Zdjęcia Chrisa Niedenthala pokazują, jak wyglądało życie codzienne w PRL‑u

Zdjęcia Chrisa Niedenthala pokazują, jak wyglądało życie codzienne w PRL-u
Źródło zdjęć: © © Chris Niedenthal / [Facebook](https://www.facebook.com/zyciecodziennewprl/)
Marcin Watemborski

28.11.2018 09:21, aktual.: 28.11.2018 11:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska Ludowa upadła prawie 30 lat temu. Życie powoli zaczęło się zmieniać. Wiele osób pamięta jednak długie kolejki, braki towarów na półkach oraz kombinowanie na lewo i prawo. Klimat tamtych lat świetnie oddał na zdjęciach Chris Niedenthal.

Na facebookowym fanpage "Życie codzienne w PRL" pojawił się genialny zbiór zdjęć. Chris Niedenthal jest jednym z legendarnych fotografów w naszym kraju. Największa kronika zdjęć życia codziennego PRL-u to jego zasługa. Zawsze podziwiałem jego pracę oraz to, z jaką lekkością oddawał klimat tamtych lat. Dla mnie, jako osoby, która urodziła się po upadku Polski Ludowej, te fotografie są niesamowitą lekcją historii, bo w końcu kto nie zna zdjęcia wozu wojskowego pod kinem Moskwa, w którym grany był ”Czas Apokalipsy”?

Znam PRL tylko z opowiadań moich rodziców, którzy wspominali, jak trzeba było kombinować, jeździć i załatwiać setki rzeczy po znajomości. Pamiętam jedno zdanie, które usłyszałem: ”W PRL-u nikt nic nie miał, a wszyscy mieli wszystko”. To oddaje w zupełności ducha tamtych czasów, gdy ponad wszystko liczyły się układy między ludźmi różnych stanów. Ktoś znał kogoś z partii, ktoś miał znajomych na wsi. Koniec końców, mimo pustek w sklepach w stanie wojennym, wiele rzeczy można było "załatwić".

Na zdjęciach Niedenthala można zobaczyć Polskę taką, jaka była kiedyś. Z historii moich rodziców, wnioskuję, że tak wyglądało życie. Z resztą o tym najlepiej opowiadają fantastyczne kolorowe fotografie Chrisa. Przyznam szczerze, że wiele z nich chciałbym mieć na ścianie w konkretnej ramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)