Tani sposób na zrobienie zdjęć do dokumentów w zaciszu domowym

Tani sposób na zrobienie zdjęć do dokumentów w zaciszu domowym

Tani sposób na zrobienie zdjęć do dokumentów w zaciszu domowym
Monika Homan
17.08.2018 13:21, aktualizacja: 26.07.2022 17:54

Potrzebujesz zdjęć do dokumentów, ale nie chcesz płacić za nie kilkadziesiąt złotych? Nie musisz iść do fotografa, możesz zrobić je w domu. Dzięki jednemu narzędziu dostosujesz wszystko tak, jak trzeba.

Jeśli nie chcesz wybierać się do fotografa i płacić kilkadziesiąt złotych za zdjęcia do dokumentów, możesz z powodzeniem zrobić je w domu. Wystarczy odrobina zaangażowania. Zdjęcia do dokumentów muszą spełniać wymagania wyznaczone przez urząd, do którego będziecie je składać. Jeśli przeczytacie, jakie one są i chociaż trochę się postaracie, możecie samodzielnie wykonać fotografię.

W przygotowaniu zdjęcia może pomóc wam generator photoid.eu. Możecie wybrać tam, do jakiego dokumentu chcecie przygotować zdjęcie i wygenerować odpowiednio wyskalowany szablon do wydrukowania w formacie 10 x 15 cm.

Obraz

Jeśli dokładnie przeczytacie wytyczne i zastosujecie się do nich, urzędnik powinien bez problemu przyjąć takie zdjęcie. Jeżeli nie chcecie chodzić z wnioskiem o dokument dwa razy musicie zachować czujność i dokładnie zastosować się do podanych instrukcji. Przykładowe zdjęcie, na którym testowałam generator, na pierwszy rzut oka wydaje się w porządku - jest odpowiednio skadrowane, twarz jest skierowana na wprost, a tło jest białe. Jednak w wytycznych jest napisane, że usta muszą być zamknięte, więc ta fotografia może trafić co najwyżej do portfela bliskich.

Obraz

Najtrudniejszą kwestią może okazać się równomierne oświetlenie i należy zwrócić na to dużą uwagę. Na twarzy nie powinny pojawiać się żadne cienie.

Zdjęcie do dokumentu możecie zrobić nawet telefonem. Ważne żeby wyłączyć wszystkie upiększające filtry i zadbać o to, żeby fotografia była ostra.

Kiedy macie już plik, który spełnia wymagania, wystarczy wczytać go do generatora, odpowiednio skadrować (tu trzeba się trochę pobawić, bo ramki, w których powinna znajdować się twarz pojawiają się dopiero po skadrowaniu zdjęcia), zweryfikować i możemy już pobrać gotowy plik do wydruku w formacie 10 x 15. Takie zdjęcie możemy wydrukować w domu lub skorzystać z samoobsługowych automatów dostępnych w niektórych sklepach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)