Zdalnie sterowana kamera w pigułce pozwoli wykryć problemy z żołądkiem

Zdalnie sterowana kamera w pigułce pozwoli wykryć problemy z żołądkiem

NaviCam to zdalnie sterowana pigułka z kamerą do badania układu trawiennego.
NaviCam to zdalnie sterowana pigułka z kamerą do badania układu trawiennego.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski
12.06.2023 09:54, aktualizacja: 12.06.2023 12:30

Przyszłość jest teraz. O planach wprowadzenia takiego rozwiązania słyszeliśmy już dawno, lecz w końcu się ono pojawiło. Ta mała kapsułka sprawi, że pacjenci nie będą musieli przechodzić niekomfortowej gastroskopii, a badanie będzie dokładniejsze. Przed wami kamera w pigułce, która dokładnie zbada układ trawienny.

Na pewno słyszeliście o możliwości wykonania badania kamerą w pigułce. Problem polega na tym, że ta dotychczasowa jest dość spora i nie można jej kontrolować. Nowy wynalazek o nazwie NaviCam jest znacznie bardziej zaawansowany.

Kamera zamknięta w kapsułce pozwala lekarzom na dokładne całego układu trawiennego. O ile w przeszłości eksperci musieli być zdani na siłę grawitacji i szczęśliwe połknięcie pigułki, tak teraz mogą ją kontrolować. Wszystko dzięki specjalnemu magnetycznemu ubraniu dla pacjenta oraz zestawie do sterowania w postaci dżojstików i systemu operacyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Badanie za pomocą NaviCam jest znacznie bardziej komfortowe. Pacjent nie musi przechodzić przez nieprzyjemną procedurę wsadzania sporego endoskopu do przełyku. W tradycyjnej metodzie często stosuje się również narkozę, by zrealizować dokładne badanie. Dzięki NaviCam wszystko odbędzie się bezboleśnie.

NaviCam to system, który został niedawno przedstawiony w dzienniku Amerykańskiego Towarzystwa Gastroskopowego. Udało się już przeprowadzić pomyślne testy, co daje nadzieję na to, że w niedługim czasie to rozwiązanie zostanie szeroko wprowadzone na rynek. Obecnie największym wyzwaniem dla lekarzy jest nauka kontroli tej małej "łodzi podwodnej", jednak z przyszłości zespół inżynierów zamierza zaimplementować rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, by kapsułka przemieszczała się według zaplanowanej trasy po wciśnięciu jednego guzika, jednocześnie nagrywając wszystko, co widzi.

Wyniki gastroskopii przeprowadzonej przez NaviCam są również obiecujące. Kapsułka jest w stanie zobrazować 95 proc. żołądka, co zostało przetestowane na 40 pacjentach. Oczywiście, zanim rozwiązanie pojawi się na rynku, będzie musiało przejść znacznie szersze próby na większej grupie badawczej. Zapowiada się, że może ono zrewolucjonizować gastroenterologię.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)