Zamień rzeczywistość w modele 3D. Potrzebujesz smartfona i darmowej apki

Zamień rzeczywistość w modele 3D. Potrzebujesz smartfona i darmowej apki07.04.2022 08:53
Zamień rzeczywistość w modele 3D. Potrzebujesz smartfona i darmowej apki

Jeszcze do niedawna modelowanie obiektów jako grafiki 3D było zarezerwowane tylko dla profesjonalistów i pasjonatów z godzinami wolnego czasu. Epic Games weszło jednak na nowy poziom i udostępniło aplikację, która zrobi niemal wszystko za ciebie. Wystarczy ci smartfon i dosłownie kilka minut.

Grafika trójwymiarowa to podstawa tworzenia gier, a od kilku lat również filmów i reklam. Być może nie wiecie, ale zagraniczne firmy motoryzacyjne wolą stworzyć wszystko w 3D zamiast nagrywać swoje szybkie samochody na przepięknych terenach. Ta dziedzina rozwija się coraz prężniej, o czym świadczy krok tej firmy.

Epic Games jest bardzo poważnym graczem na rynku. Nie tylko zajmują się sprzedażą i tworzeniem gier, ale ich dziełem jest Unreal Engine 5, czyli niezwykle zaawansowanego silnika gier oraz grafik 3D, który zrewolucjonizował rynek gamingu i efektów specjalnych. Wraz z oficjalną premierą Unreal Engine 5 pojawiła się bardzo interesująca aplikacja, która pozwoli nawet początkującym przenieść rzeczywiste rzeczy do wirtualnego świata.

Introducing: RealityScan

RealityScan to aplikacja mobilna, będąca owocem współpracy Epic Games oraz Quixel. Jest to darmowe oprogramowanie na urządzenia Apple z systemem iOS, którego zadaniem jest wykorzystanie aparatu w smartfonie do stworzenia gotowego modelu 3D prawdziwego obiektu. Wystarczy, że zrobisz mnóstwo zdjęć swoim iPhone’em, a resztą zajmie się apka. Musisz wykonać co najmniej 20 fotografii z różnych kątów, by program zrozumiał, z czym ma do czynienia.

Aplikacja w wersji beta jest na tę chwilę testowana przez około 10 000 użytkowników. Jeszcze tej wiosny RealityScan ma pojawić się jako otwarta beta dla użytkowników iOS-a, zaś w późniejszym czasie będzie dostępna również na Androida.

Przełomowość RealityScan polega na tym, że do stworzenia modelu 3D wystarczy zwykły smartfon, zamiast dziesiątek profesjonalnych aparatów umieszczonych w specjalnym pomieszczeniu. Pokazuje to, na jak wysokim poziomie zaawansowania technologicznego są współczesne smartfony fotograficzne. Jeszcze 2-3 lata temu można było o tym jedynie pomarzyć.

Więcej informacji znajdziecie na stronie aplikacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)