Zdjęcia Chrisa Niedenthala pokazują, jak wyglądało życie codzienne w PRL-u

Zdjęcia Chrisa Niedenthala pokazują, jak wyglądało życie codzienne w PRL‑u

Zdjęcia Chrisa Niedenthala pokazują, jak wyglądało życie codzienne w PRL-u
Źródło zdjęć: © © Chris Niedenthal / [Facebook](https://www.facebook.com/zyciecodziennewprl/)
Marcin Watemborski
28.11.2018 09:21, aktualizacja: 28.11.2018 11:15

Polska Ludowa upadła prawie 30 lat temu. Życie powoli zaczęło się zmieniać. Wiele osób pamięta jednak długie kolejki, braki towarów na półkach oraz kombinowanie na lewo i prawo. Klimat tamtych lat świetnie oddał na zdjęciach Chris Niedenthal.

Na facebookowym fanpage "Życie codzienne w PRL" pojawił się genialny zbiór zdjęć. Chris Niedenthal jest jednym z legendarnych fotografów w naszym kraju. Największa kronika zdjęć życia codziennego PRL-u to jego zasługa. Zawsze podziwiałem jego pracę oraz to, z jaką lekkością oddawał klimat tamtych lat. Dla mnie, jako osoby, która urodziła się po upadku Polski Ludowej, te fotografie są niesamowitą lekcją historii, bo w końcu kto nie zna zdjęcia wozu wojskowego pod kinem Moskwa, w którym grany był ”Czas Apokalipsy”?

Znam PRL tylko z opowiadań moich rodziców, którzy wspominali, jak trzeba było kombinować, jeździć i załatwiać setki rzeczy po znajomości. Pamiętam jedno zdanie, które usłyszałem: ”W PRL-u nikt nic nie miał, a wszyscy mieli wszystko”. To oddaje w zupełności ducha tamtych czasów, gdy ponad wszystko liczyły się układy między ludźmi różnych stanów. Ktoś znał kogoś z partii, ktoś miał znajomych na wsi. Koniec końców, mimo pustek w sklepach w stanie wojennym, wiele rzeczy można było "załatwić".

Na zdjęciach Niedenthala można zobaczyć Polskę taką, jaka była kiedyś. Z historii moich rodziców, wnioskuję, że tak wyglądało życie. Z resztą o tym najlepiej opowiadają fantastyczne kolorowe fotografie Chrisa. Przyznam szczerze, że wiele z nich chciałbym mieć na ścianie w konkretnej ramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)