Zdjęcia majestatycznego Guangzhou Circle górującego nad Chinami
Wieżowiec Guangzhou Circle ma łącznie 33 piętra, ale nie to jest najciekawsze. Jego kształt przykuwa wzrok mieszkańców od 2013 roku. Zobaczcie, jak prezentuje się na zdjęciach.
Czym jest Guangzhou Circle?
Guangzhou Circle jest prawdziwą wisienką na torcie chińskiej architektury. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się on w miejscowości Guangzhou, w prowincji Guangdong. Z daleka wygląda jak wielkie ciasto z dziurką, ale naprawdę jest elementem europejskiej kultury w dalekim zakątku Azji.
Budynek jest siedzibą firmy Hongda Xingye Group oraz Guangdong Plastic Exchange – największego na świecie centrum wymiany materiałów plastikowych, którego zyski w 2012 roku osiągnęły poziom 25 miliardów euro. Piękny widok na Rzekę Perłową na pewno sprzyja robieniu interesów.
138-metrowy budynek jest widoczny od południowej strony miasta i stanowi swoistą bramę do Guangzhou.
Kto stworzył to arcydzieło?
Autorem projektu jest włoski architekt Joseph de Pasquale. CNN umieściło jego twór na liście 10 najbardziej interesujących budynków na świecie w 2014 roku. Oprócz Guangzhou Circle, de Pasquale jest odpowiedzialny m.in. za projekt Tianjin Eco Town.
Sam budynek jest podobny do innego, który znajduje się w Shenyang. Różnicą jest jednak otwarty środek. Guagzhou Circle jest największym okrągłym budynkiem na świecie. Ma 138 metrów oraz łącznie 35 pięter – 2 pod ziemią i aż 33 nad. Jego powierzchnia to aż 85 000 metrów kwadratowych.
Inspiracją dla architekta była psychologia oraz percepcja świata orientu. De Pasquale nawiązuje w swoim dziele do chińskiego pisma. Budynek jest nazywany przez to ”miejskim ideogramem”. Jest mu przypisywane również wiele innych znaczeń – niektórzy widzą w nim nawiązanie do tradycji Fengshui, a podwójny dysk ma dla innych symbolikę chińskiej dynastii, która władała prowincją około 2000 lat temu. W geometrii budynku można również odnaleźć odniesienie do cyfry ”8” i znaku nieskończoności, które mają wymiar duchowy w kulturze Chin.
Dla nas, Europejczyków, ten budynek może jednak przywodzić na myśl ideę włoskiego renesansu i ”kwadratury koła”. Dwa zewnętrzne kołowe elementy są podporą dla zawieszonych ”klocków” tworzących kwadraty wewnątrz budynku.