Jak pracowali fotoreporterzy ponad 30 lat temu? [wideo]

Jak pracowali fotoreporterzy ponad 30 lat temu? [wideo]

US Marines, 1983, fot. David Burnett
US Marines, 1983, fot. David Burnett
Kamila Dworniczak
16.12.2010 08:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:52

Egzotyczne podróże, niezwykłe spotkania, niezbadane miejsca, tajemnicze historie i... ryzyko. Tak dziś kojarzy się ten zawód. Ale dawniej był jeszcze bardziej wymagający i jeszcze bardziej fascynujący.

Pierwszy film to 10-minutowy dokument zrealizowany w 1978 roku przez Behnama Attara, zatytułowany ?Moving Stills?. Opowiada o tym, w jaki sposób funkcjonowała wówczas jedna z czołowych nowojorskich agencji fotograficznych ? Contact Press Images.

Można zobaczyć tu dwóch świetnych fotoreporterów - założycieli tej agencji, Roberta Pledge?a i Davida Burnetta. Trzeba przyznać, że styl pracy (i ubioru) fotografów trochę odbiega od dzisiejszego ;)

Drugie 10-minutowe wideo prezentuje jednego z fotoreporterów National Geographic, Bruce?a Dale?a, który współpracował z pismem przez... 30 lat. Fotograf opowiada o swoich doświadczeniach, snuje historie najbardziej interesujących zdjęć i najbardziej zadziwiających sytuacji, jakie miały miejsce podczas jego licznych fotograficznych podróży po świecie.

Oba filmy rzucają nieco więcej światła na sposób pracy fotoreporterów ? zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś. Chociaż ?ciemnia cyfrowa? zastąpiła tę tradycyjną, misja reportera jest wciąż ta sama ? dokumentować, uchwycić najbardziej odpowiedni moment (aż chciałoby się powiedzieć za Cartier-Bressonem ? decydujący), który mógłby być doskonałą esencją fotografowanego wydarzenia.

Źródło: PetaPixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)