Zdjęcia niecodziennych bliźniaków. Jeden jest albinosem
Albinizm, czyli brak pigmentacji skóry, włosów i tęczówki oka występuje rzadko – zwłaszcza u ludzi. Są jednak grupy etniczne, u których pojawia się częściej niż u innych, zwłaszcza w niektórych plemionach afrykańskich. Ci bliźniacy przyszli na świat jednego dnia, wyglądają niemal identycznie, ale jest pewien szkopuł – jeden z nich jest albinosem.
12.12.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:05
Daniel i David Omirin urodzili się kilka minut po sobie. Są bliźniakami, ale ich mama nie ma najmniejszego problemu z ich odróżnieniem, ponieważ David jest bielutki jak śnieg. Na przyjaznych portretach, chłopcy wyglądają jak yin i yang.
Rodzice chłopców - Stacy oraz Babajide - oboje mają ciemną skórę, podobnie jak ich starsza córka Demilade. Co ciekawe, przy występowaniu albinizmu praktycznie zawsze taka osoba ma wybarwioną tęczówkę na niebiesko, David ma jednak ciemne, brązowe oczy. Rodzice chłopców wspominają, że gdy wychodzą na spacer w rodzimej Nigerii, dzieci przyciągają spojrzenia wielu przechodniów.
Stacy, mama chłopców, jest projektantką mody. Często ludzie pytają ją o to, czy obaj chłopcy to jej dzieci i nie ma w tym nic dziwnego. Mimo tego, że obaj dzielą te same rysy twarzy, ich kolor skóry może mylić. Niemniej jednak – to dość nietypowe zestawienie w przypadku bliźniaków.
Albinizm jest wywołany przez brak enzymu tyrozynazy, który przekształca prekursor melaniny w barwnik. W ten sposób osoba z albinizmem jest pozbawiona pigmentacji skóry, włosów i tęczówek, chociaż jak widać – nie zawsze. Występuje również albinizm lokalny, czyli częściowy.
Ta cecha jest generyczną anomalią pigmentacji, która ma swoje negatywne konsekwencje. Niestety w niektórych wierzeniach afrykańskich alibinosów uważa się za wcielenia duchów zmarłych i są prześladowani. Według przesądów ze wschodniej Afryki – części ciała albinosów mają magiczną moc, która przynosi szczęście lub działa zdrowotnie. To powód nie tylko prześladowań, ale i licznych morderstw.
Niektóre grupy etniczne Afryki są bardziej podatne na występowanie albinizmu, bo pojawia się on w stosunku aż 1:1000, gdzie średnio u ogółu populacji świata pojawia się on w przedziale 1:5000-1:15000.