Żywe zdjęcia, które zostały stworzone za pomocą glonów

Te zdjęcia nie są wywołane - zostały wyhodowane. Francuska artystka, Lia Giraud, tworzy te obrazy za pomocą czułych na światło alg.

Żywe zdjęcia, które zostały stworzone za pomocą glonów
Źródło zdjęć: © © Lia Giraud / [Vimeo](https://vimeo.com/241830690)
Monika Homan

Algi (lub glony) to bardzo szeroka grupa organizmów wodnych. Szacuje się, że na świecie występuje nawet milion gatunków glonów. Zalicza się do nich wszystkie organizmy plechowe, czyli takie, których ciało nie jest podzielone na tkanki, ani organy. Ich ogromna różnorodność i wszechobecność sprawia, że wykorzystywane są w wielu dziedzinach: przemyśle kosmetycznym, spożywczym, jako źródło energii, nawóz czy nawet do oczyszczania ścieków.

Obraz

Nietypowe zastosowanie glonów znalazła francuska artystka z Narodowej Wyższej Szkoły Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Lia Giraud wykorzystuje mikroalgi, które są czułe na światło do tworzenia "algografii". Technika jest podobna do tradycyjnej fotografii. Zamiast światłoczułych związków srebra, Lia umieszcza algi w szalkach petriego z pożywką i naświetla je tak, jak naświetla się odbitki. Komórki glonów reagują na światło i tworzą ciała o różnej gęstości. Proces formowania obrazu przez glony trwa do czterech dni.

Obraz

Szczegółowość tych obrazów zaskakuje, ale jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że one żyją. Więcej projektów z wykorzystaniem "algografii" zobaczycie na stronie internetowej artystki.

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)