Zatopili go celowo. Czołg przyciąga coraz więcej osób

Zatopili go celowo. Czołg przyciąga coraz więcej osób

45-tonowy czołg został zatopiony celowo. Teraz jest znaną atrakcją turystyczną w całej Turcji.
45-tonowy czołg został zatopiony celowo. Teraz jest znaną atrakcją turystyczną w całej Turcji.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum
Marcin Watemborski
07.12.2022 09:26

Na nowych zdjęciach dostarczonych przez agencję Anadolu zobaczymy niesamowity obiekt. Jest to masywny czołg, który niegdyś służył w tureckiej armii. Rząd zatopił go celowo w okolicy wyspy Guvercin. Podwodne badanie maszyny stało się nie lada atrakcją turystyczną.

Czołg, który widzicie na zdjęciach, waży 45 ton, skonstruowany w latach 60. XX wieku. Kilka lat temu został on celowo spuszczony na dno Morza Śródziemnego w okolicy wyspy Guvercin nad zatoką Antalya w Turcji. W czasach swojej świetności służył w tureckich siłach zbrojnych.

Taki widok to prawdziwa gratka dla każdego nurka.
Taki widok to prawdziwa gratka dla każdego nurka.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Po zakończeniu swojej służby potężna maszyna stałą nieużywana. Rząd Turcji postanowił w 2017 rok zrobić z niej atrakcję turystyczną i umieścił ja na dnie morskim, na głębokości ok. 15 metrów. Czołg zyskał kompletnie nowy charakter – jest ciekawostką dla nurków, którzy coraz częściej odwiedzają ten region Turcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wokół czołgu powstała sztuczna rafa. W jego środku oraz na zewnątrz można znaleźć liczne zwierzęta i rośliny morskie. Z perspektywy nurków to bardzo interesująca sprawa. Maszyna na zdjęciach prezentuje się świetnie i jest stałym punktem wypraw – zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników podmorskich toni. Entuzjaści nurkowania zwracają uwagę na to, że zmiana charakteru pojazdu ze śmiercionośnej maszyny na dom dla wodnych zwierząt to doskonałe rozwiązanie.

Nurkowie z całego świata zjeżdżają się do zatoki Antalya, by podziwiać zatopiony czołg z lat 60. XX wieku.
Nurkowie z całego świata zjeżdżają się do zatoki Antalya, by podziwiać zatopiony czołg z lat 60. XX wieku.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum
Czołg znajduje się na głębokości ok. 15 metrów i jest dostępny dla zaawansowanych nurków oraz tych, którzy dopiero się uczą.
Czołg znajduje się na głębokości ok. 15 metrów i jest dostępny dla zaawansowanych nurków oraz tych, którzy dopiero się uczą.© Licencjodawca | AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)