Młodzi artyści zaprezentują się na Festiwalu Sztuki im. Wojciecha Zamecznika - FORMA

Młodzi artyści zaprezentują się na Festiwalu Sztuki im. Wojciecha Zamecznika - FORMA

Młodzi artyści zaprezentują się na Festiwalu Sztuki im. Wojciecha Zamecznika - FORMA
Źródło zdjęć: © © Anna Orłowska / [www.forma.faf.org.pl](http://www.forma.faf.org.pl/)
Redakcja Fotoblogia.pl
09.12.2015 10:44, aktualizacja: 26.07.2022 19:23

W ramach festiwalu młodzi artyści przygotowali prace inspirowane działaniami Zamecznika – instalacje na warszawskich dworcach PKP, nowe projekty witryn sklepowych oraz spektakl teatralny.

Wojciech Zamecznik tworzył przez 20 lat, w ciągu których wystawiał swoje prace na całym świecie. Jest znany z plakatów filmowych, fotografii, okładek płyt oraz tworzenia scenografii. Został nagrodzony na wystawach w Sao Paulo czy Paryżu. W swojej twórczości często przetwarzał fotografię, tworząc i bawiąc się różnymi technikami. Dodatkowo zajmował się również grafiką użytkową oraz typografią – jest autorem znaku programu graficznego „Pegaz”.

Obraz
© © Wojciech Zamecznik / [www.forma.faf.org.pl](http://www.forma.faf.org.pl/)

Festiwal odbędzie się w dniach 11-29 grudnia w Warszawie. Jest zaplanowany w formie cyklu wydarzeń, które można zobaczyć przy okazji, bez potrzeby wchodzenia do galerii. Prace twórców pozbawione są często typowej formy wystawienniczej.

W programie są wystawy na warszawskich dworcach PKP, projekty 8 witryn sklepowych, spektakl teatralny, warsztaty dla dzieci oraz publikacja.

Na dworcach Śródmieście, Powiśle i Stadion zostaną pokazane zdjęcia, filmy i instalacje stworzone przez Karolinę Bregułę, Annę Orłowską, Błażeja Pindora oraz Jędrzeja Sokołowskiego. Każdy z artystów w indywidualny sposób nawiązuje do twórczości patrona. Breguła przywoła jego najbardziej charakterystyczne fotografie, Sokołowski natomiast przyjrzy się swojemu najbliższemu sąsiedztwu.

Obraz
© © Mirella von Chrupek / [www.forma.faf.org.pl](http://www.forma.faf.org.pl/)

Projekty witryn sklepowych są nawiązaniem do zapomnianej sztuki dekoracji okien wystawowych, która w czasach aktywności Zamecznika była silnie rozwinięta. Zadbają o to: Beza Projekt, Państwo Ebert, Pani Jurek, Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel, Mirella von Chrupek, Małgorzata Kuciewicz & Simone De Jacobis. Odbiorczy prac wybiorą najlepszy projekt z zaprezentowanych na Muranowie, Saskiej Kępie, Mokotowie i Śródmieściu.

Obraz
© © Wojciech Zamecznik / [www.forma.faf.org.pl](http://www.forma.faf.org.pl/)

Spektakt w reżyserii Jacka Papisa został zainspirowany filmem „Pociąg”, do którego plakat został zaprojektowany przez patrona festiwalu. Sztuka z pogranicza wideo-teatru wykorzysta awangardowe podejście do scenografii oraz projekcje filmowe i pokazy zdjęć Zamecznika oraz technikę video-mappingu. W główne role wcielą się Anna Smołowik oraz Antoni Pawlicki.

Więcej informacji o wydarzeniu i zapisach znajdziecie na stronie festiwalu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)