Zamiast zgłosić złodziejkę na policję, chcą by zorganizowała wystawę fotograficzną

Zamiast zgłosić złodziejkę na policję, chcą by zorganizowała wystawę fotograficzną

Zamiast zgłosić złodziejkę na policję, chcą by zorganizowała wystawę fotograficzną
Marcin Watemborski
06.03.2018 11:11, aktualizacja: 26.07.2022 18:07

Mamy tu do czynienia z bardzo nietypową sytuacją. Wiece, gdy ktoś coś nam ukradnie – raczej myślimy o zgłoszeniu tego na policję i rozwiązaniu sprawy jak należy. Jednak to, co ma miejsce w Galeriji Na Katu z Chorwacji jest niespotykane. Władze chcą, by złodziejka zorganizowała wystawę!

W zeszłym miesiącu, 16 lutego, miała miejsce kradzież. Złodziejka zakradła się do galerii w Zagrzebiu, wybrała zdjęcie, wyjęła je z ramy i schowała do torebki. Widać, że nie wzięła przypadkowego zdjęcia, tylko konkretne. Wskazuje to, że kobieta miała pojęcie na temat fotografii. Jej łupem padła praca chorwackiego fotografa Gorana Pavletica.

Krađa u Galeriji na katu - integralna verzija / Konačno se javila!

Nagranie z monitoringu Galeriji Na Katu zostało zamieszczone na stronie galerii z prośbą o pomoc w odnalezieniu złodziejki. Co ciekawe – nie po to, by ją ukarać. Emil Matešić, dyrektor galerii, chciałby zaproponować kobiecie zorganizowanie wystawy. To interesujące podejście do sprawy – widocznie dyrektor widzi w niej potencjał kuratorski. Skoro przyszła i wzięła konkretną pracę – musiała wiedzieć, co i jak.

Matešić jest dumny z tego, że pokazywane w galerii prace budzą tak silne emocje w odbiorcach, że są oni w stanie posunąć się do kradzieży, by mieć je we własnym domu. Dyrektor jest przekonany, że kobieta, która ukradła pracę, jest miłośniczką sztuki, co widać po tym, jak obchodzi się z dziełem. ”Jeśli sięz nami skontaktuje, będzie miała szanse zaprezentować swój gust i umiejętności szerszej publiczności” - mówi dyrektor galerii.

Zastanawiam się, czy w przypadku, gdyby złodziejka zgłosiła się do władz Galeriji na Katu, oprócz amnestii mogłaby zachować też anonimowość, by nie narazić się na ostracyzm miejscowej społeczności. O całym zdarzeniu i niecodziennym podejściu dyrektora galerii pisała lokalna prasa. Niestety główna zainteresowana wciąż pozostaje cicho. Może to też dobrze zaplanowana akcja, która miała tylko nadać rozgłosu całemu miejscu?

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)