Zażarta walka niedźwiedzi grizzly. Fotograf nie mógł oderwać oczu

Żaden z samców nie chciał odpuścić.
Żaden z samców nie chciał odpuścić.
Źródło zdjęć: © YouTube | Brad Josephs
Marcin Watemborski

12.05.2023 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brad Josephs nagrał niesamowicie zażarty pojedynek między dwoma samcami niedźwiedzia grizzly. Mówi, że jeszcze nigdy nie widział tak agresywnej walki, a widział już sporo, bo od ponad 25 lat specjalizuje się właśnie w obserwacji niedźwiedzi. Film pokazuje niebywałe zaangażowanie obu samców.

Brad Josephs zarejestrował ekstremalnie dziką walkę dwóch niedźwiedzi grizzly. Walki o dominacje u tego gatunku to częsta sprawa, lecz rzadko kiedy jest ona aż tak agresywna. Całe starcie trwało blisko dziewięć minut. W tle słychać liczne ryki i wdać, jak kły i pazury idą w ruch.

Fotograf tłumaczy, że starszy samiec walczył z młodszym o to, który z nich będzie kopulował w okresie godowym z samicami. Przeważnie taki sparing trwa ok. minuty, po czym jeden z niedźwiedzi odpuszcza i odchodzi z opuszczoną głową. Dziewięciominutowa walka to rzadkość i pokazuje doskonale determinację obu okazów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Josephs mówi, że żaden z samców nie chciał dać za wygraną i obaj atakowali się wyjątkowo mocno. W końcu jeden z nich uznał wyższość drugiego i opuścił łeb w geście upadłości. Ekspert wyjaśnia, że takie kajanie się przed innym samcem jest dla zwierzęcia wyjątkowo upokarzające. Przeważnie walki odbywają się z dala od innych zwierząt.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)