Zdjęcia pokazują niesamowite znalezisko w Peru. Pochodzi sprzed 1000 lat
08.08.2022 12:33, aktual.: 08.08.2022 14:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od jakiegoś czasu na szczycie Huaca Tres Palos w Limie trwają badania. Archeologowie szukają pozostałości po czasach kolonialnych, lecz natknęli się na ważniejsze znalezisko. Prawdopodobnie to czasu cywilizacji żyjącej tam przed Inkami, czyli kultury ludu Ichma.
Na Huaca Tres Palos pracuje zespół archeologiczny z Parque de las Leyendas. Naukowcy odkryli na miejscu co najmniej 3 groby na cmentarzu pochodzącym sprzed setek lat. Początkowo myśleli, że mogą być to Inkowie, lecz nie. To lud Ichma, który zasiedlał te tereny wcześniej. Tradycja cmentarna tego miejsca jest natomiast datowana na nawet 2000 lat.
Co ciekawe, przy jednym z grobów odnaleziono drewniany krzyż, który leżał bezpośrednio na szkielecie, co wskazuje na to, że ten może pochodzić z czasów kolonialnych. Był tam równie sandały, pozostałości ubrań, biżuteria oraz tradycyjne płaszcze pogrzebowe. To jedno z najważniejszych okryć w tym regionie od wielu lat.
Badacze postanowili się skoncentrować teraz na poszukiwaniach kolejnych elementów wskazujących na istnienie w tym miejscu cmentarza kolonialnego. Taka nekropolia rzuciłaby nowe światło na historię obecności Europejczyków w Ameryce Południowej i ich działania. Jeśli udałoby się znaleźć cmentarz, potwierdziłoby to tezę o przyjęciu religii chrześcijańskiej chociaż przez część rdzennych mieszkańców lub połączenie kultur europejskiej i tamtejszej.
Wcześniej w okolicach tego miejsca udało się odnaleźć pozostałości domów, które wskazują na to, że XV-wieczni konkwistadorzy przejęli te ziemie i kultywowali swoje tradycje. Archeolodzy odkryli w kompleksie Maranga również liczne narzędzia, wskazujące na prawdziwość swojego założenia – naczynia domowe, skrzynie na broń i narzędzia.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii