Zdjęcia dzieci w sieci uczą złych wzorców. Dziecko może przez to umrzeć
Według badań organizacji BabyCenter, zdjęcia ilustracyjne małych dzieci, które widzimy w sieci pokazują najmłodszych w bardzo złych sytuacjach i pozycjach. Te wzorce mogą znacznie zaszkodzić noworodkom, więc trzeba uważać, skąd czerpiemy wiedzę.
Wspomniane wyżej badania wykazały, że aż 77 proc. zdjęć stockowych dzieci, które są publikowane w internecie pokazują je w bardzo złych pozycjach i sytuacjach. Na pozór nie widać nic groźnego, lecz eksperci biją na alarm. Takie zachowania mogą wyrządzić krzywdę pociechom.
BabyCenter wzięło pod lupę 500 fotografii z trzech ogromnych banków zdjęć. Na Shutterstocku, iStocku oraz Getty Images większość kadrów pokazuje dzieci w bardzo złych pozycjach, które mogą skutkować nagłą śmiercią łóżeczkową. Doktor Olufunke Afolabi-Brown zwróciła uwagę na bardzo złe wzorce, których ludzie uczą się z sieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki badań pokazują jak na dłoni sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu najmłodszych. Wśród nich zobaczymy dzieci w kołyskach, w towarzystwie miękkich kocyków (35 proc.), poduszek (18 proc.) czy dużych pluszaków (16 proc.). Każda z tych sytuacji może skutkować uduszeniem się dziecka. Inne scenariusze to dzieci leżące na miękkiej powierzchni, jak kołdra (16 proc.), na łóżku dla dorosłych (12 proc) lub w pozycji na brzuszku (12 proc.).
Ekspertka w dziedzinie badania snu dzieci dr Afolabi-Brown mówi, że w większości przypadków wymienione zdjęcia są wykorzystywane jako ilustracja do artykułów na temat prawidłowego usypiania dzieci, co wprowadza w bardzo silny błąd. Lekarka zwraca uwagę na ignorancję osób realizujących zdjęcia oraz piszących artykuły – uważa, że to wina niewiedzy, a nie zła wola. Problem polega na tym, że ludzie widzący takie zdjęcia przy artykułach eksperckich, przyswajają je jako dobre podejście, lecz rzeczywistość jest kompletnie inna. Podobna sytuacja dotyczy reklam produktów dla noworodków.
Po to, by przeciwdziałać promowaniu niewłaściwych postaw, organizacja BabyCenter wypuściła pakiet darmowych zdjęć ukazujących dzieci w dobrych sytuacjach. Od razu można zauważyć, że maluchy leżą na plecach, w ich pobliżu nie ma żadnych miękkich zabawek czy poduszek, a przede wszystkim są w bezpiecznych dla nich miejscach.
Jak podaje WP Parenting, po to, by uniknąć zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), należy zadbać o prawidłowe wietrzenie pomieszczenia, w którym śpi dziecko i zadbać, by temperatura wynosiła ok. 18 stopni Celsjusza. Poduszki i kocyki należy zastąpić ubrankiem, by noworodkowi było ciepło, ale nie przesadnie. Eksperci podkreślają, że najbezpieczniejszym sposobem jest korzystanie z trochę twardszego posłania w kołysce i układanie dziecka na plecach.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii