Zaleje nas fala hipsterskich filmów? Czyli nowy Instagram w pełnej krasie

Zaleje nas fala hipsterskich filmów? Czyli nowy Instagram w pełnej krasie

©JK
©JK
Jakub Kaźmierczyk
21.06.2013 16:26, aktualizacja: 26.07.2022 20:14

Ostatnio obok ikony App Store w iPhonie pojawiło się powiadomienie o aktualizacji jednej z aplikacji. Padło na Instagram, w którym dodano możliwość tworzenia krótkich klipów.

Do tej pory to program Vine służył do tworzenia krótkich klipów, którymi użytkownicy mogli dzielić się w mediach społecznościowych. Zrobił furorę, szczególnie w krajach, w których Twitter cieszy się większą popularnością. Nic dziwnego, że twórcy Instagrama pokusili się o przygotowanie podobnego rozwiązania. Chcą zagarnąć i tę część hipsterskiego tortu.

Vine - jak podzieli się rynkiem z Instagramem?
Vine - jak podzieli się rynkiem z Instagramem?

W programie można nagrać maksymalnie 15-sekundowy klip, a następnie nałożyć na niego jeden z 13 filtrów. Filtry są inne niż te, które wykorzystuje się do fotografii. Zmiana kolorystyki jest podobna, ale nie ma popularnego Rise'a czy Nashville'a. Filmy nagrywa się z naturalnym widokiem, ale w trybie podglądu można nakładać filtry w czasie rzeczywistym. Oczywiście klipy docięte są do kwadratu i dodatkowo mogą zostać poddane stabilizacji (iPhone 4s i iPhone 5).

[solr id="fotoblogia-pl-72032" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1571,polak-potrafi-wykonujemy-2-miliardy-zdjec-miesiecznie" _mphoto="starch-offline-2-72032-2-52be72b.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2964[/block]

Miałem obawy co do płynności działania funkcji wideo, ale na moim nie najmocniejszym iPhonie 4s nic się nie zacina. Szkoda, że nie ma możliwości wczytania wcześniej nagranych filmów i przerobienia ich tak jak zdjęć. Aby korzystać z instagramowych filtrów, trzeba stworzyć klip od A do Z w aplikacji. Dla przykładu przygotowałem taki materiał, który - mam nadzieję - spodoba się zagorzałej społeczności Instagrama :)

Instagram video test

Na ile nowa funkcja facebookowego Instagrama uderzy w twitterowego Vine'a? Trudno powiedzieć - od premiery minęło niewiele czasu, ale domyślam się, że filmowanie za pomocą Instagrama będzie bardzo popularne.

[solr id="fotoblogia-pl-62631" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1928,twitter-walczy-o-fotografow-prezentujac-wlasne-filtry-retro-nie-tedy-droga" _mphoto="4-62631-251x168-21876dccd7a97e7f.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2965[/block]

Wielu osobom przeszkadza hipsterski styl, tandeta i pseudoartyzm Instagrama jako całości. Coś w tym jest, zwłaszcza jeśli ktoś przerabia w ten sposób wszystkie zdjęcia, dodając do tego drugie dno czy jakiś głębszy sens. Niemniej jednak uważam Instagram za całkiem pożyteczne narzędzie, dzięki któremu niektóre zdjęcia wyglądają ciekawiej. Jak we wszystkim trzeba jednak znaleźć umiar, pamiętając, że nie każde zdjęcie, które przejdzie instagramową kurację, nabierze artystycznego wyrazu. 

 

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)