa się kilka czynników. Do najważniejszych z nich należą dobre technicznie zdjęcia i udana współpraca z Klientem. Jeśli uda nam się spełnić oczekiwania Pary Młodej i sprawić, że będzie mile wspominać współpracę ze swoim fotografem, to możemy liczyć na kolejne zlecenia dzięki poleceniom. Zapraszam do zapoznania się z serwisem, który powstał, aby pomóc nam w uzyskaniu takiego efektu.

Partnerem tekstu jest Zalamo.com.

Zalamo to narzędzie stworzone przez programistów, którego głównym celem jest ułatwienie pracy fotografa poprzez pracę na platformie internetowej. Pomaga ona utrzymać kontakt z Klientem na różnych etapach realizacji zlecenia, przy okazji pomagając również narzeczonym. Pierwszy kontakt narzeczonych z platformą następuje już w chwilę po podpisaniu umowy z fotografem i wspiera nas aż do momentu projektowania i wydruku albumu ślubnego.

Opis i ocenę najważniejszych funkcji Zalamo zawrę w trzyczęściowej serii tekstów. Dziś zapraszam do zapoznania się z tymi elementami serwisu, które będą przydatne przed wykonaniem reportażu ślubnego.

Strona dla narzeczonych

strona dla narzeczonych przed wprowadzeniem informacji przez parę
strona dla narzeczonych przed wprowadzeniem informacji przez parę

Dla Młodej Pary jest to miejsce, na którym mogą podzielić się ze swoimi znajomymi informacjami o ślubie, zdjęciami z sesji narzeczeńskiej, zaproponować im listę prezentów. Mogą tu napisać o tym, jak się poznali i pisać bloga opisującego etapy ich przygotowań do ślubu. To tutaj po ślubie fotograf umieści galerię zdjęć dla gości, a każdy, kto zostawi swój adres e-mail, będzie o tym natychmiast poinformowany.

Z perspektywy fotografa ta strona pełni kilka funkcji. Pierwsza to oczywiście wyróżnienie się z tłumu. Ile znacie par, dla których fotograf przygotował stronę internetową? Dzięki niej już na starcie, na długo przed ślubem, mamy okazję zaprezentować się też rodzinie i znajomym naszych Klientów. Na stronie znajduje się sekcja „Nasza sesja narzeczeńska”. Jest to element, którego fotograf ani Para nie mogą usunąć. Jak myślicie, jak zareagują zaproszeni goście, gdy zobaczą pustą stronę, na której powinna znaleźć się galeria? Ile Waszych par w takiej sytuacji zdecyduje się na nie planowaną wcześniej sesję?

Przekazywanie zdjęć z sesji narzeczeńskiej

Oczywiście Zalamo nie tylko zachęca parę do zrobienia dodatkowych zdjęć. Główną jego rolą jest pomoc fotografowi w udanej realizacji zlecenia, chociażby na etapie wyboru zdjęć do obróbki. Twórcy narzędzia uwzględnili zarówno potrzeby fotografów, którzy samodzielnie dokonują selekcji, jak i tych, którzy pozostawiają ją narzeczonym. Zobaczmy, jak wygląda współpraca z Klientem, gdy para ma możliwość wyboru zdjęć do obróbki:

 1. fotograf umieszcza w galerii nie obrobione pliki, zaznaczając przy okazji, ile ujęć jest „w pakiecie” i ile kosztuje dodatkowe zdjęcie poza pakietem;
 1. para przegląda ujęcia i wybiera kadry do obróbki;
 1. fotograf wymienia wybrane pliki w galerii na obrobione fotografie;
 1. para pobiera gotowe zdjęcia i udostępnia je w galerii na stronie dla narzeczonych;
 1. po publikacji zdjęć Klienci mają wgląd we wszystkie przesłane zdjęcia i mogą domówić zdjęcia poza pakietem.

Po każdym kroku wykonanym przez jedną ze stron, druga zostaje o tym fakcie poinformowana za pośrednictwem maila.

dodawanie zdjęć z sesji narzeczeńskiej
dodawanie zdjęć z sesji narzeczeńskiej

Oczywiście wszystko przebiega szybciej w przypadku scenariusza, w którym narzeczeni nie uczestniczą w wyborze zdjęć. Wówczas fotograf umieszcza zdjęcia w galerii, a para otrzymuje powiadomienie.

Pozyskiwanie informacji o parze i szczegółach przebiegu dnia ślubu

Doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, jak ważne może być poznanie charakterów fotografowanej pary czy relacji pomiędzy gośćmi weselnymi. Dzięki tym informacjom możemy stworzyć nie tylko udane technicznie zdjęcia, ale też takie, które staną się pełną emocji pamiątką dla naszych Klientów. Większość fotografów przed ślubem korzysta z listy pytań do Pary Młodej i podczas rozmowy dopytuje o istotne kwestie związane z harmonogramem dnia ślubu. Projekt Zalamo, również na tym etapie współpracy z narzeczonymi, wspiera naszą pracę. Mamy tu do dyspozycji dwa komplementarne względem siebie narzędzia.

organizer dostępny w panelu administracyjnym strony dla narzeczonych
organizer dostępny w panelu administracyjnym strony dla narzeczonych

Plan dnia Pary Młodej

W panelu administracyjnym strony dla narzeczonych jedną z sekcji jest organizer. Zawiera on między innymi takie elementy jak: lista gości, lista zadań, planowanie budżetu. Z naszej perspektywy najważniejszy jest plan dnia. Jest to miejsce, w którym do ostatniej chwili para może dodawać kolejne, ważne elementy harmonogramu dnia ślubu. Z punktu widzenia Młodych jest to praktyczne narzędzie, pozwalające uporządkować informacje. Dla mnie to świetny sposób, aby być na bieżąco w kwestii harmonogramu pracy. W dowolnym momencie mogę sprawdzić, co planują Klienci. Dużą zaletą planu dnia jest możliwość jego wydruku. Niestety funkcja ta jest dostępna tylko dla Pary Młodej, fotograf może skopiować informacje do schowka.

Pytania do Pary Młodej

Harmonogram to jednak nie wszystko. Oprócz poznania planu dnia ślubu fotografowie potrzebują przecież więcej informacji. Chociażby tych na temat charakteru wystroju sali weselnej, listy gości mających zjawić się na ślubie czy oczekiwań klientów w stosunku do zdjęć plenerowych. Do pozyskania tak szczegółowych informacji służy formularz pytań. Po stworzeniu listy jest ona wysyłana do pary, która otrzymuje powiadomienie o jej otrzymaniu. Narzeczeni mogą ją wypełnić w dogodnym dla siebie momencie. Oczywiście odpowiedzi natychmiast przesyłane są do fotografa. Niewątpliwą zaletą listy pytań jest możliwość przesłania jej do następnych par. Narzędzie zapamiętuje nasz formularz i nie musimy go tworzyć dla każdego Klienta osobno.

Moja ocena obsługi i funkcjonalności przedstawionych narzędzi

Kilka lat temu spotkałem się z tworzeniem przez fotografów strony internetowej dla narzeczonych. Były to proste blogi służące do dzielenia się informacjami o przygotowaniach do ślubu. Nieszczególnie podobał mi się ten pomysł i dlatego zanim poznałem opisywane narzędzie, byłem do niego sceptycznie nastawiony. Szybko jednak zmieniłem zdanie. Zalamo nie jest blogiem dla narzeczonych! Punktem wyjścia przy tym projekcie było wsparcie pracy fotografa i już po kilku chwilach korzystania z narzędzia widać, że blog dla Klienta to tylko pretekst, aby zachęcić go do skorzystania z funkcjonalności służących fotografowi.

Co polubiłem:

 • szansę na wyróżnienie się z tłumu fotografów, bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na tworzenie strony dla narzeczonych;
 • możliwość umieszczenia zdjęć z sesji narzeczeńskiej, w różnych scenariuszach selekcji ujęć do obróbki;
 • formularz pytań do Pary Młodej;
 • możliwość bieżącego wglądu w harmonogram dnia ślubu;
 • możliwość zaprezentowania się fotografa gościom i rodzinie Pary Młodej na długo przed dniem ślubu.

Co mi się nie podoba:

 • niedopracowanie narzędzia – wciąż można trafić na literówki i inne drobne błędy
 • brak możliwości usunięcia podstrony z sesją narzeczeńską w przypadku klientów, którzy nie są zainteresowani taką usługą
 • brak możliwości wydruku przez fotografa harmonogramu dnia ślubu (Młoda Para ma taką możliwość)
jeden ze znalezionych błędów - niedopracowane podpowiedzi
jeden ze znalezionych błędów - niedopracowane podpowiedzi

Podsumowanie części pierwszej

Mamy do czynienia z nowym narzędziem, które ma za zadanie ułatwić pracę fotografa ślubnego i pomóc przyciągnąć nowych klientów. Od początku podchodziłem do niego z dużą rezerwą, jednak po kilku godzinach poznawania jego funkcji muszę przyznać, że Zalamo mnie mocno zainteresowało. Wiem już, że twórcy przewidzieli różne sposoby pracy z Klientem, umieścili faktycznie przydatne funkcjonalności, a w razie problemów z obsługą narzędzia możemy liczyć na szybką pomoc, na specjalnie utworzonej grupie na Facebooku. Co prawda wciąż można napotkać drobne niedoskonałości, jednak widząc zaangażowanie twórców projektu nie mam wątpliwości, że zostaną szybko naprawione.

Nadal mam jednak pewne obawy. Są one przede wszystkim związane z tym, jak klienci zareagują na propozycję współpracy z fotografem, za pośrednictwem narzędzia internetowego w miejsce bardziej osobistego kontaktu. Osobiście jestem dużym zwolennikiem spotykania się z parami i nie wiem czy ja sam chciałbym z nich zrezygnować na rzecz kontaktu elektronicznego.

W dwóch kolejnych artykułach opisujących Zalamo przedstawię Wam kolejne funkcjonalnośc tego serwisui. Będziecie mogli przeczytać między innymi o tworzeniu galerii zdjęć dla gości, selekcji zdjęć przez klientów, jak też o projektowaniu i wydruku albumów. Przedstawię również opinię fotografów, którzy mieli okazję zaprezentować Zalamo swoim klientom. Jestem bardzo ciekaw reakcji Młodych Par na to narzędzie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)