Zamień plik RAW na czarno-białe zdjęcie: 5 prostych kroków

Zamień plik RAW na czarno-białe zdjęcie: 5 prostych kroków
Krzysztof Basel

23.08.2009 12:44, aktual.: 02.08.2022 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Internecie znajdziemy wiele skomplikowanych metod na zamianę pliku RAW na czarno-białą fotografię. Oto jedna z ciekawszych, a zarazem bardzo prostych metod - w zaledwie 5 prostych krokach otrzymamy atrakcyjne zdjęcie pozbawione kolorów. To dobry kompromis pomiędzy jakością, a szybkością i prostotą edycji. Zobaczmy, jak w szybko otrzymać interesującą czarno-białą fotografię bez konieczności ingerencji w Photoshopie.

Obraz

Opisywana metoda pozwala na przerobienie zdjęcia już na poziomie RAW w takich programach, jak Lightroom, CameraRaw czy każdym innym wystarczająco bogatym w funkcje konwerterze plików RAW. Przypadła mi do gustu, ponieważ w bardzo szybki sposób możemy uzyskać interesujący efekt, bez konieczności ingerencji w Photoshopie. Pomysł został zaczerpnięty z wątku na forum Canon-board.info, a jego autorem jest VanMurder. W tym poradniku pracowałem jednak na innych ustawieniach - każdy powinien dostosować je do własnych potrzeb.

Do tej metody najlepiej nadają się fotografie równomiernie naświetlone. W przypadku mojego zdjęcia musiałem mocno obniżyć ekspozycję. Fotografia była wykonywana przy mocnym świetle i na małej wartości przysłony (f/1.8). Warto doprowadzić swoje zdjęcie przed konwersją do podobnego stanu.

KROK 1

Obraz
Obraz

Pierwsza czynność, za którą warto się zabrać to całkowita desaturacja. Nie ma to nic wspólnego z denaturatem - suwak Saturation, czyli nasycenie, przesuwamy maksymalnie w lewo, tak aby uzyskać wartość -100. Contrast redukujemy do wartości ok +10.

KROK 2

Obraz
Obraz

W drugim kroku zwiększamy jasność, czyli Brightness. Preferowane wartości to +70 do +90.

KROK 3

Obraz
Obraz

Warto poświęci sporo czasu na kręcenie suwakami w trzecim kroku. Na początku należy zwiększyć ekspozycję - Exposure przynajmniej o + 0,5 lub więcej w stosunku do bazowej wartości. Jak już wspominałem, musiałem mocno obniżyć ekspozycję w przypadku tej fotografii, zatem moją wartością początkowa było -1,50. Zmieniłem ją na -1,10.

Kolejne posunięcie to zmiana ustawień suwaków Blacks,* Fill Light* oraz Recovery. Zastosowałem odpowiednio wartości 20, 30 i 45, jednak na tym etapie warto próbować samemu i dostosować je do osobistych potrzeb.

Suwak Blacks służy pozwala uzyskać intensywniejsze odcienie czerni na zdjęciu. Dzięki umiejętnemu zastosowania funkcji Recovery możemy odzyskać prześwietlone, ale jeszcze nie wypalone fragmenty fotografii, natomiast Fill Light rozjaśnia obszary niedoświetlone.

KROK 4

Obraz
Obraz

Pozostała już tylko kosmetyka. Suwaki Temperature oraz Tint pozwolą na uzyskanie odpowiedniego odcienia skóry czy otoczenia na zdjęciu. Ich wartość zależy od osobistych predyspozycji. Równie dobrze możemy zupełnie pominąć ten krok.

KROK 5

Obraz
Obraz

Na koniec proponuję dodać lekką winietę kierującą uwagę na główny obiekt na fotografii. Najszybciej i najprościej otrzymamy taki efekt właśnie w programie Camera RAW na poziomie obróbki pliku RAW. W tym celu warto przejść do zakładki Lens Corrections i działu Lens Vignetting. Także tutaj wartości zależą od waszych preferencji. Warto pokręcić chwilę suwakami i zobaczyć, który efekt Was zadowala lub zupełnie ominąć ten krok, jeśli nie lubicie winietek.

Rezultat:
Obraz

Po zakończeniu edycji pliku RAW postanowiłem lekko dopieścić zdjęcie w Photoshopie. Drobna korekta kontrastu, odbłysków i dodatkowa winieta. Gotowe!

Edycja w PS nie jest oczywiście konieczna - to kwestia gustu i możliwości.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także