Zażarta walka niedźwiedzi grizzly. Fotograf nie mógł oderwać oczu

Zażarta walka niedźwiedzi grizzly. Fotograf nie mógł oderwać oczu

Żaden z samców nie chciał odpuścić.
Żaden z samców nie chciał odpuścić.
Źródło zdjęć: © YouTube | Brad Josephs
Marcin Watemborski
12.05.2023 14:12

Brad Josephs nagrał niesamowicie zażarty pojedynek między dwoma samcami niedźwiedzia grizzly. Mówi, że jeszcze nigdy nie widział tak agresywnej walki, a widział już sporo, bo od ponad 25 lat specjalizuje się właśnie w obserwacji niedźwiedzi. Film pokazuje niebywałe zaangażowanie obu samców.

Brad Josephs zarejestrował ekstremalnie dziką walkę dwóch niedźwiedzi grizzly. Walki o dominacje u tego gatunku to częsta sprawa, lecz rzadko kiedy jest ona aż tak agresywna. Całe starcie trwało blisko dziewięć minut. W tle słychać liczne ryki i wdać, jak kły i pazury idą w ruch.

Fotograf tłumaczy, że starszy samiec walczył z młodszym o to, który z nich będzie kopulował w okresie godowym z samicami. Przeważnie taki sparing trwa ok. minuty, po czym jeden z niedźwiedzi odpuszcza i odchodzi z opuszczoną głową. Dziewięciominutowa walka to rzadkość i pokazuje doskonale determinację obu okazów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Josephs mówi, że żaden z samców nie chciał dać za wygraną i obaj atakowali się wyjątkowo mocno. W końcu jeden z nich uznał wyższość drugiego i opuścił łeb w geście upadłości. Ekspert wyjaśnia, że takie kajanie się przed innym samcem jest dla zwierzęcia wyjątkowo upokarzające. Przeważnie walki odbywają się z dala od innych zwierząt.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)