Zdjęcia najbardziej kreatywnych ozdób choinkowych to świetna dawka inspiracji

Zdjęcia najbardziej kreatywnych ozdób choinkowych to świetna dawka inspiracji

Zdjęcia najbardziej kreatywnych ozdób choinkowych to świetna dawka inspiracji
Marcin Watemborski
23.12.2020 13:58, aktualizacja: 23.12.2020 14:58

Nie ma chyba ani jednej osoby na świecie, która nie lubi przyozdabiać świątecznego drzewka. Choinki w naszej kulturze zakorzeniły się bardzo dobrze. O ile obecnie kupujemy wiele bombek czy innych ozdób, to kiedyś najlepsze były te samodzielnie robione. Niektórzy wciąż kultywują tę tradycję.

Choinka jako drzewko bożonarodzeniowe, ma swoje tradycje już w XVI wieku. Prawdopodobnie już wcześniej w różnych kulturach ludzie przybierali rajskie drzewa, lecz nie były to znane nam dzisiaj iglaki. Obecnie najbardziej popularne są świerki, jodły, a rzadziej sosny.

W XIX wieku choinki stały się popularne w Europie – głównie we Francji oraz Anglii. Przyozdobione drzewka były rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia. W Polsce pierwsze okazy można było zaobserwować już w XVIII wieku, gdy zostały one przywiezione przez niemieckich protestantów w okresie zaborów. Początkowo choinki można było spotkać jedynie w większych miastach. Z czasem wyparły one polskie tradycyjne podłaźniczki, jemioły oraz żłóbki.

Obraz

Współcześnie przyozdabiamy choinki bombkami, łańcuchami, kolorowymi światełkami, a coraz rzadziej słodyczami. Tradycyjnymi ozdobami były ciasteczka, pierniczki, orzechy czy rajskie jabłuszka, a na gałązkach paliły się świeczki lub zimne ognie.

Wiele ludzi jednak kultywuje tradycję i samemu robi łańcuchy z kolorowego papieru i bibuły czy kolorowe wydmuszki z jajek. Kreatywność w tej kwestii jest bardzo istotna, co pokazują przykłady zdjęć ozdób z całego świata.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)