Zderzenie 2 galaktyk. Przepiękna iluzja optyczna z teleskopu Hubble’a

Zderzenie 2 galaktyk. Przepiękna iluzja optyczna z teleskopu Hubble’a

Dwie galaktyki wyglądają jakby miały się za chwilę zderzyć.
Dwie galaktyki wyglądają jakby miały się za chwilę zderzyć.
Źródło zdjęć: © ESA
Marcin Watemborski
16.09.2022 12:32, aktualizacja: 17.09.2022 14:06

Mimo, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest teraz na świeczniku, to teleskop Hubble’a nie odpuszcza. ESA właśnie pokazała niesamowite zdjęcie, na którym zobaczymy dwie wpadające na siebie galaktyki. To na szczęście jedynie złudzenie.

Jedno z najnowszych zdjęć opublikowanych przez ESA to obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Zobaczymy na nim dwie galaktyki: SDSS J115331 oraz LEDA 2073461, które wyglądają jakby na siebie wpadały. Gdyby doszło do takiego zderzenia, skutki mogłyby być opłakane, lecz tutaj to jedynie naprawdę piękna iluzja optyczna. 

Złudzenie to zasługa perspektywy – jedna z galaktyk jest bliżej, a druga dalej, więc są w jednej linii. Na dodatek ramiona tej bliższej mają znaczą przepuszczalność, przez co wydaje się, jakby obie galaktyki się splatały. Co ciekawe – znajdują się one ponad miliard lat świetlnych od Ziemi

Video of A Galactic Overlap

Europejska Agencja Kosmiczna opisuje ten piękny obraz jako "dwa statki mijające się nocą", co faktycznie dobrze oddaje charakterystykę zjawiska. Zdjęcie jest fragmentem projektu o nazwie "Galaktyczne Zoo", który pole na sklasyfikowaniu możliwie wielu galaktyk widzianych w kosmosie. Astronomowie używają do tego m.in. Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)