Jak pracowali fotoreporterzy ponad 30 lat temu? [wideo]

US Marines, 1983, fot. David Burnett
US Marines, 1983, fot. David Burnett
Kamila Dworniczak

16.12.2010 08:00, aktual.: 01.08.2022 14:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Egzotyczne podróże, niezwykłe spotkania, niezbadane miejsca, tajemnicze historie i... ryzyko. Tak dziś kojarzy się ten zawód. Ale dawniej był jeszcze bardziej wymagający i jeszcze bardziej fascynujący.

Pierwszy film to 10-minutowy dokument zrealizowany w 1978 roku przez Behnama Attara, zatytułowany ?Moving Stills?. Opowiada o tym, w jaki sposób funkcjonowała wówczas jedna z czołowych nowojorskich agencji fotograficznych ? Contact Press Images.

Można zobaczyć tu dwóch świetnych fotoreporterów - założycieli tej agencji, Roberta Pledge?a i Davida Burnetta. Trzeba przyznać, że styl pracy (i ubioru) fotografów trochę odbiega od dzisiejszego ;)

Drugie 10-minutowe wideo prezentuje jednego z fotoreporterów National Geographic, Bruce?a Dale?a, który współpracował z pismem przez... 30 lat. Fotograf opowiada o swoich doświadczeniach, snuje historie najbardziej interesujących zdjęć i najbardziej zadziwiających sytuacji, jakie miały miejsce podczas jego licznych fotograficznych podróży po świecie.

Oba filmy rzucają nieco więcej światła na sposób pracy fotoreporterów ? zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś. Chociaż ?ciemnia cyfrowa? zastąpiła tę tradycyjną, misja reportera jest wciąż ta sama ? dokumentować, uchwycić najbardziej odpowiedni moment (aż chciałoby się powiedzieć za Cartier-Bressonem ? decydujący), który mógłby być doskonałą esencją fotografowanego wydarzenia.

Źródło: PetaPixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)