Zdjęcia pierwszej na świecie leucystycznej pumy. Naukowcy potwierdzają prawdziwość

Zdjęcia pierwszej na świecie leucystycznej pumy. Naukowcy potwierdzają prawdziwość

Zdjęcia pierwszej na świecie leucystycznej pumy. Naukowcy potwierdzają prawdziwość
Marcin Watemborski
11.12.2020 08:47, aktualizacja: 26.07.2022 14:37

W świecie zwierząt występuje wiele różnych wariacji kolorystycznych poszczególnych gatunków. Jednymi z rzadszych, spowodowanych zmianami genetycznymi, są albinizm i leucytyzm. Ta druga mutacja spotkała tę pumę, która jest pierwszym takim udokumentowanym przypadkiem na świecie.

Zdjęcia tej białej pumy zostały ujęte w brazylijskim parku narodowym Orgaos w 2013 roku, lecz dopiero znacznie później potwierdzono wystąpienie u zwierzęcia leucytyzmu. Ta przypadłość różni się od albinizmu tym, że melanina wciąż jest wydzielana przez organizm. Innymi słowy – zachowany jest przykładowo barwnik oczu i są one ciemne, a nie jak w przypadku albinizmu, gdzie oczy takiego osobnika są różowe, jasnobłękitne lub czerwone.

Potwierdzenie tezy wystąpienia leucytyzmu na zdjęciach pumy, zrobionych przez fotograficzne pułapki, pojawiło się dopiero w 2018 roku. Według National Geographic występowanie albinizmu oraz leucytyzmu wśród dzikich zwierząt jest częstsze, niż myślimy, lecz po prostu takie osobniki rzadko są ujmowane na zdjęciach. W przypadku pum to jedyny udokumentowany przypadek w całej historii obserwacji gatunku.

Obraz

Zwierzę ze zdjęć było widziane tylko raz – w 2013 roku. Później żaden badacz nie natrafił już na ślad tej konkretnej pumy, co sprawia, że jest ona bardzo wyjątkowa. Nie wiadomo, co się z nią stało ani czy żyje. W 2019 roku naukowcy z Brazylii ponownie uruchomili program pułapek fotograficznych oraz wzmożonych obserwacji zwierząt, ale po leucystycznej pumie ślad zniknął.

Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)